BOHUNICE. Farmárske trhy začalo Tekovské múzeum organizovať spolupráci s občianskym združením Gazdovský spolok Hont-Tekov počas vlaňajšej turistickej sezóny. Cieľom bolo zvýšiť návštevnosť expozície Vodný mlyn Bohunice.
Podujatia konané každú poslednú nedeľu v mesiaci sa stretli s veľkým záujmom verejnosti, a tak v tradícii pokračujú aj túto sezónu.
Prvá tohtoročná Farmárska nedeľa sa uskutočnila 24. júna.
Produkty od farmárov
V čarovnom prostredí vodného mlyna mohli stráviť príjemnú nedeľu celé rodiny. V symbolickom vstupnom bola zahrnutá aj prehliadka expozície.

Členmi Gazdovského spolku sú predovšetkým malí farmári, takže na svoje si prišli gurmáni, milovníci kvalitných a zdravých potravín. Našli tu kvalitné syry, pomazánky, tekvicové semiačka, panenské oleje, surové aj spracované ovocie a zelenina, ovocné šťavy, poctivé domáce džemy či lekváre. Ponúkali aj čerstvý kváskovy chlieb, závin, koláčiky na sladko aj slano, rôzne pletenky. Nechýbali liečivé bylinky, z nich masky na tvár z byliniek, tinktúry, čaje na trávenie či lepší spánok.
Najviac členov sa zaoberá včelárstvom, takže v ponuke bola široká ponuka medov a ďalších včelárskych produktov.
Všetky ponúkané produkty sú dopestované a vyrobené prírodnou cestou bez použitia chémie.
Už vlani sa organizátorom osvedčila spolupráca s Klubom dôchodcov Bátovce. Ich tradičné drevorubačské párance mali aj teraz úspech. Zapiť ich mohli aj pukanským vínom pochádzajúcim z najvyššie položených vinohradov na Slovensku.
Z remeselníckych dielní
Okrem farmárov sú členmi spolku aj remeselníci, ktorí rozvíjajú tradičné remeslá. V stánkoch ponúkali keramiku, šperky z vlastnej drotárskej dielne - náušnice, retiazky, náramky alebo aj celé sady. Tiež výrobky ručne robené z rôznych druhov dreva, ako sú misky, soľničky, varešky, lyžice. Pestrosťou farieb a vôní lákali rôzne mydlové kytice či samostatné mydielka. Nechýbali háčkované veci či výrobky z vlny. Sú to proste výrobcovia, ktorých každý výrobok je originálom. Nechýbali ukážky tradičných remesiel – práca na hrnčiarskom kruhu či na kolovrátku.
Zaujali aj ručne šité a vyšívané ľanové srdiečka. Ušila ich Iva Belisová, ktorá bojuje s rakovinou. Aj takáto tvorba jej pomáha v boji so zákernou chorobou a kúpou srdiečok návštevníci prispeli uľahčiť jej situáciu. Takže podujatie splnilo aj charitatívny účel.
Keďže podujatie je určené aj pre rodiny s deťmi, pre tie bol tiež pripravený bohatý program, mohli sa zabaviť a vyšantiť. Okrem hier bolo pripravené aj maľovanie na tvár. Mnohé neodolali cukrovej vate - nie však hocijakej, ale vyrobenej z ovocných štiav bez konzervantov.
Každú farmársku nedeľu spestruje aj hudobná produkcia. Tentoraz hostí zabával ľudovými piesňami i evrgrínmi spevák Ľudovít Barboráš.
Značka Hontu
„Sme občianske združenie - malí gazdovia, hospodári, vyrábame v malom a navzájom si pomáhame. Dokopy nás je 20,“ priblížila Marcela Nemcová z Devičian, ktorá je jednou z piatich členov vedenia združenia. Jedinečné hodnoty regiónu ma rozvíjať značka Regionálny produkt Hont, preto som bol zvedavý, koľko členov ju môže používať. „Tento rok sme sa o značku Regionálny produkt Hont uchádzali piati. Máme ju. Viazaná je na územie Hontu, a to nie všetci naši členovia spĺňajú.“
Pre záujemcov z južnej časti okresu sa zúčastňujú na podobnom podujatí v Mýtnych Ludanoch. „Na jar sme začali spolupracovať so starostom Mýtnych Ludan Štefanom Mojzešom a takéto farmárske trhy tam robí vždy tretiu nedeľu v mesiaci. Začali sme aj v Banskobystrickom kraji, lebo Hont leží aj v tom kraji a robíme takéto podujatie aj vo Svätom Antone,“ dodala Nemcová.
Spokojná bola aj lektorka múzea Maria Ďureková, ktorá sa ten deň od rána nezastavila. „Návštevníkov radi privítame aj na budúcej Farmárskej nedeli 22. júla,“ pozvala všetkých.
Autor: Štefan Ráchela