ŽELIEZOVCE. Drevo, pneumatiky, oblečenie a dokonca aj vaňa či celá posteľ skončili vyhodené vedľa cesty.
Obyvateľom, ktorí okolo nelegálnej skládky chodia, sa nepáči, že odpad tam leží dlhodobo a šíri sa z neho zápach.
Radnica už zlikvidovala rozsiahlu čiernu skládku, na ďalšej pracuje.
Štyri milióny pre mestá a obce
Čierne skládky sú celoslovenským javom. Ak niekto niekam vyhodí odpad, zaraz sa nájdu ďalší, ktorí prispejú svojimi nepotrebnými vecami. Tak je tomu aj na ceste medzi osadou Rozina a mestskou časťou veľký Dvor v Želiezovciach.
Podľa envirorezortu je likvidácia nelegálnych skládok zo zákona úlohou miestnych samospráv.

Pomocnú roku im vlani podalo samotné ministerstvo životného prostredia. „Len v minulom roku sme na tento účel vyčlenili z Environmentálneho fondu štyri milióny eur. Podporili sme celkovo 106 samospráv zo všetkých ôsmich krajov a spolu zo 40 okresov,“ informoval Michal Lukáč z odboru komunikácie s tým, že podmienkou na získanie finančnej podpory pre obec bolo, aby sa nelegálna skládka nachádzala v jej katastri a jej existenciu potvrdil okresný úrad.
Prvý neúspech neodradil
O peniaze sa uchádzala aj želiezovská samospráva. Pred približne tromi rokmi primátor Ondrej Juhász spolu so svojím zásupcom a vtedajšou prednostkou mestského úradu zmapovali nelegálne skládky na území mesta. „Zistené boli štyri lokality skládok s nezákonne umiestneným odpadom,“ zhrnul primátor prieskum.

Dve lokality s veľkým množstvom odpadu sú na mestských pozemkoch, konkrétne na Poštovej ulici v Želiezovciach a pri miestnom cintoríne vo Svodove. Ďalšie dve menšie skládky vznikli na parcelách, ktoré vlastní štát a spravuje ich Slovenský pozemkový fond. Jedna je medzi mestskou časťou Rozina a mestskou časťou Veľký Dvor a druhá pri záhradkárskej oblasti v Želiezovciach.
Všetky štyri čierne skládky nahlásila radnica v júni 2015 Okresnému úradu Levice, odboru starostlivosti o životné prostredie. Ten začal šetrenie.
V závere toho istého roka okresný úrad oznámil, že sa mu nepodarilo zistiť, kto odpad takto vyhodil. Samospráva preto požiadala o dotáciu na zlikvidovanie týchto smetísk z Environmentálneho fondu.
„Celkové náklady na sanáciu lokalít s nezákonne umiestneným odpadom činili na základe relevantnej štúdie vypracovanej spoločnosťou Ekos plus Bratislava viac ako 97-tisíc eur,“ priblížil primátor s tým, že žiadosť ale bola neúspešná - Environmentálny fond nemal dostatok financií.
Aj za vlastné
Žiadosť radnica zopakovala o rok, rozdelila ju ale na jednotlivé lokality. Prioritou boli najväčšie skládky a tie, ktoré sú na území mesta. „Mesto Želiezovce žiadalo iba na jednu z lokalít, konkrétne na Poštovú ulicu, ktorá sa nachádzala na pozemku vo vlastníctve mesta v intraviláne mesta v blízkosti centra. Získalo dotáciu vo výške 43-tisíc eur,“ priblížil primátor prvý pozitívny krok.
Práce boli hotové do konca roka 2016, na riadenú skládku odviezli cez 400-tisíc kilogramov komunálneho odpadu.
Postup zopakovali v marci 2017, zamerali sa neporiadok v blízkosti centra mestskej časti Svodov - neďaleko cintorína a rímskokatolíckeho kostola. Potrebných 52-tisíc eur im ale z Environmentálneho fondu nepriklepli. So žiadosťou o dotáciu sa obrátili v auguste 2017 v rámci operačného programu Ľudské zdroje, odkiaľ získali viac ako 47-tisíc eur.
„Tento projekt sa práve začal realizovať a prebehlo verejné obstaranie na dodávateľa,“ reagoval Ondrej Juhász. Podľa jeho slov chcú sanáciu čiernej skládky vo Svodove uskutočniť do konca tohto roka. Na základe štúdie odhadujú, že pôjde o viac ako 360 ton odpadu.
Radnica tu chce následne vytvoriť park a oddychovú zónu s väzbou na areál cintorína, aby tak zamedzila opätovnému nelegálnemu ukladaniu odpadu. Podľa primátora náklady spojené s úpravou pozemku pôjdu na vrub mesta.
Čo so zvyšnými dvomi?
Aj odpad na pozemkoch štátu, kde je tiež spomína čierna skládka z podnetu obyvateľov, plánujú riešiť. „Tieto lokality sú priebežne do doby odstránenia odpadu monitorované mestskou políciou,“ ozrejmil primátor Želiezoviec. Kamerový systém chceli rozšíriť, žiadosť bola úspešná, ale celý dotačný program bol napokon pozastavený.
Spôsobom, ako zamedziť vzniku čiernych skládok a zároveň aj zefektívniť odpadové hospodárstvo, je rozšírenie separovaného zberu odpadu. Radnica získal nenávratný finančný príspevok 462-tisíc eur. V rámci projektu zabezpečia technické vybavenie súčasného zberného dvora, zvýšia kapacitu pri triedení biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad, parkov a cintorínov a pri triedení objemných odpadov a jedlých olejov a tukov.