LEVICE. „Leziem – istím. To sú dva základné pokyny, ktoré musí ovládať každý inštruktor aj lezec. To je prvé, čo učíme každého, kto príde liezť na našu umelú lezeckú stenu,“ hovorí Janka Kušnieriková, hlavná inštruktorka a koordinátorka umelej lezeckej steny v Mládežníckom centre Kontakt v Leviciach.
Ako ďalej hovorí, lezcom vysvetlia základy lezenia: „Bezpečnosť je pre nás na prvom mieste, hneď za tým je adrenalínový zážitok.“

Bezpečnosť je prvoradá
Lezenie sa stáva čoraz populárnejším športom aj na Slovensku. V Leviciach sa začala história lezenia písať už pred dvanástimi rokmi, keď bola v priestoroch vonkajšej terasy mládežníckeho centra postavená prvá lezecká stena pre verejnosť.
Umelé lezecké steny sú často umiestňované v uzavretých halách, kde sa robí tzv. indoorové lezenie. „Takáto stena je vhodná najmä pre začiatočníkov, ktorí sa naučia základnú lezeckú techniku. Skúsení inštruktori tak môžu pomôcť lezcom získať základné zručnosti a vedomosti, ktoré zabezpečia bezpečný spôsob lezenia a istenia,“ vysvetľuje ďalej.
O profesionálne istenie sa na lezeckej stene v Mládežníckom centre Kontakt starajú mladí vyškolení inštruktori – dobrovoľníci občianskeho združenia DELF, ktoré prevádzkuje túto lezeckú stenu.
„Prvýkrát som prišiel minulý rok úplnou náhodou, lebo som už začal loziť. Všade, kde som, vyhľadávam steny,“ opisuje svoju vášeň z lezenia Roman a zároveň dopĺňa, že ho sem ťahá super kolektív a komunita lezcov.
Od detí po skalolezcov
Lezecká stena je vysoká desať metrov, pričom môžu liezť naraz dvaja lezci. Ponúka niekoľko trás rôznej obťažnosti. Je vhodná pre deti od dvoch do troch rokov, začiatočníkov bez akýchkoľvek skúseností s lezením až po skalolezcov, ktorí si chcú zdokonaliť svoje zručnosti a techniku.
„Nik by si vtedy ani len nepomyslel, aká populárna sa môže lezecká stena stať. Chodia ku nám nielen jednotlivci, či už začiatočníci alebo tí skúsenejší, ale aj triedy a súkromné skupiny,“ približuje J. Kušnieriková.
Podľa jej slov je lezenie vynikajúcou možnosťou relaxácie, ale často sa stáva aj životným štýlom, pretože dáva priestor pre prekonávanie svojich limitov.
Okrem klasického lezenia od tohto roku ponúka občianske združenie aj tzv. bouldering. „Bouldering je špecifický druh lezenia bez lana nízko nad zemou. Vyžaduje si inú techniku a často pripomína gymnastiku. Obľúbeným sa stal najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí hľadajú hranice svojich športových možností,“ vysvetľuje Igor Kušnierik, štatutárny zástupca združenia a inštruktor zodpovedný za prevádzku umelej lezeckej steny.
Autor: JK