Katka sa prihovára veriacim z Vatikánskeho rozhlasu

Levičanka Katarína Vargová vymenila univerzitu za stáž v Ríme.

Levičanka Katarína Vargová stážuje vo Vatikánskom rozhlase.Levičanka Katarína Vargová stážuje vo Vatikánskom rozhlase. (Zdroj: Archív (KV))

Čo predchádzalo vašej ceste do Vatikánu?

- Moji priatelia o mne vedia, že dve veci – písanie a snívanie - ovládam celkom obstojne. Čo sa týka toho prvého, začala som s beletristickým písaním poviedok ešte na Katolíckej Spojenej škole sv. Vincenta de Paul v Leviciach a pokračovala publicistikou na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre, kde sa mi hneď od začiatku „ušla“ pozícia šéfredaktorky gymnaziálneho časopisu Nové vierozvesti.

Momentálne som v druhom ročníku bakalárskeho štúdia na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde sa učím pravému žurnalistickému remeslu. Čo sa týka mojej druhej vášne – snívania, stavať vzdušné zámky mám v krvi. A jeden z mojich cestovateľských snov sa teraz zhmotnil v podobe „troch mesiacov prázdnin v Ríme“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je cieľom vášho pobytu?

- Vo Večnom meste som sa ocitla vďaka Erasmusu. Napriek tomu, že tento projekt je medzi študentmi populárny, žiaľ, nájdu sa ešte mnohí, pre ktorých je jazyková bariéra silnejšia ako chuť vycestovať. Ja som však problém s týmto, aj napriek mojej neznalosti talianskeho jazyka, nemala. Po dvoch mesiacoch v Ríme musím skonštatovať, že taliančina sa na človeka akosi nalepí.
Stážujem vo Vatikánskom rozhlase a v Slovenskej katolíckej misii v Ríme. V rámci stáže píšem a prekladám rôzne články z angličtiny, týkajúce sa hlavne cirkevnej sféry, keďže pôsobím v slovenskej redakcii Vatikánskeho rozhlasu, čitatelia ma však mohli počuť aj vo vysielaní.

Prečítajte si tiež: Čo preukázal archeologický výskum dobovej klenby? Čítajte 


Venujem sa tiež digitalizácii archívu, teraz som na vysielaní z roku 1994. Taktiež napríklad prepisujem rozhovory do textovej podoby, alebo samotný rozhovor v jeho zvukovej podobe strihám. Je to naozaj rôzne, pretože ako každý deň prináša zo sebou stále niečo nové, tak je to aj s prácou v kresťanskom médiu.
Vatikánsky rozhlas vysiela každý deň v 40 jazykoch po celom svete. V slovenčine si ho môžu vypočuť o 19.45 hodine na vlnách rádia Lumen. V taliančine funguje celých 24 hodín. Každá redakcia si najprv pripraví témy, o ktorých píšu redaktori jednotlivej redakcie na webovú stránku vaticannews. Sú to správy zo sveta cirkvi, z apoštolských ciest Svätého Otca, či napríklad reakcie pútnikov, v našom prípade, zo Slovenska. Momentálne je hlavnou témou synoda mladých, ktorá bude trvať 25 dní. Tieto články sú neskôr použité, v trochu inej forme, v scenári, ktorý sa pripravuje poobede a následne sa aj nahráva v štúdiu. Hneď potom to všetko jeden redaktor postrihá, popridáva jingle, hudbu alebo nejaké rozhovory a výsledný efekt „pošle do éteru“.
Už teraz môžem povedať, že popri písaní pre MY Týždeň na Pohroní, spoluprácou s TV LUX a trojtýždňovou praxou v agentúre TASR je to pre mňa ďalšia skúsenosť. V Ríme pobudnem do konca októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyzerá váš bežný deň?

Prečítajte si tiež: Novinka: V levickom Parku pohybu bude rásť strom večnej mladosti Čítajte 

- Keďže bývam na okraji Ríma, dostať sa do centra zaberie vyše hodiny, maximálne dve. Doprava vo Večnom meste je čisté disastro (katastrofa – pozn. redakcie). Na označenie príchodov a odchodov autobusov zabudnite, maximálne je v centre a aj to len niekde. Navyše spoj môže prísť, no rovnako aj nemusí. Najdlhšie som cestovala tri hodiny k moru, čo trvá normálne hodinku!
Vatikánsky rozhlas je obrovská budova, tak trochu zašitá na začiatku slávnej Via della Conciliazione, čo je cesta zmierenia vybudovaná ešte Mussolinim, ako cesta pokoja medzi Vatikánom a Talianskom. Do práce chodievam pondelok až piatok, cez víkendy sa idem väčšinou okúpať k moru. Inokedy sa vyberiem niekam do mesta, trochu sa kultúrne vyžiť. Keďže počas týždňa pracujem a momentálne si to kompenzujem ešte aj školou, nestíham pochodiť po všetkých pamiatkach v priebehu týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás vo Vatikáne prekvapilo pozitívne a čo možno aj negatívne?

- Najväčšie moje prekvapenie bolo asi z Baziliky San Pietro, pretože keď pozeráte rôzne prenosy v televízii, ako Urbi et orbi, celé námestie pôsobí na diváka giganticky. A obrovské naozaj je, no ja som si ho predstavovala akosi omnoho väčšie. Vatikán je krásny, je to perla Ríma. Práve na tomto mieste sa stretávajú nielen všetky kresťanské, ale aj umelecké, historické a kultúrne sféry. Veľkí umelci ako Michelangelo, Bernini, Borromini.

Prečítajte si tiež: Levice: Začali sa práce na obnove nemocničnej kaplnky Čítajte 


Najsmutnejšie však je, že tú krásu zatieni neporiadok v uličkách, ktorý nikto neupratuje. Vyberiete sa k Fontáne di Trevi, ale cestou musíte prekračovať žobrákov a plno odpadkov, ktoré lemujú úzke uličky.
Na Talianoch milujem ich gestikuláciu, s ktorou sa vedia dohovoriť úplne bez slov. A to nie je len obyčajné rozhadzovanie rukami, každé gesto, rozličné rozkladanie a spájanie rúk, alebo ukazovanie znamená niečo úplne iné.
A musím dodať, že talianske gelato by ma aj prehovorilo, zostať tu naveky. Aj najhoršia talianska zmrzka chutí tisíckrát lepšie ako naša. Taliani sú rodení zmrzlinári!

Stihli ste si pozrieť pamiatky mesta? Na ktoré ste sa už doma tešili, že ich uvidíte?

- Keď som prvýkrát vyšla z metra, prvé čo som zbadala, bol obrovský amfiteáter – Colosseo, v ktorom prišli o život tisíce ľudí. Prednedávnom som sa konečne pozrela aj dovnútra a navštívila okrem neho aj Foro Romano a vŕšok Palatino, na ktorom stál kedysi palác, okolo ktorého sa rozprestieralo centrum starovekého Ríma so všetkými dôležitými budovami, s centrom zábavy, kultúry a spravodlivosti. Na vrchu Pincio som si vychutnávala nádherný výhľad na celý Rím a popri ňom nemohla vynechať ani Španielske schody či Piazza del Popolo a moju obľúbenú Fontánu di Trevi, ktoré boli vybudované zhruba v rovnakom čase. Bývalý Domiciánov štadión ma ohromil svojou veľkosťou, dnes však na jeho mieste tróni široká Piazza Navona so slávnou Berninovou fontánou štyroch riek, Fontána dei Fiumi.
Navštívila som aj obrovské množstvo krásnych kostolov, nevynechala som Panteón, hoci môj sen, aby práve vtedy pršalo, sa ešte nesplnil. Pantheon je totiž jedna z mála budov, ktorá nebráni vode prenikať dnu, ale naopak vodu prijíma otvorom v streche a dierami v podlahe ju odvádza preč. V minulosti sa však voda dovnútra nedostala, pretože v chráme horeli sviečky, a kým dopadla na zem, vyparila sa.
Najviac ma uchvátil nočný Rím - vyzerá akosi slávnostnejšie, preplnený Talianmi, ktorí vychádzajú večer do ulíc. Okrem iného som sa bola pozrieť aj v kláštore Tre Fontane. Tri fotány vytryskli zo zeme potom, ako sťali sv. Pavla a jeho hlava po dopade na zem ešte trikrát podskočila. Tu som napríklad ochutnala najlepšie trapistické pivo, aké v Ríme nájdete. Ale videla som ešte mnoho iných miest, medzi nimi aj Assisi, kde žil sv. František a sv. Klára a kde sme sa vybrali s celou slovenskou redakciou Vatikánskeho rozhlasu.
V mojom pláne sa nachádza veľa prázdnych políčok, napr. Bocca della Verita, legendárne ústa pravdy, ktorými Gregory Peck strašil Audrey Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme. Taktiež by som sa rada vyšplhala aj na kupolu San Pietro a vychutnala si výhľad na okolie Ríma.

Akým jazykom sa dorozumievate? Neláka vás učiť sa po taliansky?

- Angličtina vám u Talianov veľmi nevystačí. Už od začiatku som mala chuť sa s nimi dorozumievať, takže väčšinou som sa tvárila, že chápem a keď som bola už naozaj zúfalá, s úsmevom som poznamenala: Scusi, non parlo italiano - prepáčte, nehovorím po taliansky. Väčšinou to zabralo, ale potom sa už so mnou nechceli rozprávať. Neskôr som moju obľúbenú vetu zmenila na: Non lo so - neviem.
Teraz sa už snažím hovoriť oveľa viac a využiť všetky vedomosti, ktoré som získala počas týždenného intenzívneho kurzu taliančiny. Mimochodom ten organizujú manželia Gianfranco a Betka, ktorá je z Veľkých Kozmáloviec. Svet je fakt malý.

Čo vás čaká po návrate domov?

- Konečne slovenské jedlo! To mi popri cestovinách, ktoré mi už lezú ušami, naozaj veľmi chýba. Ale samozrejme, v prvom rade moja rodina, na ktorú sa veľmi teším, potom kamaráti a v neposlednom rade aj škola, kde sa mi za tie dva mesiace nakopí práce až-až. Moje plány do budúcna sú nejasné, keďže možností je naozaj veľa. Či už rozhlas, tlač alebo televízia. A keďže som skúsila už všetko, tak najradšej by som aj robila všetko, no, žiaľ, to sa nedá.

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 162
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 683
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 130
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 879
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  5. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Hra Escape room v Leviciach.

Skrinku s úlohou otvoria, až keď získajú kód.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Z gólu sa tešia futbalisti Ipeľských Úľan.

Futbal plný zvratov so skóre ako vo vodnom póle.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 162
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 683
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 130
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 879
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  5. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu