ŠAHY. Priestor medzi panelákmi na Ulici J. Kráľa sa onedlho zmení. Na úpravy vnútrobloku sídliska Tabáň získala radnica vyše 410-tisíc eur.
Okrem Šiah boli v Nitrianskom kraji podporené aj samosprávy v Šali a Vrábľoch, ktoré na revitalizáciu vnútroblokov dostanú 493-tisíc a 140-tisíc eur.
Pred zemnou režimu
„Sídlisko bolo postavené v 80. rokoch 20. storočia, v období od roku 1988 do 1989. Žije tam približne 1200 obyvateľov v bytových domoch a okolitých rodinných domoch,“ hovorí Štefan Gregor, primátor Šiah.

Podľa jeho slov je pre menšie mestá typické, že oddychové zóny navštevujú aj obyvatelia ostatných sídlisk: „Preto sme si istí, že táto lokalita bude intenzívne využívaná ako príjemné, estetické centrum pre voľnočasové aktivity obyvateľov.“ Sídlisko Tabáň je na skok od historického centra pohraničného mesta, v ktorom žije necelých 8-tisíc obyvateľov.
V tejto časti mesta je budova bývalej základnej školy, kde prebieha časť výučby základnej umeleckej školy. Obyvatelia majú k dispozícii malé potraviny, služby, ako napríklad kozmetika, kaderníctvo, obľúbená cukráreň, nachádza sa tu zubná ambulancia i ambulancia všeobecného lekára. V minulosti tu boli postavené radové garáže a v súčasnosti mesto požiadalo o vydanie stavebného povolenia na vybudovanie nových parkovacích miest.
Kolotoč aj trampolína
„Býva sa nám tu dobre, trošku nám ale chýba novšie ihrisko, kde by sa mohli hrať deti,“ zhodujú sa dve mamičky, pani Eva a Daniela.
O pár mesiacov sa situácia zmení k lepšiemu. Pribudnúť majú rôzne typy detských preliezačiek so šmýkačkami, trampolína, kolotoč, fitness zariadenie pre cvičenie vlastnou váhou, otočné stoličky, kruhové stolíky, lavičky, stojany na bicykle, odpadkové koše a tiež nádoby na psie exkrementy.
Dôležitá bude aj výsadba zelene, ktorá má spríjemniť pobyt obyvateľov v tomto mestskom prostredí
Do konca roka
„Myšlienka realizácie projektového zámeru začala v roku 2015, mesto zvažovalo vhodnú lokalitu, plánovalo rozsah investície,“ vracia sa nazad primátor. V roku 2016 bola po úspešných verejných obstrávaniach vyhotovená architektonická štúdia a projektová dokumentácia na vnútroblok. Vlani v júni mesto podalo žiadosť, tento rok začiatkom marca podpísalo s ministerstvom pôdohospodárstva zmluvu na nenávratný finančný príspevok viac ako 411-tisíc eur. Samospráva zafinancuje ďalších päť percent, čo je cez 21-tisíc eur, čo je dokopy takmer 433-tisíc eur. „Uvedená suma zahŕňa náklady na stavebné práce, projektovú dokumentáciu, stavebný dozor a podporné činnosti ako napríklad propagácia,“ vymenoval.
V týchto dňoch sa začne verejné obstarávanie na stavebné práce, zmluvu s dodávateľom prác by mesto chcelo podpísať najneskôr v auguste. „Veríme, že počasie ako aj ďalšie okolnosti budú pozitívne naklonené našej ambícii zrealizovať a dať do užívania dielo ešte v roku 2018,“ dodal primátor. Úpravou majú prejsť chodníky, zeleň, detské ihriská, verejné osvetlenie medzi bytovkami.