Fotky z augusta 1968 schovávala Levičanka roky v skrini

Zachytila príchod vojsk Varšavskej zmluvy.

Okupačné vojská za Levicami.Okupačné vojská za Levicami. (Zdroj: Elena Košúthová, Archív TM)

LEVICE. Vojská Varšavskej zmluvy obsadili 21. augusta 1968 vtedajšiu Československú socialistickú republiku.

Malo to byť na pár dní, zotrvali však vyše dvadsať rokov. Ich príchod bol rozpačitý – ľudia do tankov hádzali kamene, ale aj dávali kvety do hlavní a nosili vojakom potraviny.

Súvisiaci článok V meste sa strieľalo, z helikoptéry vyhadzovali okupanti letáky. Taký bol príchod vojsk v auguste 1968 do Levíc (+ dobové FOTO) Čítajte 

Na emócie pohnutých dní si spomenú len tí skôr narodení. Živé ostávajú aj vďaka autentickým záberom. Najznámejšie fotografie sú od Ladislava Bielika, rodáka z Levíc, vtedajšieho fotoreportéra denníka Smena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na 187 snímkach zdokumentoval atmosféru v centre Bratislavy. Paradoxom je, že jeho rodina zábery našla až po Nežnej revolúcii, hoci jeho snímka muža s odhalenou hruďou pred tankom obletela celý svet.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie zábery zvečnila fotografka múzea Elena Košúthová priamo v uliciach Levíc.

Tanky v Leviciach

Dubček – Svoboda to je naša sloboda, CCCP – 600 km, Nech žije Dubček, Magyarok haza, Strana v Leviciach zradila!

Tieto a ďalšie odkazy napísali Levičania na stenách domov, asfaltových cestách a nástenkách počas augustových dní 1968. Odkazy boli určené piatim okupačným armádam Varšavskej zmluvy. Maďarskí vojaci prišli 21. augusta „brániť“ socializmus aj do Levíc.

Vtedy mala Elena Košúthová tridsať rokov a malého syna. Takto si v roku 2008 zaspomínala na augustové dni v redakcii regionálnych novín MY Týždeň na Pohroní.

„Pracovala som v múzeu ako fotografka, kde som robila dokumentárnu fotografiu. Aj 21. augusta som išla do práce, cez rozhlas sme sa dozvedeli, čo sa deje. Dala som si za povinnosť zachytiť túto historickú udalosť. Bola to spontánna reakcia,“ povedala fotografka na dôchodku pre MY Týždeň na Pohroní.

SkryťVypnúť reklamu

Vybavená fotoaparátom Pentagon s kolegom historikom vyrazili do ulíc. „Fotila som nelegálne, používala som rôzne teleobjektívy, lebo som nemala odvahu priblížiť sa k obrneným vozidlám,“ povedala vtedy.

Podarilo sa jej zachytiť unikátne zábery z okupácie Levíc: „Niečo sme nafotili na námestí, kde sa najviac zgrupovali ľudia okolo vojenských vozidiel. Myslím si, že to bolo obojstranné prekvapenie: u vojakov aj u ľudí.

Maďarskí vojaci boli v rozpakoch, mysleli si, že sa tu niečo deje, že budú musieť strieľať. Vojenské kolóny smerujúce od Šiah zastali na námestí, obsadili kasárne, poštu, budovu, kde sídlili komunisti a všetky strategické objekty. Za vojenskou správou sa usalašili, rozložili stany, z hradu som ich fotila teleobjektívom.“

Ako protest na okupáciu písali Levičania odkazy na cesty a domy. Nástenku na lístočky zriadili zdravotníci.

SkryťVypnúť reklamu

Fotky schovávala roky

Situácia v uliciach sa po čase upokojila, na prítomnosť vojakov si ľudia zvykli. Nastúpili však previerky tých, ktorí sa nepostavili na správnu stranu. „Na koberec“ bola pozvaná aj Elena Košúthová.

„V čase príchodu vojsk bol riaditeľ múzea na dovolenke. Keď sa vrátil, zavolal ma a pýtal sa, prečo som fotila a že mám ísť na ÚV KSS ospravedlniť sa. Povedala som, že som negatívy zničila. V skutočnosti som ich schovala doma v skrini. Mala som rodinu, a tak mi nebolo všetko jedno,“ spomínala na nepríjemnosti.

Unikátne fotografie ukrývala 40 rokov. Keď v roku 2007 pripravovali v Leviciach výstavu Ladislava Bielika, zobrala ich do Tekovského múzea, aby ich archivovali.

„Čas otupil emócie, ale vtedy to bol pre všetkých veľmi silný negatívny zážitok,“ dodala v spomienkach pre regionálne noviny v auguste 2008.

Fotka obletela svet

Najznámejšou fotografiou, ktorá dokumentuje vpád spojeneckých vojsk do Československa, je Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, ktorá zobrazuje Emila Galla pred sovietskym tankom. Jej autorom je Ladislav Bielik, rodák z Levíc.

Narodil sa tu 28. mája 1939 v rodine krajčíra. Na detstvo v Leviciach si v roku 2008 spomínala jeho sestra Gabriela Borská:

„Bývali sme v dome s ďalšími dvomi rodinami na Žiškovej ulici pod kalváriou. Boli sme traja súrodenci, mali sme ešte sestru. Hoci bol medzi mnou a Lacom poldruharočný rozdiel, vyrastali sme ako dvojičky – všetko sme robili spolu. Rozdiel bol len v tom, že Laco boxoval. Do základnej školy sme chodili na Jesenského ulici. Keď bol Laco tretiak, odsťahovali sme sa do Bratislavy, kde bývala mamina staršia sestra. V tom istom dome na Riečnej ulici sa uvoľnil vtedy byt, do ktorého sme sa nasťahovali s podmienkou, že rodičia budú robiť domovníctvo. Brat potom zmaturoval na chemickej priemyslovke a robil laboranta. Tam sa dostal k foteniu. Najskôr fotil šport, potom robil v Smene. Vtedy vznikli aj zábery z augusta 1968. Neskôr sa vrátil k foteniu športu, robil v novinách Štart.“

Bielikov muž pred tankom

Fotografiu, ktorú spravil 21. augusta na Šafárikovom námestí ako reportér denníka Smena, obletela svet a neskôr bola viackrát publikovaná. Nie však s jeho menom ako autora.

„Po Nežnej revolúcii sme doma začali hľadať túto fotku. Vedeli sme, že otec mal uschované staré fotografie,“ pripomínal pred desiatimi rokmi udalosti z decembra 1989 syn Peter Bielik.

Po dvoch neúspešných dňoch napokon v pivnici našli starý kufor. „Z negatívov stekala emulzia a zo spodku už bol kufor plesnivý. Našli sme ho v poslednej chvíli, možno keby tam bol ešte pol roka, tekutina by zničila jeho obsah. Medzi fotkami formúl a motoriek bola obálka so 187 zábermi.“

Ako syn Peter povedal nájdenie negatívov ho podnietilo k tomu, aby sa pokúsil vrátiť otcovi autorstvo aj jeho najznámejšej fotografii muža pred tankom.

Prvýkrát ju 22. augusta 1968 uverejnil denník Smena a odvtedy ju neoprávnene a bez súhlasu autora rozširovali viaceré svetové agentúry a vydavateľstvá. Stalo sa dokonca, že bolo nesprávne uvedené aj miesto jej vzniku, keď namiesto Bratislavy bola uvedená Budapešť alebo Praha. Krajský súd vo Fankfurte nad Mohanom v roku 2004 prisúdil jej autorstvo Ladislavovi Bielikovi.

„Bola to moja osobná iniciatíva, stála nás veľa času aj peňazí. Ale fotka sa tak na základe rozhodnutia súdu dostala späť na Slovensko,“ vyjadril spokojnosť syn Peter v čase, keď sme si pripomínali 40 rokov od okupácie.

August 1968 je v Tekovskom múzeu

Po normalizácii už prácu fotoreportéra vykonávať nemohol, v redakciách nebolo pre neho miesto. Šport sa stal fotografovi Bielikovi osudným.

V roku 1984 ho pozvali na automobilové preteky do Budapešti, kde prvýkrát nefotil, ale natáčal kamerou. Podľa Gabriely Borskej nebol na ňu navyknutý a nestihol odskočiť. Spolu s ním tragicky zahynuli ďalší traja ľudia a jedenásti boli zranení. Bolo to 24. marca 1984.

Pri príležitosti 40. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sprístupnilo Tekovské múzeum v Leviciach v poradí štvrtú stálu expozíciu. Venovaná je fotografickej tvorbe Ladislava Bielika, ktorému sa dostalo uznania a priznania autorských práv po rokoch, v čase, keď už nebol medzi živými.

Aktualizácia: Elena Košúthová zomrela v roku 2019. Súbor čiernobielych negatívov s názvom Okupácia obohatil zbierkový fond Tekovského múzea. Obsahuje 37 záberov, ktoré zachytávajú vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Levíc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  2. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  3. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  4. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  6. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  7. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  8. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  1. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  2. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  3. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 13 100
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 6 829
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 455
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 339
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 2 786
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 505
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 930
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 543
  1. Angelika Herčková: Sloboda sa nekradne, tá sa ignoruje
  2. Miro Jankes: Oneskorený júnový výber z fotiek 2025
  3. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy?
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Mám po tridsiatke, hypotéku, malé dieťa, veľa práce a už dnes viem, že dôchodok bude problém
  5. Ivan Čáni: Zvoľme si nového, skutočného prezidenta! Ten súčasný zradil, keď sa dobrovoľne degradoval z hlavného veliteľa ozbrojených síl na radového vojaka.
  6. Marek Tocimák: Tajné Stroje
  7. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  8. Elena Antalová: Keď sa nám pán prezident vrátil z Devínskeho hradu
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 424
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 351
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 064
  4. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 871
  5. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 086
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 084
  7. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 4 988
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 416
  1. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  2. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  3. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  4. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  5. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  6. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  7. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  8. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Radoslav Valko, generálny riaditeľ SOPHISTIC Pro finance.

Známa finančno-poradenská firma končí, no sú rozhodnutí aj naďalej pokračovať v pomoci druhým, hovorí Radoslav Valko, generálny riaditeľ SOPHISTIC Pro finance.


Zažite nabitý víkend na Liptove!


Diskontný reťazec Lidl pripravil pre svojich zákazníkov ďalšiu atraktívnu súťaž s výnimočným zážitkom.


Pri moste v Hokovciach sú už dnes pripravené zátarasy. Zatvoria ho v stredu 16. júla.

Využívajú ho aj kúpeľní hostia z Dudiniec.


  1. Angelika Herčková: Sloboda sa nekradne, tá sa ignoruje
  2. Miro Jankes: Oneskorený júnový výber z fotiek 2025
  3. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy?
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Mám po tridsiatke, hypotéku, malé dieťa, veľa práce a už dnes viem, že dôchodok bude problém
  5. Ivan Čáni: Zvoľme si nového, skutočného prezidenta! Ten súčasný zradil, keď sa dobrovoľne degradoval z hlavného veliteľa ozbrojených síl na radového vojaka.
  6. Marek Tocimák: Tajné Stroje
  7. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  8. Elena Antalová: Keď sa nám pán prezident vrátil z Devínskeho hradu
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 424
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 351
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 064
  4. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 871
  5. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 086
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 084
  7. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 4 988
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 416
  1. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  2. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  3. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  4. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  5. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  6. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  7. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  8. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu