REGIÓN. Na ploche 560 hektárov plánujú lesníci do konca budúceho roka spraviť „inventúru“ drevín. Invázne druhy, ktoré v okolí Počúvadla nepatria, odstránia. Naopak vysadia tradičné duby či buky, ktoré sa z lokality takmer vytratili.
V Štiavnických vrchoch rastie vyše 400-ročný Koháryho dub. Návštevníci budú môcť prírodu a prácu lesníkov spoznať na obnovenom chodníku.
Projekt Spoločne napomáhame prirodzeným lesom je súčasťou medzinárodnej spolupráce s maďarskými kolegami zo spoločnosti Ipeľské lesy, ktorí takto plánujú obnoviť lesy v pohorí Börzsöny a pahorkatine Cserhát. Celkové náklady na projekt sú 778-tisíc eur, z toho 85 percent, čo je približne 661-tisíc eur, zafinancujú z eurofondov.

Informácie o projekte poskytli slovenskí a maďarskí lesníci na konferencii v Leviciach.
Upratovanie na oboch stranách hranice
V pôvodnom zložení lesa na území Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny sa výrazne znížilo zastúpenie hlavne listnatých drevín, ako je dub a buk. Mladé lesné porasty ničí vysoká zver ich ohrýzaním do takej miery, že na niektorých miestach prevládli hraby, agáty a jasene.
Vrátiť týmto územiam pôvodný charakter má napomôcť približne 776-tisíc mladých stromčekov. Ešte predtým bude potrebné vysekať asi 360-tisíc krov a viac ako milión nežiaducich drevín, pripraviť pôdu. Stromy pred zverou ochránia repelentmi, tiež pletivovými a drevenými plotmi, ktoré budú dokopy dlhé približne 25 kilometrov.
„Príroda nepozná hranice, preto aj problémy na oboch stranách hranice sú rovnaké. Vieme na ne reagovať spoločne,“ odznelo na konferencii, ktorou oficiálne spustili projekt.
Ako povedal Marian Staník, riaditeľ podniku Lesy SR „naším cieľom je les postupne prebudovať na zmiešané drevinovo pestré, výškovo a hrúbkovo diferencované ekologicky stabilnejšie porasty.“
Podporil ho László Kiss, šéf Ipeľských lesov, podľa ktorého v pohoriach Börzsöny a Cserhát je podobné zastúpenie stromov. „Potlačenie invazívnych druhov, hlavne agáta, zlepší prostredie pre budúcich návštevníkov,“ potvrdil.
Les spoznajú aj z chodníka
Súčasťou projektu je na maďarskej strane vybudovanie detského ihriska v oblasti Romhány a 1,3 kilometra dlhého náučného chodníka.
Na slovenskej strane obnovia súčasný lesnícky chodník Počúvadlo – lokalita Lipová. Zelená cesta dlhá 2,5 kilometra bude koncipovaná tak, aby ju návštevníci prešli počas jednej hodiny prechádzky.
Súčasný lesný chodník sa nachádza v blízkosti jarku. Po zrekonštruovaní bude mať osem zastávok, drevený prístrešok, kamenné ohnisko, stojan na bicykle a na trase rozmiestnených sedem lavičiek vždy s infotabuľou.
Počet návštevníkov bude evidovať turniket. Ročne ich v okolí Počúvadla budú očakávať okolo 1500.
Projekt má byť ukončený v závere roka 2019.