LEVICE. Pod nánosmi zeminy v strede mesta sú ukryté historické artefakty. Na svetlo sa dostávajú až po takmer štyristo rokoch.
Podľa pamiatkara ide o raritu: bežnejšie sa budovali opevnenia hradov. Mestské opevnenia boli zriedkavé.
V roku 2008, keď sa začal stavať hotel Astrum, práce pozastavil niekoľkomesačný archeologický výskum. Nálezy vtedy potvrdili zobrazenia na rytine Levíc zo 17. storočia.

Po desiatich rokoch tu kopú opäť. Približne päťdesiat metrov ďalej od hotela a podzemných garáží našli ďalšie pozostatky z minulosti.
Prečo kopú?
V parčíku za hotelom na ohradenom priestranstve je od polovice júla rozložená technika. „Z dôvodu zhoršujúcich sa geologických podmienok podložia Hotela Astrum Laus v Leviciach a zaznamenaných priesakov podzemnej vody sa na základe právoplatného stavebného povolenia začala realizácia stavebných úprav v podzemných garážach hotela,“ povedal manažér hotela Zoltán Óvári.
Pomocou techniky tryskovej injektáže vytvoria nové podzemné pilóty. Vďaka nim zosilnejú nosné prvky podzemných garáží a zlepší sa únosnosť. Práce zabezpečuje špecializovaná firma.
Štyri metre pod zemou
Pri výkopových prácach objavili murovanú klenbu. Tento podzemný priestor bol vyplnený starou stavebnou navážkou a stavebným odpadom. Ako informoval manažér hotela, oznámili to stavebnému úradu na MsÚ v Leviciach.
Minulý týždeň prišli na miesto pracovníci Tekovského múzea aj Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Podľa slov Csabu Tolnaia, miestneho historika, bol kedysi v tejto časti Levíc komplex podzemných únikových chodieb patriacich k hradu. Na mieste, kde sa robia aktuálne výkupy, stála neskôr evanjelická fara s hlbokými pivnicami. Či v štvormetrovom výkope objavili jedno, alebo druhé, zistia až odborníci.
Zem prekutrali v roku 2008
Presne pred desiatimi rokmi, keď sa staval hotel, prebiehal v týchto miestach archeologický výskum. Viedol ho Jozef Hoššo, vtedajší vedúci katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Objavená bola časť protitureckého opevnenia – bastiónu, stará približne štyristo rokov,“ dopĺňa Margaréta Nováková, archeologička Tekovského múzea. Pôvodné Staré Levice boli v stredoveku chránené drevenou ohradou - palisádami. V roku 1544 však bolo mesto dobyté a vypálené Turkami. Oheň pravdepodobne pohltil aj palisády – v zemi sa našli obhorené zvyšky. Preto padlo rozhodnutie chrániť ho odolnejším kamenným opevnením napojeným na priľahlý hrad. Súčasťou hradieb boli štyri predsunuté bašty pre delá a výzbroj.
Nájdené zvyšky hradieb sa nedochovali, hoci bola možnosť zakomponovať ich do novostavby hotela. „Tieto časti sa mohli zakonzervovať za sklom v podzemnej garáži,“ hovorí archeologička, ktorá bola vtedy členkou komisie. Pamiatkový úrad rozhodol inak – v októbri 2008 sa začali demolačné práce.
„Okrem toho sa pri výskume našli aj iné nálezy, ako studňa či keramický materiál, ktoré sú stále v Bratislave. Tekovské múzeum čaká, kedy ich dostane do svojho zbierkového fondu,“ doplnila archeologička s tým, že ak by vtedy výskum pokračoval smerom k Ulici sv. Michala, pravdepodobne by objavili aj nálezy spred pár dní.
Sledovať budú, či sa ešte niečo neobjaví
Minulý štvrtok si miesto pozrela aj pracovníčka Krajského pamiatkového úradu v Nitre. Ten rozhodne o ďalšom postupe. Podľa vyjadrenie investora budú dovtedy práce na výkopoch pozastavené.
Ako informoval štátny úrad, nariadený bude archeologický výskum, ktorý sa zadokumentuje podľa Pamiatkového zákona. Stavebník si na túto činnosť musí najať oprávnenú osobu, ktorá kamennú pivnicu nakreslí a následne bude sledovať ďalšie zemné práce.