BRHLOVCE. Krátkometrážna snímka z dielne slovenského režiséra a filmára Romana Gregoričku púta pozornosť i za hranicami Slovenska. Jej celkový potenciál len dokazuje, že aj na takom malom území, akým je naša krajina, môžu vyrastať veľké talenty.
Letné nakrúcanie filmu One day I´ll become sa odohrávalo aj v Brhlovciach. Tamojšie obydlia vytvorené v minulosti v skalách sa postarali o jedinečnú atmosféru interiérových záberov z planéty Tatooine.

Tri dni
Voľné slovenské pokračovanie Star Wars filmu vznikalo počas horúcich augustových dní, a tak niet divu, že pre štáb bola najpríjemnejšia tvorba scén v chladných brhlovských obydliach.
Prvý deň nakrútili púštne scény v pieskovni pri Plaveckom Štvrtku. Vznikli tak autentické zábery z pustej planéty Tatooine, pri vzhliadnutí ktorých na Slovensko ani nepomyslíte. Nasledujúci deň sa štáb presunul do Brhloviec, kde natáčal od rána až do večera, využívajúc všetok čas a prostriedky.
Roman Gregorička hovorí, že podmienky boli skvelé aj vďaka samotným Brhlovčanom: „Boli veľmi milí, vo všetkom nám vychádzali v ústrety a vďaka nim sme tak nakrútili všetky potrebné scény bez problémov.“

Posledný, tretí deň sa filmári presunuli do ateliéru, kde sa točili bojové scény rytierov Jedi. Po dlhých dňoch, nielen filmárskej práce, vznikol nakoniec krátky film, s dĺžkou necelých dvanásť minút. Pozrieť si ho možno na YouTube.
Zaujmú aj pôvodných autorov Star Wars?
One day I´ll become nie je len o strhujúcich záberoch a skvelých hereckých výkonoch. Napínavú atmosféru krátkej snímky Romana Gregoričku ozvláštňuje aj pútavá hudba, ktorú na motívy Johna Williamsa skomponoval slovenský skladateľ Matúš Široký. A hoci sa za tvorbou Star Wars fanfilmu neskrýva miliónový rozpočet a základný štáb tvorilo len sedem ľudí, na jeho konečnej podobe sa podieľalo oveľa viac pomocných rúk. „Pomáhali nám známi a kamaráti, za čo som nesmierne vďačný, lebo ani bez nich by tento film nebol taký, aký je,“ prezrádza režisér. V hlavnej úlohe sa predstavili mladí herci Samuel Borčin a Samuel Michalík.
Nakrútením voľného pokračovania Hviezdnych vojen si sňal Roman Gregorička pomyslene klobúk aj pred jeho filmovými vzormi, Georgom Lucasom a Stevenom Spielbergom. Ich tvorba inšpirovala nielen samotného režiséra slovenského Star Wars filmu, ale i celé generácie ľudí vyrastajúcich na filmoch z inej galaxie. Prvý z nich vznikol v roku 1977. „Snáď sa nám podarí dostať až ku originálnym tvorcom Star Wars ságy a vzdať im týmto filmom poctu,“ nádeja sa režisér, pre ktorého boli kultové filmy Hviezdne vojny odjakživa srdcovkou.
Nakrúcali na zakázanej pôde
Pôvodná režisérova predstava bola zachytiť priestor s kamennými alebo pieskovcovými stenami. Avšak nekonečné hľadanie v rôznych bunkroch a zrúcaninách nebolo úspešné, a tak sa rozhodol predsa len počúvnuť svojich známych a navštíviť Brhlovce. Sprvoti, hlavne kvôli vzdialenosti od Bratislavy a prenášaniu techniky, nebol touto myšlienkou až taký unesený, no po príchode do skalných obydlí zostal nadšený. Najprv si, samozrejme, obhliadol „terén“, aby vybral najvhodnejší pľac na natáčanie. Majiteľ Nového dvora mu ukázal všetky zákutia brhlovského unikátu, Romana Gregoričku to ťahalo práve do zakázanej oblasti s tabuľou Nevstupovať! Keď sa na ňu spýtal majiteľa, ten namiesto odpovede pristúpil, strhol tabuľu a vyhlásil, že je vyvesená len kvôli turistom. „Dané miesto sa mi tak páčilo, že sme tam nakoniec aj s celým štábom nakrúcali. S výsledkom nakrúcania som bol nadmieru spokojný a mnoho ľudí mi dodnes vraví, že scény z Brhloviec sú najkrajšie,“ uznáva režisér.
Uvažuje aj o pokračovaní
Málokto vie, že okrem režírovania a natáčania sa Roman Gregorička chopil aj menšej hereckej úlohy. Svoj hlas zapožičal droidovi, ktorého inšpiráciou bola známa postava zo sveta Star Wars, robot C3PO. Okrem toho sa podieľal aj na tvorbe mnohých zvukov, ktoré sa museli dorábať dodatočne, keďže v Brhlovciach nemali poruke zvukára. „Scény s prebudením chlapca, kde predýchava nočnú moru a šuchoce s dekou, som nahrával sám v štúdiu,“ vysvetľuje dorábanie zvukov. No a ak máte pocit, že film vyzerá ako úvod do niečoho väčšieho, nie ste až tak ďaleko. Ani samotný režisér sa nebráni tejto predstave: „Snažím sa premýšľať nad tým tak, aby pokračovanie nestratilo svoju atmosféru a bolo minimálne také dobré, ak nie lepšie než prvý film."
Skalné obydlia v Brhlovciach
Sú to príbytky, ktoré si ľudia kedysi vytesali do tufovej skaly v obci Brhlovce, vzdialenej od Levíc 15 kilometrov. Predpokladá sa, že sa tam ukrývali pred nájazdmi Turkov a neskôr v nich aj bývali. Samotný prírodný materiál, tufa, poskytuje vyrovnané teploty, t. j. v lete tu je príjemný chládok, v zime zase teplejšie ako vonku. V súčasnosti sú skalné obydlia pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.
V skalných obydliach sa nachádza aj expozícia Tekovského múzea – usadlosť číslo 142 v uličke Šurda, za záchranu ktorej v roku 1994 získalo múzeum medzinárodné ocenenie Europa Nostra. (JN)
Autor: Katarína Vargová