BÁTOVCE. V roku 2015 sa členky Klubu dôchodcov pri Obecnom úrade v Bátovciach rozhodli obnoviť tradíciu fašiangov. Napriek tomu, že sa fašiangy v tejto obci už mnoho rokov neoslavovali, nápad sa ujal.
Sily spojili starší pamätníci i mladí nadšenci a s podporou obce vznikla pekná tradícia - ďalší kamienok do mozaiky kultúrno-spoločenských podujatí v Bátovciach.
Vodiči museli zaplatiť mýto
Čudesné postavy od výmyslu sveta sa začali zhromažďovať v sobotu 10. februára krátko po poludním na námestí pred Gazdovským dvorom. Podujatie otvorilo fašiangové pásmo v podaní detí. K zachovávaniu folklórnych tradícií deti vedú učiteľky Zuzana Címerová a Mária Špisárová.
Hore námestím sa potom pohol pestrofarebný sprievod. Do kroku, tanca i do spevu hrala Ľudová hudba Hravé struny z Ružomberka a harmonikár Janko Šiška z Levíc.
Bátovcami prechádzajúci vodiči museli počítať so zdržaním - zastavovala ich neodbytná cigánka a prepustila ich až po vyplatení mýta. Sprievod bol plný spevu, smiechu a zábavy. Veru, nikto by nebol predpokladal, že pod jašiacimi sa maskami sa skrývajú inak veľmi vážne a veľavážené dámy stredného a vyššieho stredného veku, babky a prababky, magistry aj inžinierky.
Nezvyčajný zať aj nevesta
S nápadom organizovať oslavy fašiangov prišla predsedníčka klubu dôchodcov Mariana Bernátová. Vlani bola v úlohe kráľovnej, tohto roku kráčala v čele sprievodu ako mladý zať, mladú nevestu jej robil Jaroslav Maťo.
„Môj nápad s fašiangovým sprievodom sa pred dvoma rokmi stretol s podporou členov nášho klubu i starostu obce. Napísala som scenár, nacvičili sme program a podujatie malo dobrú odozvu. A tak sa na fašiangy tešíme každý rok,“ spokojne konštatovala šéfka klubu.
Z množstva masiek zaujali aj Lýdia Gombíková ako Marfuša, Jana Kulovová ako Nastenka a Jozef Priebera ako Ivan. „Inšpirovali sme sa našou obľúbenou rozprávkou Mrázik,“ vysvetlila Lýdia Gombíková, ktorá si niesla ťažký vrkoč v rukách.
Ani deti nezaostávali v nápaditosti za seniormi. Pozornosť upútala napríklad Alžbetka Záhorcová ako kráľovná noci.
Basu Rózu pochovali
Viaceré bátovské rodiny sa na príchod sprievodu prinášajúceho dobrú náladu aj dobre pripravili a prichystali bohaté pohostenie. A do starých detských kočíkov nezabudli pribaliť klobásu, slaninu, aj niečo na zapitie. Za odmenu „fašangoši“ patrične vykrútili gazdiné aj gazdov v tanci.
Sprievod, ku ktorému sa pripojili mnohí ďalší Bátovčania, prešiel hlavnými ulicami obce a vrátil pred Gazdovský dvor. Tam všetkých privítal starosta Peter Burčo a zaželal im dobrú zábavu s ľudovou hudbou Hravé struny až do pochovávania basy. Za rezkých tónov potom tancovali malí i veľkí, až kým nepriniesli na márach veľkého náreku plačiek basu. Po obhliadke lekárom MUDr. Exitusom sa dostali k slovu farár, rechtor a miništranti, aby vykonali pohrebný obrad.
Potom sa ujali spevu rechtor a farár: „Na známosť sa všetkým dáva, že sa naša basa Róza už pochováva. Nastala smutná hodina. V bohu odpočívaj basa premilá, veľa radosti si nám urobila...“
Pokračovali pohrebné melódie s vtipnými textami glosujúcimi aktuálne dianie v obci i v štáte. Interpretačnými výkonmi sa blysli najmä Ján Hajdamár ako farár, Marek Dodok ako rechtor i Milena Dodoková ako cigánka.
Basu nakoniec odniesli za veľkého náreku plačiek, ktoré sa na ňu vrhali.
Na záver sa tajomníčka Klubu dôchodcov Danica Ráchelová poďakovala za účasť deťom základnej školy, muzikantom, všetkým účinkujúcim i tým, ktorí ochotne privítali fašiangový sprievod vo svojich príbytkoch.
Autor: Štefan Ráchela