Fotky z augusta 1968 schovávala Levičanka roky v skrini

Zachytila príchod vojsk Varšavskej zmluvy.

Okupačné vojská za Levicami.Okupačné vojská za Levicami. (Zdroj: Elena Košúthová, Archív TM)

LEVICE. Vojská Varšavskej zmluvy obsadili 21. augusta 1968 vtedajšiu Československú socialistickú republiku.

Malo to byť na pár dní, zotrvali však vyše dvadsať rokov. Ich príchod bol rozpačitý – ľudia do tankov hádzali kamene, ale aj dávali kvety do hlavní a nosili vojakom potraviny.

Súvisiaci článok V meste sa strieľalo, z helikoptéry vyhadzovali okupanti letáky. Taký bol príchod vojsk v auguste 1968 do Levíc (+ dobové FOTO) Čítajte 

Na emócie pohnutých dní si spomenú len tí skôr narodení. Živé ostávajú aj vďaka autentickým záberom. Najznámejšie fotografie sú od Ladislava Bielika, rodáka z Levíc, vtedajšieho fotoreportéra denníka Smena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na 187 snímkach zdokumentoval atmosféru v centre Bratislavy. Paradoxom je, že jeho rodina zábery našla až po Nežnej revolúcii, hoci jeho snímka muža s odhalenou hruďou pred tankom obletela celý svet.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie zábery zvečnila fotografka múzea Elena Košúthová priamo v uliciach Levíc.

Tanky v Leviciach

Dubček – Svoboda to je naša sloboda, CCCP – 600 km, Nech žije Dubček, Magyarok haza, Strana v Leviciach zradila!

Tieto a ďalšie odkazy napísali Levičania na stenách domov, asfaltových cestách a nástenkách počas augustových dní 1968. Odkazy boli určené piatim okupačným armádam Varšavskej zmluvy. Maďarskí vojaci prišli 21. augusta „brániť“ socializmus aj do Levíc.

Vtedy mala Elena Košúthová tridsať rokov a malého syna. Takto si v roku 2008 zaspomínala na augustové dni v redakcii regionálnych novín MY Týždeň na Pohroní.

„Pracovala som v múzeu ako fotografka, kde som robila dokumentárnu fotografiu. Aj 21. augusta som išla do práce, cez rozhlas sme sa dozvedeli, čo sa deje. Dala som si za povinnosť zachytiť túto historickú udalosť. Bola to spontánna reakcia,“ povedala fotografka na dôchodku pre MY Týždeň na Pohroní.

SkryťVypnúť reklamu

Vybavená fotoaparátom Pentagon s kolegom historikom vyrazili do ulíc. „Fotila som nelegálne, používala som rôzne teleobjektívy, lebo som nemala odvahu priblížiť sa k obrneným vozidlám,“ povedala vtedy.

Podarilo sa jej zachytiť unikátne zábery z okupácie Levíc: „Niečo sme nafotili na námestí, kde sa najviac zgrupovali ľudia okolo vojenských vozidiel. Myslím si, že to bolo obojstranné prekvapenie: u vojakov aj u ľudí.

Maďarskí vojaci boli v rozpakoch, mysleli si, že sa tu niečo deje, že budú musieť strieľať. Vojenské kolóny smerujúce od Šiah zastali na námestí, obsadili kasárne, poštu, budovu, kde sídlili komunisti a všetky strategické objekty. Za vojenskou správou sa usalašili, rozložili stany, z hradu som ich fotila teleobjektívom.“

Ako protest na okupáciu písali Levičania odkazy na cesty a domy. Nástenku na lístočky zriadili zdravotníci.

SkryťVypnúť reklamu

Fotky schovávala roky

Situácia v uliciach sa po čase upokojila, na prítomnosť vojakov si ľudia zvykli. Nastúpili však previerky tých, ktorí sa nepostavili na správnu stranu. „Na koberec“ bola pozvaná aj Elena Košúthová.

„V čase príchodu vojsk bol riaditeľ múzea na dovolenke. Keď sa vrátil, zavolal ma a pýtal sa, prečo som fotila a že mám ísť na ÚV KSS ospravedlniť sa. Povedala som, že som negatívy zničila. V skutočnosti som ich schovala doma v skrini. Mala som rodinu, a tak mi nebolo všetko jedno,“ spomínala na nepríjemnosti.

Unikátne fotografie ukrývala 40 rokov. Keď v roku 2007 pripravovali v Leviciach výstavu Ladislava Bielika, zobrala ich do Tekovského múzea, aby ich archivovali.

„Čas otupil emócie, ale vtedy to bol pre všetkých veľmi silný negatívny zážitok,“ dodala v spomienkach pre regionálne noviny v auguste 2008.

Fotka obletela svet

Najznámejšou fotografiou, ktorá dokumentuje vpád spojeneckých vojsk do Československa, je Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, ktorá zobrazuje Emila Galla pred sovietskym tankom. Jej autorom je Ladislav Bielik, rodák z Levíc.

Narodil sa tu 28. mája 1939 v rodine krajčíra. Na detstvo v Leviciach si v roku 2008 spomínala jeho sestra Gabriela Borská:

„Bývali sme v dome s ďalšími dvomi rodinami na Žiškovej ulici pod kalváriou. Boli sme traja súrodenci, mali sme ešte sestru. Hoci bol medzi mnou a Lacom poldruharočný rozdiel, vyrastali sme ako dvojičky – všetko sme robili spolu. Rozdiel bol len v tom, že Laco boxoval. Do základnej školy sme chodili na Jesenského ulici. Keď bol Laco tretiak, odsťahovali sme sa do Bratislavy, kde bývala mamina staršia sestra. V tom istom dome na Riečnej ulici sa uvoľnil vtedy byt, do ktorého sme sa nasťahovali s podmienkou, že rodičia budú robiť domovníctvo. Brat potom zmaturoval na chemickej priemyslovke a robil laboranta. Tam sa dostal k foteniu. Najskôr fotil šport, potom robil v Smene. Vtedy vznikli aj zábery z augusta 1968. Neskôr sa vrátil k foteniu športu, robil v novinách Štart.“

Bielikov muž pred tankom

Fotografiu, ktorú spravil 21. augusta na Šafárikovom námestí ako reportér denníka Smena, obletela svet a neskôr bola viackrát publikovaná. Nie však s jeho menom ako autora.

„Po Nežnej revolúcii sme doma začali hľadať túto fotku. Vedeli sme, že otec mal uschované staré fotografie,“ pripomínal pred desiatimi rokmi udalosti z decembra 1989 syn Peter Bielik.

Po dvoch neúspešných dňoch napokon v pivnici našli starý kufor. „Z negatívov stekala emulzia a zo spodku už bol kufor plesnivý. Našli sme ho v poslednej chvíli, možno keby tam bol ešte pol roka, tekutina by zničila jeho obsah. Medzi fotkami formúl a motoriek bola obálka so 187 zábermi.“

Ako syn Peter povedal nájdenie negatívov ho podnietilo k tomu, aby sa pokúsil vrátiť otcovi autorstvo aj jeho najznámejšej fotografii muža pred tankom.

Prvýkrát ju 22. augusta 1968 uverejnil denník Smena a odvtedy ju neoprávnene a bez súhlasu autora rozširovali viaceré svetové agentúry a vydavateľstvá. Stalo sa dokonca, že bolo nesprávne uvedené aj miesto jej vzniku, keď namiesto Bratislavy bola uvedená Budapešť alebo Praha. Krajský súd vo Fankfurte nad Mohanom v roku 2004 prisúdil jej autorstvo Ladislavovi Bielikovi.

„Bola to moja osobná iniciatíva, stála nás veľa času aj peňazí. Ale fotka sa tak na základe rozhodnutia súdu dostala späť na Slovensko,“ vyjadril spokojnosť syn Peter v čase, keď sme si pripomínali 40 rokov od okupácie.

August 1968 je v Tekovskom múzeu

Po normalizácii už prácu fotoreportéra vykonávať nemohol, v redakciách nebolo pre neho miesto. Šport sa stal fotografovi Bielikovi osudným.

V roku 1984 ho pozvali na automobilové preteky do Budapešti, kde prvýkrát nefotil, ale natáčal kamerou. Podľa Gabriely Borskej nebol na ňu navyknutý a nestihol odskočiť. Spolu s ním tragicky zahynuli ďalší traja ľudia a jedenásti boli zranení. Bolo to 24. marca 1984.

Pri príležitosti 40. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sprístupnilo Tekovské múzeum v Leviciach v poradí štvrtú stálu expozíciu. Venovaná je fotografickej tvorbe Ladislava Bielika, ktorému sa dostalo uznania a priznania autorských práv po rokoch, v čase, keď už nebol medzi živými.

Aktualizácia: Elena Košúthová zomrela v roku 2019. Súbor čiernobielych negatívov s názvom Okupácia obohatil zbierkový fond Tekovského múzea. Obsahuje 37 záberov, ktoré zachytávajú vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Levíc.

Fotky, Fotografie a fotogalérie

Pozrite si tiež články z hlavnej témy  Fotky, Fotografie a fotogalérie  na domov.sme.sk
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 245
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 496
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 682
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 604
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 539
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 553
  1. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  2. Štefan Šturdzík: Robo
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  4. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  5. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 646
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 329
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 165
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 050
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 318
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 840
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 871
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 5 947
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Most v Hokovciach je v havarijnom stave.

Najstarší má 125 rokov.


V levickej nemocnici aj poliklinike prebieha rozsiahla rekonštrukcia.

Prístavba bude k druhému a tretiemu podlažiu Pavilónu A.


TASR
Záber zo stretnutia Nové Zámky - Levice 0:3.

V hale Milénium zlomili súpera po prestávke.


Základnou hodnotou každej firmy, obzvlášť tej z maloobchodu, sú zamestnanci. Pre Lidl však nejde iba o prázdne klišé, ale dlhodobé poznanie a záväzok súčasne.


  1. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  2. Štefan Šturdzík: Robo
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  4. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  5. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 646
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 329
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 165
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 050
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 318
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 840
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 871
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 5 947
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu