LEVICE. Minulý rok si Tekovské múzeum v Leviciach pripomínalo 90. výročie od svojho vzniku. Jeho prvým sídlom bola levická radnica, potom františkánsky kláštor a v roku 1958 sa presťahovalo do areálu hradu.
Pri príležitosti jubilea vydala Slovenská poštu známku s podobizňou Kapitánskej budovy.
Dve výročia za sebou
Môžeme povedať, že ideme z výročia do výročia, keďže rok 2018 je rokom Levického hradu. V priebehu tohto roka si budeme pripomínať 700. výročie prvej písomnej zmienky o Levickom hrade, a to je dôvod ohliadnuť sa nielen za históriou tejto pamiatky, ale aj za históriou múzea.
Hlavným sídlom múzea je tzv. Kapitánska budova. Postavená bola v 16. storočí a podľa jej zachovaného názvu predpokladáme, že v nej býval kapitán so svojou najbližšou vojenskou družinou. Dnes celý areál spravuje Tekovské múzeum v Leviciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja. Avšak jednotlivé budovy len postupne prechádzali do správy múzea, mnohí Levičania ešte pamätajú, keď v hrade sídlila Tekovská hvezdáreň, materská škola či Domov mládeže dnešnej Obchodnej akadémie v Leviciach. Nachádzali sa tu i súkromné byty a rozľahlé nádvorie miestne školy využívali ako školské ihrisko.

Stále expozície múzea
Prvá stála expozícia v Kapitánskej budove bola otvorená už v roku 1961 so zameraním na archeológiu, históriu, národopis a sprístupnená bola i malá obrazáreň. V roku 1971 bola otvorená expozícia z dejín lekárnictva a v roku 1979 pribudla prírodovedná expozícia.