LEVICE. Chránený areál či prírodné rezervácie. Mnohí ani netušia, že sa nachádzajú priamo v meste alebo jeho bezprostrednom okolí.
Mesto to nie sú len paneláky, ale aj kúsky prírody, v ktorých má domov veľa živočíchov, o ktorých sme ani netušili. Poďte si ich s nami pozrieť.

Chránené územia v Leviciach
Skúmaniu flóry a fauny, ako aj informovaniu verejnosti o tomto bohatstve sa venujú odborní pracovníci Tekovského múzea Vladimír Smetana a Elena Smetanová. V súčasnosti, až do 19. augusta, si záujemcovia môžu prezrieť aj ich výstavu venovanú tejto téme: Príroda Levíc.
V Leviciach a okolí sa nachádzajú Chránený areál Levické rybníky, Národná prírodná rezervácia Horšianska dolina a Prírodná rezervácia Kusá hora. Časť výstavy je venovaná živočíšstvu neďalekej obce Čankov, v súčasnosti mestskej časti Levíc.
Za prírodou však nemusíte chodiť ďaleko, máte ju aj rovno pod nosom. Mesto ponúka domov množstvu spevavého, vodného, no i dravého vtáctva, šelmám, rôznym obojživelníkom, a v neposlednom rade aj viacerým druhom zaujímavého hmyzu.

Kam v Leviciach?
Za najnavštevovanejšiu „zelenú časť mesta“ môžeme považovať Park M. R. Štefánika. Aj napriek každodennému ruchu sa tu zachovala veľká časť živej prírody. Na jar si tu mohli návštevníci všimnúť množstvo migrujúcich obojživelníkov – žiab. Najpočetnejšie z tohto spoločenstva sú priamo v Leviciach chránené ropuchy zelené, avšak v blízkom okolí sa potvrdil aj výskyt skokana zeleného a viacerých ďalších druhov. Práve v dôsledku migrácie si ľudia často mylne myslia, že sa žaby premnožili. Ako ale vysvetľuje doktor Smetana, dôvodom vysokého výskytu je „ich presun za iným zdrojom vody či hľadanie vhodného miesta a partnera na rozmnožovanie. Z ich náhlej prítomnosti nemožno tvrdiť, že sa premnožili, práve sťahovaním ich uhynie pod kolesami áut možno viac ako polovica.“
Najväčšie zastúpenie má vtáctvo
Mestská fauna sa môže popýšiť aj pestrým zastúpením viacerých druhov vtáctva. „V minulosti ste zriedkavo mohli zbadať holuba hrivnáka, dnes sú už veľmi rozšírené. Vo veľkom počte tu nájdete aj havrana čierneho, hlavne v zimnom období, ľudia si ho často zamieňajú s vranou,“ vysvetľuje pracovník múzea. Neopomína tiež hrdličku záhradnú, kavku tmavú alebo škorca lesklého. Zahliadnuť môžete aj sýkorku veľkú, drozda čierneho či stehlíka pestrého. Najviac druhov vtáctva možno spozorovať v Chránenom areáli Levické rybníky, ktoré pred svojim vznikom slúžili ako ryžoviská. Usadili sa tu lysky čierne, kačice divé, volavky popolavé, bociany biele. V posledných rokoch tu často hniezdia aj labute veľké.
„Všimli ste si, že na jar už vôbec neodlietajú hniezdiť na sever? Vďaka dostatočnému množstvu potravy a tiež preto, že si zvykli na kŕmenie od ľudí, zleniveli,“ podotýka.
Život je aj v mestských tokoch
Perec a Podlužianka skrývajú pod svojou hladinou nemenej obdivuhodné stvorenia, ako sú tie pozemské. K najvzácnejším patrí užovka fŕkaná, podľa dostupných informácií bola prvýkrát zaznamenaná v roku 2010. Vodné prostredie opúšťa veľmi ojedinele, živí sa rybami.
Tieto toky sa napájajú na väčšie rieky, čím sa do ich vôd dostávajú aj druhy rýb, ako sú kapry, šťuky, mreny, najrozšírenejšie sú jalce hlavaté, voľným okom ich môžete vidieť plávať proti prúdu, ak sa zastavíte na niektorom z mostov.
Objavujte
Zaujalo vás, aký život sa skrýva za rohom? Aby ste sa dozvedeli viac, nemusíte hneď brať batoh a sledovať diviaka či zajaca. Začnite maličkosťami. Napríklad sa presvedčte, či sa pod kvitnúcimi lipami v parku a okolí nenachádza uhynutý čmeliak. Dôvod? Ak sa živil iba nektárom tohto kvetu, neprijímal dostatok živín a neprežil.
Príroda je vskutku impozantné miesto. Ak vás zaujala, časť z nej môžete nájsť zdokumentovanú aj v publikácii Monografia mesta Levice.
Autor: Alexandra Bereková