LEVICE. K obmedzeniu hazardu na sídliskách sa pripájajú Levičania svojím podpisom. Petícia vznikla vlani v novembri, na hárkoch je približne tisícka podpisov. Potrebných je 9-krát viac.
Od januára platia pre prevádzkovateľov hazardu nové podmienky, ktoré zakazujú umiestnenie automatov v pohostinstvách. Ich prevádzkovanie je možné len vo veľkých herniach.

Automaty zredukovali
Tento rok eviduje levická radnica štyroch prevádzkovateľov, ktorí dokopy prevádzkujú 16 výherných prístrojov. „V roku 2017 sme evidovali šesť prevádzkovateľov výherných prístrojov, ktorí spolu prevádzkovali 37 kusov výherných prístrojov,“ porovnala Hilda Svetíková, referentka pre obchod a služby MsÚ Levice. Za jeden takýto prístroj má mesto príjem 1500 eur v podobe správneho poplatku.
Herní je šestnásť, vlani bolo o jednu viac.
Ako hovorí, individuálne licencie na prevádzkovanie hazardných hier prostredníctvom výherných prístrojov udeľuje obec. „Možno ich prevádzkovať len na území obce, na ktorom ich prevádzkovanie nie je obmedzené všeobecne záväzným nariadením obce.“
Okrem automatov bolo minulý rok na území mesta umiestnených aj 229 kusov videohier a tri rulety.

Stop v krčmách
Od začiatku tohto roka platia nové podmienky - zakazujú umiestnenie jednotlivých automatov v pohostinstvách. Ich prevádzkovanie je možné len vo veľkých herniach.
Podľa slov referentky v zmysle paragrafu 58m ods. 18 zákona o hazardných hrách „musí byť v herni umiestnených najmenej 12 výherných prístrojov, technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo terminálov videohier“.
Znamená to, že jeden – dva automaty ako „doplnková zábava“ už v pohostinstvách nemôžu byť. Niektorí vynaliezaví prevádzkovatelia pohostinstiev si s novelou zákona poradili po svojom. „U nás v krčme je kvízomat, čo je v skutočnosti hrací automat. Krčmárka sa smeje, ako s tým vybabrala,“ tvrdí obyvateľ dediny pri Nitre.
Na problém upozornila aj Asociácia zábavy a hier. Agentúra TASR priniesla jej vyhlásenie o náraste čiernych herní. Ide o prevádzky, kde majú spomínané kvízomaty, „ktoré sú na nerozoznanie od klasického automatu“. Akurát obsahujú určité percento vedomostných otázok.
Podľa zákona sa kvízy spočívajúce v odpovediach na otázky alebo preukázaní vedomostí a zručností za hazardné hry nepovažujú. „Toto, žiaľ, náš zákon momentálne nemá doriešené,“ informovala asociácia.
Finančná správa ale reaguje, že aj kvízomat je výherný prístroj, jeho prevádzkovanie preto podlieha licenčnému konaniu.
Zbierajú podpisy
Obmedziť hazard na sídliskách si dala za cieľ iniciatíva Stop nekontrolovateľnému hazardu v Leviciach. Podľa slov jedného z iniciátorov Rastislava