NITRA, LEVICE. Od začiatku tohto roka odhalili nitrianski colníci v rámci boja proti obchodovaniu s falošným a pirátskym tovarom sedemnásť subjektov. Našli u nich tovar podozrivý z porušovania práv duševného vlastníctva.

Kontroly zamerali na klasické kamenné predajne, skladové priestory a vozidlá pri cestných kontrolách v územnom obvode colného úradu. Boli v Nitre, Trávniku v okrese Komárno, Hurbanove, Zlatých Moravciach, Leviciach a Štúrove.
„Zaistili spolu 1247 kusov priemyselného tovaru, pri ktorom bola spochybnená originalita a vzniklo podozrenie, že ide o tovar porušujúci práva majiteľov ochrannej známky a dizajnu,“ zhodnotil kontroly Stanislav Pacher, hovorca Colného úradu Nitra.

Na slovenský trh sa tak nedostali „fejky“ športovej obuvi, oblečenia, textilných doplnkov, pracích prostriedkov a kozmetiky s obrazovým a grafickým vyhotovením napodobňujúcim obchodné značky, ako napr. Burberry, Chanel, Hugo Boss, Louis Vuitton, Michael Kors, The Smiley, Ariel.
Colníci zaistili aj tovar určený deťom, ako sú napodobeniny Rubikovej kocky (80 kusov), hračky kopírujúce značku Hallo Kitty, peňaženky s typickým dizajnom značky Burberry, mikiny s vyobrazením značky Paul Frank. Zhabali aj 90 kusov falošných slnečných okuliarov, pri ktorých hrozí nebezpečenstvo, že nebudú zabezpečovať svoju ochrannú funkciu proti UV žiareniu a že môžu obsahovať zvýšené množstvo olova a niklu.
„Držitelia práva predbežne vyčíslili svoju škodu, ktorá by im vznikla predajom zaisteného tovaru, na viac ako 50-tisíc eur. V ďalšom konaní sa bude rozhodovať o prepadnutí tovaru v prospech štátu a o jeho zničení pod colným dohľadom, nakoľko tento tovar nie je možné z dôvodu ochrany spotrebiteľa poskytnúť na charitatívne účely,“ doplnil hovorca.
Osobám, ktoré sa neoprávneným spôsobom chcú obohacovať na známych značkách, hrozí okrem zničenia tovaru aj postih v rámci správneho konania a pokuta od colného úradu, ktorá môže dosiahnuť až výšku 67-tisíc eur. Za opakované porušenie predpisov môže colný úrad uložiť pokutu až do výšky 135-tisíc eur.
Podľa S. Pachera by sa spotrebitelia nemali nechať nalákať na podozrivo nízke ceny. Mali by sa vyhýbali nakupovaniu v pochybných a podozrivo lacných obchodoch či u rôznych podomových predajcov: „Falošné výrobky môžu byť svojím vyhotovením, kvalitou spracovania alebo zložením totiž nebezpečné pre ich zdravie.“