LEVICE. Vojská Varšavskej zmluvy obsadili 21. augusta 1968 vtedajšiu Československú socialistickú republiku.
Malo to byť na pár dní, zotrvali však vyše dvadsať rokov. Ich príchod bol rozpačitý – ľudia do tankov hádzali kamene, ale aj dávali kvety do hlavní a nosili vojakom potraviny.
Na emócie pohnutých dní si spomenú len tí skôr narodení. Aj po päťdesiatich rokoch sú živé vďaka autentickým záberom. Najznámejšie fotografie sú od Ladislava Bielika, rodáka z Levíc, vtedajšieho fotoreportéra denníka Smena.
Na 187 snímkach zdokumentoval atmosféru v centre Bratislavy. Paradoxom je, že jeho rodina zábery našla až po Nežnej revolúcii, hoci jeho snímka muža s odhalenou hruďou pred tankom obletela celý svet.
Ďalšie zábery zvečnila fotografka múzea Elena Košúthová priamo v uliciach Levíc. Až do septembra sú vystavené v Diturii.
Tanky v Leviciach
Dubček – Svoboda to je naša sloboda, CCCP – 600 km, Nech žije Dubček, Magyarok haza, Strana v Leviciach zradila!
Tieto a ďalšie odkazy napísali Levičania na stenách domov, asfaltových cestách a nástenkách počas augustových dní 1968. Odkazy boli určené piatim okupačným armádam Varšavskej zmluvy. Maďarskí vojaci prišli 21. augusta „brániť“ socializmus aj do Levíc.

Vtedy, pred päťdesiatimi rokmi, mala Elena Košúthová tridsať rokov a malého syna. Takto si v roku 2008 zaspomínala na augustové dni v redakcii regionálnych novín MY Týždeň na Pohroní.
„Pracovala som v múzeu ako fotografka, kde som robila dokumentárnu fotografiu. Aj 21. augusta som išla do práce, cez rozhlas sme sa dozvedeli, čo sa deje. Dala som si za povinnosť zachytiť túto historickú udalosť. Bola to spontánna reakcia,“ povedala fotografka na dôchodku pre MY Týždeň na Pohroní.
Vybavená fotoaparátom Pentagon s kolegom historikom vyrazili do ulíc. „Fotila som nelegálne, používala som rôzne teleobjektívy, lebo som nemala odvahu priblížiť sa k obrneným vozidlám,“ povedala vtedy.
Podarilo sa jej zachytiť unikátne zábery z okupácie Levíc: „Niečo sme nafotili na námestí, kde sa najviac zgrupovali ľudia okolo vojenských vozidiel. Myslím si, že to bolo obojstranné prekvapenie: u vojakov aj u ľudí.
Maďarskí vojaci boli v rozpakoch, mysleli si, že sa tu niečo deje, že budú musieť strieľať. Vojenské kolóny smerujúce od Šiah zastali na námestí, obsadili kasárne, poštu, budovu, kde sídlili komunisti a všetky strategické objekty. Za vojenskou správou sa usalašili, rozložili stany, z hradu som ich fotila teleobjektívom.“
Ako protest na okupáciu písali Levičania odkazy na cesty a domy. Nástenku na lístočky zriadili zdravotníci.
Fotky schovávala roky
Situácia v uliciach sa po čase upokojila, na prítomnosť vojakov si ľudia zvykli. Nastúpili však previerky tých, ktorí sa nepostavili na správnu stranu. „Na koberec“ bola pozvaná aj Elena Košúthová.