LEVICE. Kedysi sme okolo nich prechádzali snáď aj každý deň. Čo sa s nimi stalo a kde sú teraz, je však pre mnohých záhadou. Aký bol ich osud?

Osudy Svedectva
Významný sochár Andrej Rudavský vytvoril jedno zo svojich diel špeciálne pre mesto Levice. Bronzová plastika Svedectvo bola odhalená v roku 1971 pri príležitosti ukončenia výstavby hotela Rozkvet, kde bola následne aj umiestnená. Keď sa však v 70. rokoch začalo obdobie normalizácie a autor sa dostal do nemilosti, sochu odstránili. Väčšina jeho diel bola zlikvidovaná. Z obdobia 60. rokov sa zachovali iba dve. Jedna patrí do zbierky Slovenskej národnej galérie, v súčasnosti je vystavená v Galérii Horský park v Bratislave.

„Druhá socha je Svedectvo, mala veľké šťastie, že bola po odstránení darovaná múzeu, ostatné sochy boli pretavené do rôznych iných podôb,“ hovorí Peter Pleva, odborný pracovník Tekovského múzea. „V roku 1990 prišiel sám autor a toto diela dlho prezentoval na svojich výstavách. Obehla kus Slovenska, na hradné nádvorie sa vrátila minulý rok,“ opisuje nasledujúce udalosti. Celý príbeh tejto etapy autorovej tvorby by mal byť zverejnený tento rok v zborníku Tekovského múzea. „Nechýbalo málo, aby ju roztavili,“ uzatvoril príbeh o diele, ktoré je inštalované na nádvorí Levického hradu.

Ukrytá je takmer 30 rokov
Tekovské múzeum uchováva aj ďalšie zaujímavé umelecké dielo. Nachádzalo sa len niekoľko metrov od spomínaného Svedectva. Socha Klementa Gottwalda, komunistického funkcionára. V minulosti bola na mieste, ktoré v súčasnosti prináleží buste Ľudovíta Štúra oproti okresnému úradu. Demontovaná bola v roku 1990 po páde režimu. Pomocou žeriava ju premiestnili do hradného areálu, kde je odvtedy zadebnená. „Vidieť ju bolo možné iba pri oprave prehnitej latky,“ spomína Peter Pleva. Vystavovať sochu prvého robotníckeho prezidenta sa nechystajú, je však možné, že niekedy v budúcnosti uzrie svetlo sveta.
Ostal len kúsok venca
Za obdobia prvej Československej republiky zdobila námestie socha M. R. Štefánika, patrila k najkrajším. Sochu odhalili 4. mája 1932, o štyri roky neskôr ju ohradili nízkym kovovým plotom. Zotrvala tu do roku 1938.
Po Viedenskej arbitráži sochu generála Štefánika previezli do Nitry. Do Levíc sa vrátila v roku 1946, nie však už na svoje pôvodné miesto, ale pred budovu meštianskej školy (dnešné gymnázium). Na centrálnom námestí už stál Pomník hrdinov.
V noci z 11. na 12. septembra 1952 bola socha strhnutá z podstavca a celý nasledujúci deň ležala v parčíku. „Socha bola roztavená a zmizla, zachovalo sa však zopár fragmentov. Súčasťou bol orol s vencom, práve kúsok tohto venca sa dochoval a patrí múzeu, v súčasnosti je na výstave v Bratislave,“ objasňuje Peter Pleva. Obnoviť pamiatku na generála Štefánika sa podarilo v roku 2007. Nejde však o jeho presnú repliku. Socha je v mestskom parku, ktorý nesie po ňom pomenovanie.
Autor: Alexandra Bereková