LEVICE. Z ôsmich na dvadsať ľudí. Vedenie prímestského rekreačného zariadenia reagovalo na počasie a podľa neho upravovalo počty zamestnancov, ktorí boli v službe.

V prvej polovici júla ich postačovalo menej, horúci august dal ale zabrať. Podľa konateľa mestskej eseročky Margita – Ilona doterajšia sezóna naznačuje, že budúci rok budú mať na zveľaďovanie.
Veľmi zlé sa obracia na dobré
V rekreačnom zriadení v prímestskej časti Kalinčiakovo sú štyri bazény a približne 250 miest na ubytovanie v kempingu. Priestor je tu pre stany a karavany.

S návštevnosťou počas minulého týždňa, vrátane pracovných dní, bol riaditeľ Ján Lacek spokojný. Ako ale zhrnul, „do 20. júla to vyzeralo veľmi zle, až katastrofálne“.
„Kúpaliská, ako sme my, potrebujú teploty vzduchu 29 až 30 stupňov,“ povedal a myslel tým zariadenia, v ktorých nemajú v bazénoch teplú vodu.
V prvej polovici júna ortuť v teplomeroch atakovala tridsať stupňov, horúčavy ale sprevádzali búrky. V druhej polovici júna mali dennú návštevnosť okolo 3700 ľudí, počas víkendov si prišlo za dva dni zaplávať alebo sa slniť 5- až 6-tisíc ľudí. Júl bol podobný. „Nič moc.“
„Aby sme prežili, potrebujeme za celú sezónu asi 40-tisíc návštevníkov. Do 20. júla sme ich mali len 15-tisíc, čo sa javilo ako katastrofa,“ krútil hlavou.
Druhý prázdninový mesiac sa našťastie vymkol z teplotných štatistík. Od 20. júla pretrvávajú tridsiatky.
„Teraz sme na čísle 42-tisíc návštevníkov,“ naznačuje optimistický ukazovateľ, ale opatrne ho dopĺňa: „Ešte sme nedosiahli priemer, ktorý je 48-tisíc ľudí.“
Personál sleduje počasie
S kolísavým počasím sa mení aj počet zamestnancov v službe. Podľa Jána Laceka je „personál najhoršia úloha v prevádzke zariadenia. Reagovať musíme na počasie“.
K dispozícii je od osem do 20 ľudí – pokladníčky, plavčíci, upratovačky, údržbári úpravovne bazénovej vody, recepčná. Len plavčíkov je deväť. Tí okrem dohliadania na rekreantov v bazénoch ošetrovali aj drobné tržné rany, rozbité kolená či podvrtnuté členky.
Čo sa týka kvality vody v štyroch bazénoch, každé dva týždne odoberajú vzorky pre interné potreby a dokladajú ich aj Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Leviciach. Hygienici kontrolujú vodu aj námatkovo sami. „Tento rok boli všetky výsledky dobré,“ konštatuje šéf kúpaliska.
Podľa neho je to aj vďaka tomu, že vodu vypúšťajú a bazény čistia. Detský bazén prejde „kompletkou“ každý deň – čerstvú vodu ohrievajú kolektory, bazén Eva raz za dva – tri dni a zvyšné dva bazény podľa potreby.
Rodinný kemping
Okrem peňazí zo vstupného má spoločnosť príjmy aj z kempingu. „V júli a auguste bol slušne obsadený. Chodia k nám už stáli zákazníci - orientujeme sa na rodiny s deťmi, nie na partie,“ približuje a pridáva, že tento rok mali v kempe až 350 – 400 ľudí, ktorí okrem chatiek spali vo vlastných stanoch a karavanoch. „Mali sme ubytovaných z Francúzska, Anglicka, Nemecka, Holandska, Rakúska, Poľska a, samozrejme, Čechov.“
Niektorí dokonca prišli na bicykloch. V súvislosti s cykloturistikou pridáva riaditeľ kúpaliska aktuálnu novinku: pre všetkých, ktorí sa dopravia na bicykli, platí jednotné vstupné dve eurá. Podporovať cyklodopravu takto plánujú aj budúci rok.
Vyzerá to, že ďalšiu sezónu otvoria na Margite – Ilone s ďalšími novinkami: „Opraviť chceme WC na kúpalisku, v jednej sekcii plánujeme pod 50 lehátkami a 25 slnečníkmi položiť dlažbu a v kempe prerobiť jednu chatku na bungalov,“ naznačuje riaditeľ. Investovať z vlastných zdrojov by chceli približne 30-tisíc eur.