LEVICE. Počet výjazdov Národnej transfúznej služba stúpa (NTS). V regióne sa konajú pravidelné kampane zamerané na odbery krvi. Krv je následne od NTS nakupovaná podľa aktuálnej potreby jednotlivých nemocníc.

V čase prázdnin, keď sa zvyšuje počet úrazov, je spotreba krvi vyššia.
Pracovníci hematologicko-transfúziologického oddelenia levickej nemocnice telefonicky oslovujú darcov, najmä so zriedkavou skupinou, aby prišli na odber.
Uprednostní nemocnicu
Každý utorok prichádza do levickej nemocnice darovať krv približne 50 ľudí. Niektorí z nich sa k darcovstvu dostali aj prostredníctvom Národnej transfúznej spoločnosti, ktorá po celom Slovensku organizuje výjazdy.

Jedným z nich je aj Levičan Ivan, ktorý si na odberové lôžko ľahol prvý raz na Primátorskej kvapky krvi. Z vlastnej skúsenosti hovorí, že mobilné odbery priťahujú viac darcov. Najmä ak ide o tradičné podujatia, ako sú Valentínska kvapka krvi, ďalej študentská, učiteľská či poslanecká kvapka krvi.
„Veľa darcov sa potom na HTO nedostane, pretože medzi jednotlivými odbermi je stanovená pauza: pre mužov 10-týždňová,“ tvrdí.
Darcom sa stal v roku 2016, z nemocnice mu medzičasom volali asi trikrát, či by nemohol prísť darovať krv k nim. Má vzácnu skupinu 0 Rh negatív, ktorú potrebovali. Keďže nemajú spoločnú databázu s NTS, nevedia, kedy bol ktorý darca na odbere. „Až keď som im povedal, že som krv daroval nedávno, a teda práve nemôžem, zistil som, že moja krv nešla do levickej nemocnice, ale do NTS Nitra,“ približuje 5-násobný darca. Aj preto sa teraz v júni rozhodol ísť na odber tentoraz už priamo do nemocnice. „Človek totiž nikdy nevie, kedy bude potrebovať krv. Odteraz sa budem snažiť chodiť sem, na HTO,“ dodal.
Primárom hematologicko-transfúziologického oddelenia je Jozef Varga. Napriek odlišným zriaďovateľom zdôrazňuje vzájomnú spoluprácu medzi HTO Levice a NTS.
Nie je sa čoho báť
Počas odberov vládne na HTO pohodová atmosféra, ktorá pomáha hlavne prvodarcom prekonať začiatočnícku neistotu. „Pri rozhovoroch s našimi darcami nie je o humor núdza a často sa spoločne aj zasmejeme,“ prezrádza primár Jozef Varga.
Podľa darcu Ivana sa pacienti stretávajú u niektorých lekárov a zdravotných pracovníkoch s nie príliš príkladným prístupom. „Tu som bol veľmi milo prekvapený zo všetkých zamestnancov, s ktorými som prišiel do kontaktu,“ kvituje.
Odber krvi ako preventívna prehliadka
Pred odberom prejde darca testom a ten ukáže, či je jeho krv „dostatočne zdravá“. Preto je tento úkon čiastočne aj preventívnou kontrolou.
„Moju kolegyňu, s ktorou chodíme darovať krv, raz odmietli, lebo jej zistili nízku hladinu železa. Odporučili jej, aby išla k svojej lekárke. Na tri mesiace ju vyradili z evidencie darcov. Čiže keď pred odberom zistia niečo závažnejšie vo vašej krvi, tak vás informujú a môžete to začať skôr riešiť,“ hovorí darca.
Kedy a kde možno darovať?
Primár HTO vysvetľuje, že muži môžu darovať krv každých 10 týždňov, ženy sa odborov môžu zúčastniť trikrát do roka. Potenciálny darca by mal byť zdravý človek vo veku od 18 do 62 rokov. Jeho hmotnosť by nemala byť menšia ako 50 kilogramov.
Počas leta, keď počet úrazov stúpa, je však darcov najmenej. HTO levickej nemocnice sa preto rozhodlo urobiť odber formou mobilného výjazdu počas Dňa zdravia. V utorok 26. júna chcú v nákupnom centre Dituria privítať najmä nových darcov. „Cieľom mobilných odberov je dostať sa bližšie k ľudom,“ vysvetľuje primár Jozef Varga.
Kto chce darovať krv na HTO v Leviciach, môže tak urobiť pravidelne každý utorok v čase od 7. do 10.30 hodiny.
Autor: Katarína Vargová