LEVICE. Hoci mestom nepreteká rieka, ako napríklad v Bratislave, Budapešti, Viedni či ďalších metropolách, Dušan Peter v tom problém nevidí.
Na spoznávanie mesta z iného uhla pohľadu, z člna, postačuje aj Perec.
V nedeľu na vodu
Názory ľudí na atrakciu, ktorá bola pre Levice donedávna absolútne netypická, sa trieštia. Jedni sú nadšení, druhí si ťukajú na čelo. „Treba nabrať odvahu a zahodiť ostych,“ radí Levičan.
Mestom nepreteká klasická rieka, po ktorej by sa mohli plaviť výletné lode. Umelý kanál Perec bol vybudovaný pravdepodobne v 19. storočí. Tečie takmer súbežne s Hronom, z ktorého je vo Veľkých Kozmálovciach napájaný, a vteká späť do neho v Kameníne. Malá časť 53-kilometrového toku preteká stredom mesta – okolo bývalej mestskej plavárne, Schoellerovho mlynu, okresného súdu, pomedzi činžiaky až k novému kostolu na sídlisku Rybníky.

„Okolo Pereca chodím 25 rokov, odkedy bývam v Leviciach. Ani som si ho nevšímal. Až raz som si položil otázku: Prečo ho vlastne nevyužívame ako atrakciu?“ hovorí Dušan Peter, ktorý už ale kanál začína tento tok dôverne spoznávať. Založil Občianske združenie Perec a spolu s dobrovoľníkmi tu od jari každú nedeľu organizujú splavovanie. Nejde o žiadny adrenalín, ale pohľady z loďky podľa jeho slov stoja za to.
Prvý gumený raft si objednal vlani na jeseň na svoje narodeniny. V januári požiadali správcu toku, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik, o povolenie na aktivity. „Ide nám o šírenie osvety, aby si obyvatelia Levíc vážili vodné toky, neznečisťovali ich a tiež aby si uvedomili dôležitosť vody. Lebo voda – to je život,“ vysvetľuje.
Kladná odpoveď od vodohospodárov ich naštartovala k ďalším krokom: vyčistili priľahlé pozemky od odpadu, ktorého bolo neúrekom.
Plavia sa v hronskej vode, ale nie v Hrone
„Na jar sme už mali prvé skúšobné plavby,“ pridáva. Tie podľa jeho slov ukázali, že táto atrakcia poskytuje zábavu, wellness a aj fitnes. Každá plavba má totiž oddychovú časť dolu prúdom a ťažšiu časť hore prúdom. Zvládnuť sa dá za približne polhodinu.

Záujemcovia o splavovanie Pereca si môžu vybrať niektorú z troch trás: od zhybky (kríženia Pereca a Podlužianky) pri starej plavárni až po okresný súd, ďalej od pláže pri hoteli Rozkvet smerom dolu tokom alebo proti prúdu k tržnici a do tretice od tzv. Robinsonovho ostrova pri novom kostole na sídlisku Rybníky po Mochovskú ulicu.
„Myslím si, že je to osviežujúca atrakcia v strede mesta – pookreje telo aj duch,“ dôvodí organizátor, podľa ktorého najmä v letných horúčavách si plavbu možno vychutnať v tieni stromov, ktoré okolo kanála rastú.
Z hladiny umelého toku možno pozorovať časti mesta, spoznať technické diela – samotný ručne vykopaný kanál, ktorý bol vybudovaný na poháňanie mlynov a zavlažovanie polí, či spomínanú zhybku, kde sa ponad seba križujú dva toky. Okrem toho návštevníkom rozdávajú propagačné materiály o turistických cieľoch a zaujímavostiach v Leviciach a regiónoch Tekov a Hont.
Návštevníci sa nemusia obávať ani kvality vody: „Perec má stály prítok z Hrona. Aj v čase sucha je tu stála hladina. A čo sa týka kvality vody, tá je dobrá, veď sem chodia chytať ryby rybári.“
Aj pre deti
Atrakciu už vyskúšali desiatky záujemcov – do detí od šiestich rokov, ktorí môžu ísť v sprievode rodičov. Všetci dostanú vybavenie: loďku, pádlo a záchranné vesty. „...podľa potreby aj sprievodcu do člna,“ dopĺňa. Ako dopĺňa, príspevok je dobrovoľný: „Slúži na réžiu a rozvoj - dovybavenie vodáckych potrieb.“
A dokedy sa bude dať plaviť Levicami? „Kým bude dobré počasie, kým voda nezamrzne. Budúci rok potom pokračujeme ďalej,“ odpovedal optimisticky Dušan Peter.