LEVICE. Presne pred rokom, koncom júna a začiatkom augusta, sprístupnili objektom v centre mesta architektom. Prišli sa pozrieť a následne mali navrhnúť, ako by sa dal býval dom kultúry prerobiť. Prázdny je od roku 2012.
Na jeseň komisia vyberala z jedenástich predložených návrhov. Tri najlepšie aj finančne ocenila. Víťaz sa mal následne ujať práce a dotiahnuť dokumentáciu. K tomu sa ale architekti nedostanú. Na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva sa všetko zastavilo.
Minulý rok bol v znamení príprav
Anonymnú jednokolovú architektonickú súťaž na prestavbu DK Družba vyhlásila levická radnica vlani 22. júna. Odsúhlasili to mestskí poslanci.

Potenciálnym záujemcom z radov architektov otvorili dvere na stavbe z čias socializmu v júli a auguste. Takmer dvadsiatka záujemcov si chátrajúci objekt pozrela „od hlavy až po päty“. Na základe videného a podkladov do súťaže bolo prihlásených jedenásť návrhov.
Porota, ktorá bola pre tento účel zriadená zo zástupcov komory architektov, odborných pracovníkov mesta a mestských poslancov, rozhodovala začiatkom októbra. Tri najlepšie architektonické štúdie ocenila sumami 7-tisíc, 5-tisíc a 3-tisíc eur. Ako najlepší vyhodnotila návrh, ktorí pripravili architekti Lukáš Ildža, Ondrej Palenčar, Matúš Ivanič a Rastislav Ildža zo spoločnosti Energyline . S víťazom súťaže začala radnica vlani rokovanie o vypracovaní a cene projektovej dokumentácie.

Tento rok sa všetko zastavilo
Zmluva o dielo na prípravu projektovej dokumentácie stavby pre stavebné povolenie sa dostala na júnové rokovanie mestského zastupiteľstva. Víťazná spoločnosť by podľa nej mala za práce dostať 150-tisíc eur (vrátane DPH). Vyplácané jej mali byť postupne po častiach podľa priloženého harmonogramu prác.
Zmluvu podpísal konateľ 21. mája, poslanci mali 21. júna odsúhlasiť jej odobrenie primátorom mesta.
„Primátor mohol podpísať zmluvu o diele, preto si cením, že nám dal možnosť sa vyjadriť,“ povedal na rokovaní poslanec Štefan Kalocsay s tým, že budúca Družba by sa dala komerčne využívať a prevádzka by mohla byť hradená z prenájmov.
Poslankyňa Petra Števková položila otázku, či mesto potrebuje obrovskú sálu, keď nemá cesty, detské ihriská, pokosené plochy... Viceprimátora sa spýtala, akú predstavu má o financovaní rekonštrukcie za niekoľko miliónov.
„Či potrebujeme dom kultúry Družba? Hovorím o kultúrno-spoločenskom centre. Junior a synagóga sú náhradné priestory – provizórne,“ reagoval zástupca primátora Ján Krtík a pokračoval: „Nedozrel čas aj na Družbu? Alebo ju necháme v centre mesta spadnúť?“
Poslanec Rastislav Kasan pripomenul ďalšie mestské objekty ako je zimný či futbalový štadión, hala T-18, amfiteáter, židovská škola a iné. „Z čoho budeme tieto financovať?“ pýtal sa. Aj podľa jeho kolegu Ivana Murína „rekonštruovanie Družby nie je reálne. Možno asanácia bude najlepšie riešenie.“ Gabriel Földi pridal, že „investičný dlh je takmer na všetkých mestských budovách“. Odznelo aj ponechať rozhodnutie čo s Družbou na nový zastupiteľský zbor.
Návrh J. Krtíka na prestavbu DK Družba poslanci neodsúhlasili. Nesúhlasili ani s podpisom zmluvy o dielo s víťazom anonymnej architektonickej súťaže, ktorú vlani odsúhlasili.