LEVICE. Jeho kniha, Babylon armád, opisuje doposiaľ nikde nespracované, najzaujímavejšie epizódy druhej svetovej vojny. A boje medzi Ipľom a Hronom z rokov 1944 – 1945 boli tie najkrvavejšie.

„Pri úvahách, ako knihu nazvať, stále sa mi vracala myšlienka na všetkých tých vojakov, ktorí sa zúčastnili bojov na juhozápadnom Slovensku. Bolo ich veľa, boli to vojaci ozbrojených síl šiestich štátov a počet národností, ku ktorým patrili, či sa hlásili, je ťažké vyčísliť... A toto bol Babylon armád,“ začína písanie svojej knihy jej autor, historik Pavol Šteiner.
Práve starozákonný Babylon, známy vďaka zmesi jazykov, mu pripomenul obdobie zimných bojov na sklonku druhej svetovej vojny.
Je to naša história
Informácie na námet knihy čerpal Pavol Šteiner hlavne z centrálneho archívu ruského ministerstva obrany a popri tom aj z obecných archívov nášho regiónu. „Veľkú časť a informačne hodnotnú časť predstavovali aj memoárové diela dôstojníkov a radových vojakov, ktorí tieto boje priamo prežili,“ vysvetľuje autor a pridáva, že hoci je pamätníkov pomerne málo, predsa len sa mu podarilo získať cenné informácie.
A boli to práve naši starí a prastarí rodičia, ktorí tieto boje zažili na vlastnej koži. „Je to ďalšia vec, vďaka ktorej sa tieto boje vlastne týkajú aj nás.“
Bude aj pokračovanie
V prvom diele svojej knihy opisuje autor priebeh bojov medzi Ipľom a Hronom na rozhraní rokov 1944 až 1945. Pre fanúšikov historických kníh má dobrú správu, pretože v pláne je už aj druhý diel. Ten by mal chronologicky pokračovať bojmi vo februári a marci, rozoberať operáciu Südwind a bratislavsko-brniansku operáciu až po prekročenie Váhu sovietskymi vojskami. Avšak týmto sa výskum Pavla Šteinera ani zďaleka nekončí. „Tejto téme sa budem určite venovať aj naďalej, nakoľko poskytuje obrovské množstvo strhujúcich príbehov, ktoré si zasluhujú spracovanie,“ prezrádza.
Určená aj nenáročnému čitateľovi
Historik Pavol Šteiner sa usiloval, aby bola kniha odborne čo najvyčerpávajúcejšia, no stále určená hlavne laickej verejnosti: „Snažil som sa, aby z toho nebola len ďalšia povrchná akademická štúdia, ktorú si prečíta pár zasvätených odborníkov.“
Babylon armád je detailne obohatený o všetky dôležité historické udalosti, odohrávajúce sa na juhozápadnom Slovensku.
Srdcom dolniak
Okrem vojensko-historického výskumu a pôsobeniu na katedre muzeológie UKF v Nitre sa autor knihy venuje aj archeológii, konkrétnejšie staršej dobe bronzovej. A hoci to na prvý pohľad s jeho vášňou pre obdobie druhej svetovej vojny veľmi nesúvisí, Pavol Šteiner tvrdí, že uprednostňuje hlavne historické epochy, týkajúce sa územia, na ktorom žijeme. „Stále som, zostávam srdcom tuná na dolniakoch,“ priznáva sa s úsmevom. No napriek tomu dodáva, že vojna patrí do múzea a tam by aj mala ostať.