ŠAHY. Jedinečné prístavy pribudú aj v Levickom okrese v Šahách a Vyškovciach nad Ipľom. Na slovenskej strane tiež v Bušinciach, Ipeľskom Predmostí a Veľkej Čalomiji v okrese Veľký Krtíš.
Spoločný projekt slovenskej a maďarskej strany začína nadobúdať reálne kontúry. Turisti spoznajú krajiny nielen z vody, ale aj z peších či cyklistických túr, na ktoré im požičajú bicykle.

Mobilné prístavy
Na pohraničnom úseku Ipľa sa k celoštátnej sieti „veslových“ prístavov pripája jedenásť obcí: Litke, Szécsény, Bušince, Balassagyarmat, Ipeľské Predmostie, Veľká Čalomija, Vyškovce nad Ipľom, Šahy, Tésa, Ipolytölgyes, Szob.
Využijú tak prírodný potenciál, ktorý im rieka ponúka. Ipeľ bude možné splavovať na 100-kilometrov úseku až po sútok s Dunajom.
„Každé sídlo projektu bude mať svoj vlastný prístav. V jedenástich obciach budú prístupné mobilné prístavy - móla, ktoré sa dajú jednoducho skladať z predvyrobených častí a tiež aj jednoducho ručne odstrániť na konci sezóny alebo v prípade záplav,“ opisuje Ida Wollent zo šahanského združenia Ipeľská únia, ktoré je do medzinárodného projektu zapojené.

Dva v Levickom okrese
Podľa slov projektovej manažérky budú v Šahách dva takéto prístavy: „Jeden v centre mesta pod mostom a druhý v extraviláne, pri Centre Rybárik riečny, čo je bývalý pioniersky tábor Šomoš, v katastrálnom území obce Tešmak.“
Na mape Levického okresu bude aj tretí prístav – pri moste vo Vyškovciach nad Ipľom.
Každé takéto miesto vodnej turistiky vybavia loďkami a športovým príslušenstvom. Aby sa kanoe či kajaky dali lokalizovať, opatrené budú GPS zariadením. K dispozícii tu tiež budú bicykle s príslušenstvom, odkladacie kontajnery pre loďky, kontajnery na prezliekanie či nádoby na odpad.

Z vody na zem
K vodnej turistike návštevníkom v jednotlivých zastávkach ponúknu aj „suchozemskú“ turistiku, a to prostredníctvom peších a cyklistických trás, ktoré sa napájajú na prístavy.
Túry sa objavia na obecných informačných tabulách osvetlených solárnymi panelmi, na mobilných aplikáciách smartfónov, ako aj v trojjazyčných mapových publikáciách, ktorých vytlačia 22-tisíc kusov.
V prístavoch bude dokopy k dispozícii 96 kajakov a kanoe s GPS zariadením, ktorými sa naraz splaví až 253 osôb. Budú tu aj dve dračie lode a 74 bicyklov so 14 detskými sedadlami.
Technológie v praxi
Myslelo sa aj na informovať turistov - päť inteligentných meteorologických staníc poskytne údaje pre webovú stránku, pomocou ktorej si návštevníci budú môcť naplánovať trasy.
V prístavoch bude deväť mobilných, plávajúcich mól, sedem skladových a dva prezliekacie kontajnery. K dispozícii budú aj štyri prívesy na transport lodí a dve 9-miestne autá na prepravu osôb. O bezpečnosť najmä školákov či rodín sa budú v dolnej, ľahšie splavnej časti rieky, starať dva motorové záchranné člny.
Kedy?
„Momentálne sa vypisuje verejné obstarávanie, záleží to od dĺžky tohto procesu a od termínov dodania,“ reagovala Ida Wollent na otázku, kedy by sa prví záujemcovia mohli splaviť po Ipli. Podľa jej slov by sa tieto zariadenia mohli začať využívať už na konci leta, ale reálne to vidí od začiatku ďalšej sezóny.