Bude v našom regióne krajina ovocných stromov? Niečo sa už črtá

Dediny na severe Levického okresu spojila záchrana starých odrôd ovocných stromov. Moruše nevynímajúc.

Na dvore komunitného centra v Bátovciach predviedli ukážku výsadby čerešne.Na dvore komunitného centra v Bátovciach predviedli ukážku výsadby čerešne. (Zdroj: (ŠR))

BÁTOVCE. O tom, že to myslia so záchranou starých a krajových odrôd ovocných stromov v regióne Hontu a Tekova vážne, svedčí aj podujatie, ktoré sa konalo v apríli v komunitnom centre. Gazdovský spolok Hont – Tekov v spolupráci s obcou Bátovce a Devičany zorganizoval odbornú prednášku Bruna Jakubca Krajina ovocných stromov. V rámci nej obce prezentovali svoje aktivity smerujúce k záchrane starých odrôd ovocných stromov.

V auditóriu sedeli členovia spolku - biofarmári i takí, ktorí sa venujú týmto aktivitám vedľa hlavného podnikania či zamestnania. Súčasťou bola aj malá expozícia ich produktov – sušené ovocie či džemy a sirupy zo starých odrôd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Na viacerých miesta regiónu plávajú na hladinách uhynuté kapry. Pitval ich veterinár Čítajte 

Nové výsadby v Bátovciach a Devičanoch

Domáci starosta Peter Burčo pripomenul, že v areáli Základnej školy v Bátovciach začiatkom apríla vysadili 50 ovocných stromov, medzi nimi aj staré odrody hrušiek a jabloní. „Teším sa, že sa nám myšlienku prinavrátenia ovocných drevín do dediny darí realizovať,“ povedal starosta a dodal, že chcú v týchto aktivitách pokračovať a v spolupráci s obcou Devičany vysadiť aleju takýchto stromov na ceste medzi obcami.

Starostka Devičian Dana Lančaričová priblížila, že obec zrekultivovala staré smetisko v lokalite Pažiť a rozhodli sa tam vysadiť vysokokmenné čerešne. Jarná výsadba však nemala úspech. Zopakovali to formou adopcie - stromy vysadili obyvatelia, ktorí sa o ne budú aj starať. Táto jesenná výsadba mala úspech, stromy sa ujali, a tak vstup do obce od Pukanca bude zdobiť ovocný sad starých odrôd.

SkryťVypnúť reklamu

„V týchto aktivitách chceme pokračovať. V rámci májových brigád chceme upraviť ďalšie bývalé smetisko v obci smerom na Bátovce. Tam vysadené stromy by mali pokračovať alejou vedľa cesty smerom na Bátovce,“ doplnila starostka s tým, že ide o komplexný projekt, ktorého výsledky by mali ostať aj pre ďalšie generácie.

Prečítajte si tiež: Obyvateľka osady Ladislavov Dvor: Veľmi, veľmi, veľmi by som sa chcela vrátiť do Levíc Čítajte 

Ovocie v erboch

Bruno Jakubec je absolventom Katedry ekológie a environmentalistiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, pracuje ako odborný asistent na Technickej univerzite. Vo svojej akademickej práci sa venuje najmä výskumu starých a krajových odrôd, ich výskytu, stavu, ohrozeniu.

Na podujatí podal množstvo zaujímavých informácií o starom ovocinárstve na Slovensku. Až 239 slovenských obcí má v názve alebo v erbe ovocie, ovocný strom alebo vinič. Najviac, až 160 má vinič, z ovocných stromov má najviac v názve či erbe jabloň – 23.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci výskumu zmapovali obce, v ktorých sa pestovali ovocné stromy. Ich zastúpenie na území Slovenska je dosť nerovnomerné, ale severná a východná časť Levického okresu patrí k tým, kde je takýchto obcí najviac. Stromy mali životnosť aj 100 až 150 rokov. „Rozširovaním ich pestovania môžeme prispieť k obnove krásy a funkčnosti vidieckej krajiny,“ povedal Jakubec.

Podľa jeho slov staré odrody prinášajú pestrú paletu chutí a možností spracovania. Zistili až 185 odrôd jabloní. Napr. v Bošáci sa kedysi vyrobilo 37 ton sušeného ovocia a 28 tisíc litrov pálenky.

Staré odrody sa delia na historické do roku 1870 a klasické, v rokoch 1870 až 1950. Po roku 1950 začalo šľachtenie odrôd pre intenzívne veľkovýrobné ovocinárstvo.

Bude Deň moruší

Manažérka občianskeho združenia Tekov – Hont Monika Slížiková informovala o projekte záchrany moruše čiernej, ktorý vznikol v spolupráci Strednou odbornou školou v Leviciach Pod amfiteátrom a piatimi obcami Bátovskej kotliny – Pukanec, Bátovce, Devičany, Bohunice a Žemberovce, pridal sa aj Štátny archív Levice. „Snažíme sa o vyčistenie moruší. Do chotárov obcí chodia dobrovoľníci, ktorí po vyčistení nechajú tabuľku, že si dovolili vstúpiť na súkromný pozemok. Budeme radi, keď sa k nám pridajú vlastníci moruší, ktorí ich majú na pozemkoch. Pokiaľ nebudú mať záujem, adoptujú si jednotlivé stromy dobrovoľníci a budú sa o ne starať.“

V Pukanci sú už moruše zmapované, je ich tam okolo 450 kusov, každá je zaznačená v mape, má určené GPS súradnice. O toto sa budú snažiť aj v ďalších obciach.

„Žijú tu ľudia, ktorí vedia plody moruše spracovávať. Tie sú nielen chutné, ale aj veľmi liečivé. Farmaceutická loby je silná, ale verme, že ovocinárska loby bude silnejšia,“ povedala Slížiková a pridala malú pozvánku. Na 1. septembra pripravili Deň moruší. Bude v Pukanci a popri podujatí pre verejnosť by chceli pripraviť aj odbornú konferenciu. „Cieľom tohto nášho snaženia by malo byť aj vyhlásenie moruše za chránený krajinný výtvor,“ dodala.

Na záver podujatia predviedol B. Jakubec praktickú ukážku výsadby ovocného stromčeka. Na dvore komunitného centra pribudla vysokokmenná čerešňa, ktorá bude živou pamiatkou na toto podujatie.

Autor: Štefan Ráchela

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Spomienkové podujatie na Jána a Martinu organizovala Zóna Levice 21. februára.

Vystúpia aj učiteľka, poetka, študent a aktivistka.


Na kopci v lesíku Hrable pri Želiezovciach sa nachádza tzv. Prepadnutý kaštieľ.

Jeho história je opradená tajomstvami.


Tréner Martin Baran rozdáva na striedačke rady svojim zverencom.

Všetci túžili hrať play-off, čo sa im aj splnilo.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu