LEVICE. Pred sezónou a počas horúčav zaznamenávajú levickí vodári zvýšený záujem o dovoz vody autocisternou do bazéna či zásobníka na polievanie alebo do viníc. Tento systém preferujú pred napúšťaním domácich bazénov z vodovodnej siete.
Náhly odber zo systému môže spôsobiť zakalenie vody, či slabý tlak. Obyvateľov sídlisk hnevajú najmä začiatkom leta pri nárazovom oteplení. Aj tento rok sa sťažovali na sociálnej sieti. Ďalšia skupina si zase radila, kde a ako sa k veľkému množstvu vody dostať.

Keď pitná voda hapruje
Začiatkom letnej sezóny sa každoročne objavujú problémy s neplánovaným nárastom odberu vody.
„Obyvatelia začínajú vo zvýšenom množstve polievať záhrady, napúšťať bazény a neuvedomujú si, že tým môžu spôsobiť problémy v dodávke pitnej vody nielen pre seba, ale aj pre susedov,“ hovorí Zuzana Trnková, riaditeľka levického závodu Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.
Podľa jej slov verejný vodovod nie je primárne určený pre dodávku vody do bazénov, ale v prvom rade slúži pre potreby domácností.
„Napúšťanie bazéna predstavuje pre vodovodnú sieť nárazový odber s veľkým objemom, pri ktorom voda môže dosahovať vysoké rýchlosti prúdenia. Vo vodovodnej sieti potom môže dochádzať k nárazovým zmenám hydraulických parametrov, čo má za následok predovšetkým dva javy: zakalenie vody a pokles tlaku v sieti,“ vysvetľuje problémy, s ktorými sa vodári stretávajú a na ktoré sa sťažujú odberatelia.
„U nás tečie takáto hnedá voda,“ napísala Levičanka zo sídliska Rybníky na sociálnej sieti a pridala aj fotografiu. Ďalší pripojili svoje skúsenosti s vodou, ktorá im tečie z batérie.
Podľa riaditeľky Trnkovej zvýšenie koncentrácie železa a mangánu v pitnej vode vzniká dôsledkom prekročenia limitných hodnôt prietoku a uvoľnenia sedimentov v potrubí. „Aj keď tento zákal nemá vplyv na kvalitu pitnej vody, sú tým ovplyvnené jej senzorické vlastnosti a odberatelia si potom môžu na tento jav sťažovať,“ ozrejmuje.
Dovoz vody je v kurze
Vybrať si napúšťanie zo siete či z cisterny? Podľa riaditeľky je potrebné zvážiť oba varianty. V druhom prípade sa predchádza nekontrolovanému zakaleniu vodu vo verejnom vodovode. „Tento spôsob je zrejme opodstatnený, lebo už dnes evidujeme zákal spôsobený svojvoľným napúšťaním bazénov v štyroch spotrebiskách,“ tvrdí.
Ako ďalej hovorí, záujem o dovoz vody cisternou je v našom regióne veľký: „Zvýšený dopyt je na začiatku letnej sezóny pri spojazdnení bazénov a potom v období extrémnych teplôt. Denne sa vybavujú objednávky v prieme na tri až štyri odberné miesta, prevažujú objednávky na dovoz vody do bazénov.“
Vodu v cisternách dopravujú okrem bazénov aj do nádrží na polievanie alebo do viníc.
„Celkové náklady na dovoz vody cisternou v Leviciach a v okolitých viniciach sa pohybuje v rozmedzí 43 až 46 eur na 10 metrov kubických vody.“
Aby vodu doviezli, musí byť dané miesto dostupné pre vozidlo Tatra s cisternou 10 metrov kubických. Ak sa tam cisterna nedostane, maximálna vzdialenosť bazény od auta môže byť do 40 metrov pre manipuláciu s hadicami. Prípadné osobitné požiadavky na väčšiu dĺžku hadice alebo čas dovozu je potrebné vždy pri podávaní objednávky vopred dohodnúť.