LEVICE. Kapitánska budova Tekovského múzea sa môže po skoro dvadsiatich rokoch opäť pochváliť unikátnou výstavou netradičných fliaš Novobančana Pavla Konečného. Tie sú tentoraz doplnené i fľašami umelcovej netere, Silvie Habánikovej.
Fľaše trpezlivosti, známe aj pod názvom Baňa vo fľaši, sú charakteristické hlavne pre banské oblasti, ako sú Banská Štiavnica či Kremnica.
Stala sa z toho tradícia
Už od 18. storočia bolo umenie vkladania modelov do fliaš pre ľudí fascinujúce a nie je tomu inak ani dnes. Výjavy spojené s banskými úradníkmi, grófskou komorou, súdom a banským folklórom nie sú jediným námetom na tvorbu fliaš. Pavel Konečný sa vo svojej tvorbe zameral aj na náboženské témy a tak mohla napríklad vzniknúť detailne prepracovaná fľaša s Banskoštiavnickou kalváriou. Okrem tvorby fliaš sa vyštudovaný muzeológ venuje aj reštaurovaniu starých, poškodených fliaš trpezlivosti.

Cez úzke hrdlo
Pavel Konečný a Silvia Habániková napĺňajú svoje fľaše klasicky, zložitou metódou - cez hrdlo. Takto to síce trvá celé týždne, no výsledok rozhodne stojí zato. „Niektorí umelci však podvádzajú a odbrusujú spodok fľaše. Potom, ako vnútro fľaše poskladajú, nasunú následne spodok fľaše naspäť,“ priznáva nečestnosť iných tvorcov fliaš odborný pracovník Tekovského múzea Peter Pleva.
Prplavá práca
Umelci zväčša pracujú so základnými materiálmi, ako sú drevo, papier, minerály, mach a textílie. „Fľaše sa tvoria niekedy celé týždne,“ vysvetľuje historik múzea Peter Pleva a dodáva, že tvorcovia postupne pridávajú do fľaše malé kúsky materiálu, ktoré lepia a nechávajú vyschnúť. Následne vznikajú vo fľašiach jednotlivé poschodia, zobrazujúce každodenný život baníkov. „Ak niečo prilepia zle a padne to, tak je to problém. Musia rozobrať aj tie horné poschodia a dostať sa až dole,“ prezrádza zložitosť netradičného remesla.
Unikátne miniatúrne diela, umiestnené vo fľašiach rôznych tvarov a veľkostí, si môžu návštevníci Tekovského múzea pozrieť do konca apríla.
Autor: Katarína Vargová