Konečné druhé miesto v lige prinesie za súpera Karlovku

V poslednom kole základnej časti basketbalovej extraligy sa v Leviciach predstavil úradujúci majster Inter Bratislava. Pre Levice bol tento zápas mimoriadne dôležitý, keďže potrebovali zvíťaziť, aby mali istotu druhého miesta pre play-off. V prípade prehry mohli padnúť až na štvrté miesto. Proti Interu Levičania túto sezónu odohrali tri zápasy a vo všetkých ťahali za kratší koniec.

Levičania doma v dôležitom zápase zdolali Inter BratislavLevičania doma v dôležitom zápase zdolali Inter Bratislav (Zdroj: Lukáš Droppan)

36. kolo

BK Levickí Patrioti – BK Inter Bratislava 82:65 (21:12, 23:21, 18:17, 20:15)

Lepší vstup do zápasu mali domáci basketbalisti, keď skóre zápasu otvoril krásnym smečom Bojanovský, ktorý následne zvyšoval už na 4:0. V 4. minúte domáci viedli už 8:2. Po prvej trojke zápasu v podaní domáceho Vašla Levice vyhrávali 14:6. Patrioti si naďalej budovali náskok, ktorý hostia v závere štvrtiny mierne stiahli, ale trojka Diabateho uzavrela skóre na 21:12.
Skóre druhej periódy po nádhernej akcii otvoril Djurič, ale potom prišla zlepšená hra hostí, ktorí dokázali znížiť na 25:22. Domáci sa ale nezľakli a opäť si vybudovali dostatočný náskok. V 19. minúte Kurbas zvyšoval na 41:30. Polčas napokon vyhrali Levičania 44:33.
Tretiu štvrtinu bodovo otváral jeden z najlepších hráčov na palubovke Boris Bojanovský, ktorého forma pred play-off graduje. Žiakova trojka v 23. minúte znamenala vedenia Levíc 51:35. Hostia sa tento nepriaznivý stav pokúšali riešiť aj oddychovým časom, ale ani to im nepomohlo zastaviť výborne hrajúcich domácich. Následne to bolo už len výške konečného skóre. Patrioti nepoľavili a zaslúžene slávili dôležité víťazstvo 82:65, ktoré im zabezpečilo druhú priečku po základnej časti a za súpera Karlovku Bratislava. Prvý zápas odohrajú Levičania doma už túto sobotu, následne v stredu 28. marca cestujú do hlavného mesta a v sobotu opäť doma v treťom zápase by radi ukončili túto sériu. V prípade postupu by na nich v semifinále čakal lepší z dvojice Prievidza – Komárno.

Levice: Diabate 17, Bojanovský 14, Vašl 13, Mijovič 7, Kurbas 2 (Djurič 14, Žiak 11, Sims 4, Krajčovič 0). Inter: Barač a Rančík po 16, Horton 5, Bulatovič a Nuhanovič 0 (Mrviš 11, Grznár 8, Kozlík 5, Baťka 4, Páleník 0). TH: 17/13 – 16/10, Fauly: 23 – 20, Trojky: 11 – 9, Rozhodovali: Tomašovič, Pipíška, Turčin. Divákov: 1700

Povedali po zápase:
Teo Hojč, tréner Levíc: „Druhé miesto po základnej časti je pre náš klub veľký úspech. Je to výsledok ťažkej práce hráčov, menežmentu a každého, kto bol zainteresovaný počas doterajšej sezóny. Chcel by som poďakovať mojim asistentom Lacovi Lutovskému a Vladovi Klárovi za skvelú odvedenú robotu a za to, že držali náš tím pokope a pripravovali chlapcov na tréningoch na tento zápas, kým som nebol k dispozícii. Rád by som venoval toto víťazstvo im, majiteľom klubu a fanúšikom, ktorí boli skvelí. Taktiež by som ich rád pozval podporiť náš tím aj na ďalšie zápasy v play off. Viem, že chlapci urobia všetko, čo bude v ich silách, aby potešili fanúšikov. Na záver chcem opätovne každému poďakovať. Našou úlohou bude teraz sústrediť sa a pripravovať na play off.“
Žarko Djurič, hráč Levíc: „Bol to ťažký zápas medzi dvoma družstvami. Inter má výborný tím, je jedným z favoritov na titul. Hráči, spolu s trénerom, odvádzajú dobrú robotu. Dovolím si povedať, že sú jedným z top tímov v lige, čo dokázali minuloročným ziskom titulu. Teraz sme zaujali miesto v tabuľke hneď za nimi, čo pre nás znamená veľký úspech. Odviedli sme robotu, akú sme chceli, odohrali sme tridsaťšesť zápasov a skončili na druhom mieste. Myslím, že sme si víťazstvo zaslúžili.“
Oliver Vidin, tréner Interu: „Neprišli sme v bežnej zostave a v tretej minúte sa nám zranil Bulatovič, čo však nie je výhovorka za náš výkon v prvej štvrtine. Napriek tomu si myslím, že chalani bojovali. Dúfam, že sa dáme dokopy po zdravotnej stránke, lebo keď nebudeme v poriadku, nemôžeme hrať na sto percent ako tím. Nemôžeme očakávať, že niektorí hráči budú hrať cez tridsať minút, ako hrali Barač a Rančík a tiež očakávať, že v takomto zápase to bude ľahké. Na rozohrávke nám chýbali Matovič, Vlahovič a Bulatovič. Rišo Grznár ho nahradil na jednotke, aj keď v tejto sezóne veľa času na palubovke nedostal. Na jednotke tiež hrali Barač a Mrviš, snažili sme sa to nejako zalepiť. Som spokojný s tým, že sme bojovali a snažili sa. Zahodili sme veľa bodov spod koša, a pri útočných doskokoch súpera, vidíme naše zlyhanie v tomto zápase.“
Tomáš Mrviš, hráč Interu: „Zápas proti Leviciam sme nezačali až tak dobre. Vždy sme tu hrali dobrý basketbal, avšak teraz sme sa trochu trápili. Levice vedeli o čo hrajú, prišlo ich podporiť dosť ľudí a mali väčšiu motiváciu ako my. Možno tým, že sme takí uvoľnení a máme istú prvú priečku, sme to trošku podcenili a ťažko sa nám dobiehal náskok Levíc.“

Ostatné výsledky: Prievidza – Karlovka 78:65, Košice – Komárno 85:86pp, Spišská Nová Ves – Svit 89:94, Žilina – Handlová 79:91.

Program play-off: 24. 3. o 18.00 h Levice – Karlovka, Prievidza – Komárno, Inter Bratislava – Handlová.

1. Inter 36 30 6 3370:2801 66
2. Levice 36 26 10 3175:2832 62
3. Prievidza 36 25 11 3246:2792 61
4. Košice 36 25 11 3390:2952 61
5. Svit 36 22 14 3265:3010 58
6. Komárno 36 22 14 3087:2993 58
7. Karlovka 36 12 24 2811:2995 48