LEVICE. Predĺženiu sezóny na prímestskom kúpalisku môže napomôcť termálna voda.

Podľa firmy, ktorá sa zaoberá geologickými a geofyzikálnymi prieskumami, je veľká pravdepodobnosť, že prípadný vrt v Kalinčiakove bude úspešný. Kúpalisko Margita – Ilona patrí mestu, spravuje ho mestská eseročka.
Termálna voda je trendom
Geotermálny projekt Kalinčiakovo prezentovala bratislavská spoločnosť poslancom levického mestského zastupiteľstva 6. septembra. Zaoberá sa overením možností získania zdroja termálnej vody, čím by sa predĺžila sezóna na kúpalisku Margita – Ilona. Ďalšou alternatívou by bolo vybudovanie aquaparku.
V súčasnosti je v plaveckých bazénoch voda s teplotou približne 24 stupňov, čo podľa Jána Laceka, šéfa kúpaliska, láka návštevníkov len počas horúcich dní. Akonáhle sa mierne ochladí, vyhľadávajú konkurenčné zariadenia v Kalnej nad Hronom, Podhájskej, Štúrove, Nových Zámkoch či vo Vyhniach.

Do hĺbky jedného kilometra
Teplá voda je na dosah, priamo pod rekreačným areálom, ktorého podložie je bohaté na vápenec.
Ako povedal Martin Šujan z bratislavskej firmy, geotermická aktivita oblasti je nasledovná: v hĺbke 500 metrov má voda teplotu necelých 40 stupňov, v dvojnásobnej hĺbke je to približne 60 stupňov.
V minulosti tu navŕtali vrt M3 v lome pri Margite – Ilone, ten ale nie je použiteľný. „Existujú dva vrty, voda z ktorých má ale nízku teplotu, lebo sú v malej hĺbke,“ doplnil.

Tento rok v apríli spravili nové geofyzikálne merania. „Potvrdili, že v hĺbke približne tisíc metrov je predpoklad získania vody s vyššími teplotami,“ priblížil s tým, že aj navrhli miesto pre možný vrt. Nachádza sa v okrajovej časti areálu medzi bazénmi a kempingom.
Ako ďalej?
Projekt by mal podľa jeho slov pokračovať ďalšími krokmi: získaním oprávnenia na geologické práce, t. j. získanie prieskumného územia, spraviť samotný vrt, vypracovať geologický projekt vrtu a vypísať tender na dodávateľa prác.
Z časového hľadiska je možné k samotnému vrtu pristúpiť do šiestich mesiacov. Náklady na administratívne úkony, vrátane posúdenia vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA, teda až po realizáciu, sú cca 25-tisíc eur. Približne polovicu z toho je podľa J. Laceka schopné zafinancovať mestské kúpalisko zo svojho rozpočtu.
Odhadom do milióna eur by stál geologický vrt. Súčasťou by boli skúšky, či sa podzemná termálna voda nečakane nevyčerpá. „Vypočítajú sa množstvá vôd, ktoré sa dajú čerpať po dobu 30 rokov,“ doplnil zástupca firmy.