LEVICE. Správcovia pamiatky už roky hovoria o potrebe začatia zásadnej obnovy hradnej ruiny.
Hrad sa prvý raz spomína v roku 1318, prvým majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. V súčasnosti je vlastníkom Nitriansky samosprávny kraj (NSK). Spravuje ho Tekovské múzeum, ktoré sídli v Kapitánskej budove, kde sú aj stále expozície, hudobná sála a výstavné priestory. Výstavy organizujú aj v susednej Galérii Jozefa Nécseyho a Dobóovskom kaštieli.
V minulosti už viackrát došlo k havarijným stavom, keď z hradného múra vypadali tony kameniva. Na príčine boli najmä korene náletových krovín, ktoré po dažďoch a mrazoch, spôsobili rozrušenie stáročných múrov.

V tohtoročnom rozpočte vyčlenila župa peniaze na opravy Dobóovského kaštieľa a začatie prvej etapy obnovy hradnej ruiny – hradnej studne a priľahlého brala.
Do Tekovského múzea a Levického hradu vlani prišlo vyše 20-tisíc návštevníkov, čo je 7-tisíc viac ako rok predtým.
Obnova po etapách
V areáli Levického hradu sídli Tekovské múzeum už od roku 1958. Ako hovorí riaditeľ Jan Dano, pamiatka by potrebovala, aby sa začala realizovať kompletná rekonštrukcia horného a stredného hradu, t. j. hradnej ruiny. „Je vypracovaná projektová dokumentácia a vydané stavebné povolenie,“ hovorí riaditeľ a verí, že sa v roku 2019 nájdu v rozpočte kraja finančné prostriedky na statické zabezpečenie hradnej studne a priľahlého hradného brala. „Takto by sa konečne po dlhých rokoch pristúpilo k reálnej záchrane hradných ruín,“ vysvetľuje.
Neúspešné projekty
Nitrianska župa tvrdí, že rekonštrukcia Levického hradu patrí k jej prioritám. „V minulosti bol projekt na jeho záchranu a obnovu vedený v zásobníku projektov na získanie finančných prostriedkov z európskych fondov,“ približuje Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu NSK s tým, že v roku 2009 župa podala projekt, tento ale nebol schválený. Kraj sa pokúšal zohnať peniaze aj z Finančného mechanizmu EHP a Nórska, ani táto žiadosť nebola úspešná.
„Z tohto dôvodu sa v roku 2014 upravovala pôvodná projektová dokumentácia - boli vybrané len niektoré časti Horného hradu - aktualizoval sa rozpočet a vyhotovilo sa nové geodetické zameranie. Tieto práce boli vykonané vo výške 10 200 eur,“ doplnila.
Postupne opravujú
Ako ďalej povedala, rozsiahla rekonštrukcia Levického hradu sa začala už v roku 2005. Vymenovala aj uskutočnené práce: v roku 2009 to bolo v priestore Galérie Jozefa Nécseyho oplotenie s kovovou bránou v hodnote cez 16-tisíc eur. V neskorších rokoch robili viackrát zabezpečovacie práce na kaverne v opevnení Rotunda, čo stálo približne 20-tisíc eur. Opravovali tiež vypadané kamenné murivo.
Aj juhozápadná bašta prešla úpravami. V rokoch 2005 až 2006 sa stavebne upravil jej priestor s prečerpávacou stanicou na podzemnú vodu na amfiteáter v celkovej hodnote takmer 236-tisíc eur. „Amfiteáter slúži pre potreby múzea a záujemcov o kultúrne podujatia v súlade s historickým zameraním a charakterom celého hradného areálu,“ vysvetlila zámer.
Pred dvomi rokmi museli staticky zabezpečiť a vyškárovať kamenné murivo z vnútornej strany juhozápadnej bašty, čo si vyžiadalo takmer 20-tisíc eur. Neskôr ju opravili z vonkajšej strany, čo stálo ďalších 2500 eur. O rok neskôr, v roku 2016, si investíciu za 17-tisíc eur vyžiadala oprava pódia a hľadiska amfiteátra.
„V minulých rokoch sa viackrát opravoval havarijný stav muriva vonkajšieho opevnenia, predvlani západná bašta a vlani amfiteáter,“ doplnila výpočet prác hovorkyňa župana.
Bojujú s náletovými krovinami
O „údržbárske práce“ sa stará Tekovské múzeum. Na kosenie areálu, hradného svahu a záhrady vlani dalo takmer 2-tisíc eur. V predchádzajúcich rokoch odstraňovali náletové kroviny z hradného kopca, postrekovali vonkajšie opevnenie juhozápadnej bašty proti náletovým krovinám.
Obnovia hradnú studňu aj kaštieľ
Podľa slov riaditeľa múzea Jána Dana je najvyšší čas venovať sa záchrane najstaršej časti celého areálu - hradnej ruiny.
Župa podnikla prvé kroky - na základe požiadavky Krajského pamiatkového úradu dala vypracovať statický posudok hradnej studne vo vnútornom nádvorí hradného areálu. Ako povedala O. Prekopová, v tomto roku je na základe požiadavky pamiatkarov plánované aj vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy šachty studne. Krajské zastupiteľstvo na to vlani v októbri schválilo pre Tekovské múzeum 5400 eur.
„Po jej vypracovaní a posúdení Krajským pamiatkovým úradom v Nitre sa bude obnova hradnej studne plánovať v roku 2019,“ doplnila s tým, že táto etapa obnovy bude závisieť od toho, či krajskí poslanci schvália peniaze v rozpočte.
Reálnejšie sa črtá obnova Dobóovského kaštieľa, ktorý múzeum využíva na výstavy aj organizovanie podujatí. Na obnovu fasády je vyčlenených 52-tisíc eur. V súčasnosti Úrad NSK pripravuje na túto stavbu verejné obstarávanie.