LEVICE. Zažil viacerých pánov aj turecké nájazdy. Zmienka o hrade pochádza z roku 1318, prvým majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. V súčasnosti je vlastníkom Nitriansky samosprávny kraj. Spravuje ho Tekovské múzeum, ktoré sídli v Kapitánskej budove.
Levický okrášľovací spolok sa podujal dať k jubileu hradu praktický darček. Technické vybavenie zafinancuje župa, práce zrealizujú členovia spolku.

Núdzové osvetlenie
V nočných hodinách sa časť historickej pamiatky ponorí do tmy. Zo severnej strany, od križovatky pri nákupnom centre, ju osvetľuje lúč z jediného zdroja. „V súčasnosti je Levický hrad osvetlený iba jedným svietidlom namontovaným v deväťdesiatych rokoch,“ hovorí Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu župy s tým, že ďalšie osvetlenie sa nachádza na fasáde Dobóovského kaštieľa. Táto budova je na nádvorí hradu.
„V dedinách sú bežne osvetlené kostoly. My sa máme čím pýšiť - máme tu historickú pamiatku z 13. storočia, ktorá má ale takéto núdzové osvetlenie,“ vysvetľuje Csaba Tolnai, župný poslanec a zároveň predseda spolku.
Spolok si dal za cieľ unikátnu pamiatku zviditeľniť aj v noci. V lokalite s nákupnými centrami a hlavným ťahom cez mesto je v súčasnosti veľký svetelný smog. Sedemstoročná pamiatka tak ostáva pre turistov schovaná v prítmí.
Pritom aj staré pohľadnice z 30. a 40. rokov minulého storočia dokazujú, že vždy tomu tak nebolo - Levický hrad je na nich zvečnený nasvietený.
„Ako okrášľovací spolok sme vypracovali koncepciu osvetlenia hradu. Samosprávny kraj zakúpi svietidlá, členovia spolku ich osadia,“ povedal Csaba Tolnai.

Narodeninový darček
Župní poslanci na májovom zasadnutí odsúhlasili 6550 eur na nákup technického vybavenia. „Osvetlenie sa bude inštalovať po procese verejného obstarávania,“ doplnila hovorkyňa župana.
Podľa aktivistu táto suma postačí na nákup približne desiatich úsporných reflektorov. Umiestnené by mali byť na Hornom hrade. Spotreba energie tak ostane podobná, ako je terajšia.
„Maximálna spotreba pri každodennom svietení osem hodín denne bude 5800 kilowatt hodín ročne, čo je približne 600 eur za rok,“ doplnila odhadované náklady O. Prekopová.
Levický okrášľovací spolok chce inštaláciu dokončiť v závere leta, alebo začiatkom jesene a dať ju hradu ako narodeninový darček k 700. výročiu prvej zmienky. Prvý raz by mal hrad žiariť vo svetle reflektorov 27. septembra.
Bude aj promenáda
Okrem toho členovia spolku a dobrovoľníci pracujú aj na dokončení obnovy dobovej promenády, ktorá sa ťahá od zadného vstupu do cintorína až po urnový háj. Za čias 1. republiky tu bol čulý život, nachádzal sa tu mestský park s pieskoviskami, orgovánovým sadom, ktorý Levičania hojne navštevovali.
Vlani už od náletových drevín vyčistili väčšiu časť plochy. Do jesene chcú vybudovať chodníky, spraviť výsadbu zelene, osadiť odpadové nádoby, lavičky a informačnú tabuľu o histórii tejto lokality pod pedagogickou školou. Dodnes sa tu nachádza aj časť pôvodných drevín.