STARÝ TEKOV. Jedno z najväčších podujatí v strednej Európe sa poslednú júlovú sobotu neuskutoční. Koncert v amfiteátri ale bude.
O dôvodoch zrušenia podujatia kolujú rôzne fámy. Svoje rozhodnutie stopnúť tohtoročné podujatie vysvetlil organizátor Jozef Hostinský.
Boje na Hrone majú meno
Mal to byť už 14. ročník veľkolepej akcie. Každoročne na ňu prichádzali tisícky návštevníkov. Historické kluby zo Slovenska aj okolitých štátov predvádzali dobové ukážky bojov druhej svetovej vojny, ktoré sa v týchto miestach odohrali v marci 1945.

Organizátorom Bojov na Hrone je zberateľ, milovník vojnovej histórie a podnikateľ Jozef Hostinský zo Starého Tekova. Ako hovorí, podujatie sa medzičasom rozrástlo na najväčšie svojho druhu v strednej Európe. „Zúčastňovalo sa ho 400 až 500 členov historických klubov. Spolu s políciou a vojakmi účinkovalo až tisíc účastníkov,“ priblížil. Organizácia bola časovo náročná, s prípravou ďalšieho ročníka začínali hneď po skončení bojov.
Staral sa o „regiment“
Počas niekoľkých júlových dní bolo potrebné postarať sa o ubytovanie a stravu „hercov“, ktorí sem prichádzali s vojenskou technikou z klubov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Rumunska, Poľska.

Vojaci v dobových uniformách zúčastnených armád, ale aj zdravotníci s poľnou nemocnicou, k tomu pôvodné zbrane, pozemná technika a v ostatných rokoch aj letecká podpora – to všetko bolo zárukou toho, že sa návštevníci hodnoverne prenesú desiatky rokov dozadu a pred očami sa im predostrú smutné, ale zároveň hrdinské chvíle z konca vojny. Pred pár rokmi upravili aj okolie bojiska – okolo neho vybudovali val, z ktorého mali diváci lepší výhľad.
Boje na Hrone si získali cveng aj u profesionálov – podujatie malo podporu ministerstiev obrany aj vnútra. Ukážky zásahov predvádzali policajní kynológovia, pyrotechnici, výsadkári z vojenského vrtuľníka, príslušníci levickej posádky aj s ťažkou technikou.
Každoročne sa zúčastňovali ministri, zástupcovia generálneho štábu, veľvyslanectiev.
Čo sa šušká?
Po „vyhraní bitky“ pokračovala od roku 2010 zábava v obecnom amfiteátri koncertom s rovnomenným označením. Osem rokov ho zastrešuje iný organizátor, umelecká agentúra. Koncert Boje na Hrone sa uskutoční 28. júla.
Podľa slov J. Hostinského koncert bude, „poskytol som im aj súčinnosť“, pričom mal na mysli elektrinu a prístup k časti jeho pozemku. Vyvracia tým fámy, podľa ktorých sa s organizátorom nepohodol.
„Vraj po vystúpeniach ostával v amfiteátri neporiadok a on ho musel dať upratovať. A tiež že sa priživujú na jeho značke,“ opakuje Levičanka „šumy“, ktoré sa k nej dostali.
Podľa podnikateľa toto nie je pravda. Starosta Peter Štefan na margo upratovania hovorí, že všetky tieto práce zabezpečuje obec.
Ako to teda je?
„Boje na Hrone nebudú, mrzí ma to. Neorganizujem ich na protest,“ reagoval Jozef Hostinský na našu otázku, prečo stopol projekt, ktorému položil základy a celé roky bol jeho srdcovou záležitosťou. „Nech si kompetentní všimnú, čo sa deje,“ naznačil ťahanice so štátnymi zložkami.
Podľa jeho slov sa vec odvíja od roku 2015 a týka sa zbraní, ktoré sú využívané aj pri ukážkach bojov.
„Vnímam to ako veľkú krivdu,“ dodal s tým, že za organizovanie tohto podujatia získal aj viacero vyznamenaní.
Viac publikovať nechcel.
AKÉ BOLI BOJE NA RIEKE HRON
Mohutnú ofenzívu, známu aj ako bratislavsko-brnianska operácia, začali v marci 1945 vojská 53. a 7. gardovej armády II. ukrajinského frontu pod velením maršala Malinovského na juhozápade Slovenska. Nemecké velenie vybudovalo na rieke Hron obranné pásmo, ktoré siahalo do hĺbky päť až sedem kilometrov. V úseku od obce Starý Tekov po Žemliare sa v dňoch 25. až 27. marca 1945 podarilo spojeneckým vojskám násilným prechodom rieky Hron prelomiť obranné postavenia nepriateľa. Útok sa začal 25. marca 1945 v skorých ranných hodinách, pričom mu predchádzala takmer hodinová delostrelecká príprava. Z oblasti Tekova strieľalo už od štvrtej hodiny rannej tisíc diel a 17 kaťúš. „Hron bol červený od krvi padlých a zranených vojakov," spomínajú dodnes na tento deň pamätníci zo Starého Tekova.
Po štvorhodinovom pekle sa vojská Sovietskej armády pohli cez Hron. Ich útok smeroval na Vráble a Nitru. Medzi vojakmi Červenej armády bojovali aj Rumuni a kozáci pod vedením generálporučíka Plijeva. Kozákov poslednýkrát nasadili na koňoch, neskôr už bojovali pomocou modernej techniky. (TASR)