REGIÓN. Od polovice apríla začali vody vyplavovať mŕtve telá rýb. Podľa rybárov majú škody v nádržiach v Bátovciach, Kozmálovciach, Devičanoch a tiež v Hrone.
Zistiť, čo sa stalo, prišiel do Bátoviec 1. mája veterinár, ktorý sa špecializuje na rybárstvo. Podľa jeho slov je toto aktuálny problém na celom južnom Slovensku.

Na priehrade Lipovina
Že niečo nie je v poriadku, sledujú Bátovčania aj návštevníci Lipoviny už niekoľko dní. Po okrajoch nádrže sa každý deň objavujú nové mŕtve živočíchy.
„Nesúvisí to so znečistením vôd,“ reagoval Pavel Machava, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý nádrž v Bátovciach spravuje, s tým, že viac budú vedieť rybári. Pridal informáciu, že menšie úhyny vodohospodári zaregistrovali aj v iných nádržiach, napríklad vo Veľkých Kozmálovciach. Ako dodal, spojené sú s náhlym oteplením.

Zo zimy do leta
Aj podľa Pavla Barcíka, predsedu Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Leviciach je na príčine náhla zmena počasia. „Zima bola teplá, ryby, prevažne kapry, sa nevedeli zazimovať a vyčerpali sa. Teraz sa náhle oteplilo, ryby dostali šok, niečo ako infarkt,“ opísal.
Prvé úhyny mali z Bátoviec hlásené v polovici apríla. Ide prevažne o štyri až päťkilogramové jedince - teplotné šoky na ne pôsobia rovnako zle ako na staršieho človeka. Podľa šéfa rybárov sú naviac kapry zošľachťované a sú teda náchylnejšie ako iné druhy s prirodzeným vývinom.
Približne každé tri dni chodia rybní hospodári vyberať mŕtve živočíchy z vody. „Doteraz ich bolo približne 500 kilogramov,“ priblížil množstvo v Bátovciach. Ďalšie hlásia aj z nádrží v Devičanoch, Kozmálovciach a tiež na Hrone – tam sa ale nedá odhadnúť množstvo, ryby odnáša prúd.

Laboratórne vyšetrenie
Začiatkom mája zavolali do Bátoviec špecializovaného veterinára Juraja Mészárosa z Nových Zámkov. Jednu rybu pitval priamo na mieste a "neboli vonkajšie klinické príznaky ani vnútorné patologické zmeny". Viac bude vedieť po laboratórnych vyšetreniach vzoriek, ktoré odobral.
Už teraz vie, že "znížená odolnosť a znížená imunita niektorých jedincov umožnila prienik bakteriálnych pôvodcov, ktoré majú negatívny vplyv na krvotvorný aparát. Vitálne funkcie zlyhali." Baktérie sa rozmnožili vo vodách v dôsledku tepla.
„Podobné informácie máme aj z iných rybársky organizácií,“ doplnil P. Barcík s tým, že vlani mali skúsenosť s úhynom rýb v nádrži v Kozárovciach. Veterinár pridáva, že situácia je podobná na celom južnom Slovensku.
Začína sa sezóna
Vodné hladiny začínajú čoraz viac obchádzať súťažní rybári. Pripravujú sa na začínajúcu sezónu. Zo stavu v Bátovciach sú rozčarovaní. „Ročne platím 100 eur za zarybňovanie. Keď to teraz všetko vykape, čo budeme chytať?“ kladie si otázku dlhoročný rybár z Tlmáč.
Podľa šéfa levického zväzu vlani na jeseň do Lipoviny vysadili až tisíc kilogramov mladých rýb. Jedince, ktoré teraz uhynuli, mali približne štyri - päť kilogramov, na športový rybolov boli ideálne. Predpokladajú, že do dvoch – troch týždňov úhyn ustane.
„Od ministerstva sme pre Bátovce, Kozmálovce a Kozárovce dostali výnimku, rybolov tu môže začať od 15. mája. Na ostatných vodách až od 1. júna,“ predostrel Pavol Barcík s tým, že otváracie preteky novej sezóny majú v Bátovciach už 6. mája.
Na jeseň budú nádrž Lipovina dorybňovať.