DEVIČANY. Zber približne 350 ton jabĺk sa začína už v týchto dňoch. V rozľahlom 65-hektárovom sade v Devičanoch brigádovali v minulosti seniori z okolia či ucelené partie.

Po nie najlepších skúsenostiach z posledných sezón sa vedenie sadu rozhodlo pre zmenu - oslovilo Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach.
Prišli o polovicu úrody
„Úroda vyzerá dobre,“ zhrnul Dušan Marcinko, vedúci sadu v Devičanoch. Hneď ale pridaj aj dôvetok, ktorým objasnil, prečo prišli o 600 ton ovocia.
Májový ľadovec postihol takmer celý sad. V ten piatok, keď prišla búrka, ešte dostriekali stromy. Večer to vypuklo. „Keď som prišiel v sobotu do sadu, všade boli listy a dobité jablká,“ opísal následky nočnej búrky.
Plody ošetrili proti hnilobe a plesni. „Niečo sme zachránili, niektoré stromy boli celé otlčené. Ľadovec nás obral o 30 percent úrody, o ďalších 20 percent zase suchá. Jablká opadali, pojedli ich zvieratá.“ Do sadu chodia zajace, srny, diviaky, vysoká zver.
Teraz, tesne pred začiatkom zberu, prišli zase dažde, jablká budú pukať. „Žiaľ, sme v prírode. Robí si s nami, čo chce,“ krčí plecami šéf sadu.
Podľa jeho odhadu ostalo na 100-tisíc stromoch, ktoré majú, asi 350 ton jabĺk. Vlani, keď im v apríli pomrzla úroda, pozbierali 360 ton. Rok predtým ale zobrali 800 ton.
Štyridsať eur za deň
V sade sa chystajú na zber. „S ľuďmi to je ťažko,“ otvára ďalšiu tému. Nedostatok schopných pracovníkov pociťujú okrem priemyslu aj poľnohospodári. V minulosti chodili na zbery seniori z okolia, aby si privyrobili. Na mladých sa podľa ovocinára nedá spoľahnúť: „Prídu jeden deň, s telefónom v ruke toho veľa nespravia, a na druhý deň sa už neobjavia.“
Vlani dávali aj inzeráty na brigádu, oznamy vyhlasovali po dedinách. „Keď ale nepríde celá partia, ktorá sa zvezie jedným autom, nemá to význam,“ hovorí o jednotlivcoch.
Priemerný zberač zarobí za deň 30 eur, šikovný aj cez 40 eur. Robí sa na výkon. Oberá sa zo zeme, v sade sú nízkokmenné stromy. Z vysokých sa plody obíjajú palicami.
Do sadu spoza mreží
Tento rok podpísali zmluvu so želiezovskou väznicou. Podľa vedúceho sadu im už pomáhali strihať stromy aj likvidovať suché dreviny. „Príde 16 ľudí, na dva traktory po osem ľudí,“ plánuje zadelenie brigádnikov z radov odsúdených. Ako hovorí, sú pracovití, tešia sa, že môžu byť mimo múrov väznice.
Na jedenie, výživu aj pálenku
V devičianskom sade majú desať odrôd jabloní. Zber začnú jesennými – Prima, Gala, Šampion, pokračovať budú zimnými odrodami, ako je Golden Delicious, Jonagold, Idared.
Prvá trieda ide na predaj na konzumáciu, druhú spracovávajú odberatelia na džúsy či výživy a z opadaných jabĺk sa vyrába pálenka. Vlani začali sami skúšobne vyrábať ovocnú šťavu.
Celú úrodu chcú stihnúť obrať do konca októbra.
Práca v sade sa tým ale neskončí. Ovocinári budú ošetrovať stromy voči voškám chrastavitosti či múčnatke, premulčujú pôdu pod stromami, ktoré aj ostrihajú.