Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Jarmoky a trhy šírili chýr o Leviciach (+RETRO foto)

Martinský jarmok mal najdlhšiu tradíciu. Potom prišiel Levický jarmok.

Levický jarmok v roku 1965.Levický jarmok v roku 1965. (Zdroj: Juraj Bartoš)

LEVICE. Jarmočné právo patrilo k najdôležitejším právam mesta, zabezpečovalo jeho ekonomickú stabilitu. Poplatky za trhové miesta napĺňali mestskú pokladnicu.

Aká bola história jarmokov či trhov a ako voľakedy prebiehali, prináša Monografia mesta Levice. Vyšla v roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Levice - malý Prešpork

Mestu pri organizácii jarmokov vznikali aj povinnosti zabezpečiť bezpečnosť návštevníkov aj dobytka, ktorý sa hnal do mesta po prístupových cestách, vypracovať jarmočný štatút – pravidlá, ktorými sa riadili všetci účastníci, dozerať na tvorbu cien. Na jarmoku sa stretli predajcovia dobytka, pestovatelia obilia, remeselníci z mesta i okolia. Obchodovalo sa aj s tovarmi každodennej potreby od kuchynského riadu, pukanskej keramiky, odevov až po výrobky, ktoré sa v regióne nevyrábali a dovážali sa až z orientu. Koreniny, látky a iný exotický tovar zabezpečovali do začiatku 19. storočia grécki kupci, po ich odchode túto úlohu preberajú židovskí obchodníci.

SkryťVypnúť reklamu

Na jarmoku bolo počuť maďarčinu, slovenčinu a po roku 1918 tu znela aj čeština a nemčina, ktorou rozprávali niektorí vedúci pracovníci na schoellerovskom panstve. Levice boli v tom čase akýmsi malým Prešporkom.

Príjmy z trhov s dobytkom, najmä hovädzím, predstavovali od polovice 19. storočia podstatný zdroj príjmov mesta. Na začiatku 20. storočia sa dobytčie trhy presunuli mimo centrum, preč z formujúceho sa námestia, na nové trhovisko pri Novom majeri. Množstvá dobytka, ktoré sa v Leviciach predali, dokumentuje štatistika z jedného dňa, 8. júna 1903, kedy sa predalo 1066 kusov hovädzieho dobytka, 2326 koní, 318 oviec, 63 ošípaných, 2 kozy a 2 somáre. V roku 1929 malo mesto pridelených 12 dobytčích a 6 výkladných jarmokov. Každý prvý pondelok v mesiaci sa konal dobytčí a prvú stredu každého druhého mesiaca výkladný jarmok. Týždenné trhy bývali každú stredu a sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

Martinský jarmok

Počet trhov a jarmokov sa počas stáročí menil, najdlhšie sa zachovala tradícia Martinského jarmoku. Jeho výhodou bolo, že sa konal ako posledný z veľkých jarmokov v okolí a nevýhodou veľká „martinská“ zima, bežná v neskorej jeseni. Najhoršie ju znášali deti a mladí ľudia, keď sa chceli po zotmení zabaviť na kolotočoch.

Jarmok sa v súčasnosti koná v skoršom termíne, aby si na svoje prišli milovníci a majitelia zábavných atrakcií. Jarmoky dnešných dní už stratili svoj pravý význam, nepredávajú sa tu výrobky miestnych remeselníkov, dobytok, ošípané či husacina ako v minulosti. Väčšina ľudí dnes nechodí na jarmok kvôli nákupom, priťahuje ich atmosféra, špecifická pre každý jarmok. Stretávajú sa tu priatelia, rodiny, je miestom, kde sa utužujú pracovné kolektívy. Levický jarmok je pre všetkých Levičanov niečím posvätným. Spájajú sa s ním spomienky na detstvo, dni konania jarmoku sú dňami veľkého sťahovania Levičanov z celého Slovenska, ba i zo sveta. Prichádzajú domov so svojimi novými priateľmi či partnermi, aby im predstavili svoj jarmok.

SkryťVypnúť reklamu

Husacie trhy

Špecifickou hospodárskou činnosťou, ktorá preslávila mesto a presahovala hranice regiónu, sa stal chov husí, predaj husacích štvrtiek a obchod s husacími pečienkami. Mesto malo na to ideálne podmienky, predovšetkým dostatok vodných tokov, nevyhnutných pri chove husí. S problematikou predaja vykŕmených pečených husí, husacích štvrtiek – fertálov (z nem. viertel = štvrtina) a pečienok sa pravidelne stretávame v písomnostiach magistrátu z 18. storočia, najmä v súvislosti s poplatkami. V roku 1778 mesto vydalo zákaz predaja pečienok počas cirkevných sviatkov. Krik predávajúcich i konzumentov podgurážených dobrým levickým vínom narúšal priebeh cirkevných obradov.

Od začiatku 19. storočia sa v Leviciach dvakrát do týždňa konali chýrne trhy, na ktorých vyhľadávaným artiklom boli vykŕmené husi. Počet výročných jarmokov sa zvýšil na šesť. V 19. storočí nadobudlo predávanie pečených husacích štvrtiek a pečienok také rozmery, že mesto postavili pred dilemu – pokračovať v tradícii alebo pečenie zakázať. Tento problém magistrát riešil v roku 1818. Zástancovia tradície argumentovali stáročnou tradíciou, odporcovia upozorňovali na nebezpečenstvo požiaru, hroziace pri pečení. V spise sa uvádza, že keď gazdiná dopiekla pečienku a chcela ju teplú predať, nedbajúc na oheň nechala mastné hrnce na deti alebo sluhov a utekala na trhovisko. Mesto sa nakoniec rozhodlo pečenie nezakázať, ale odporučilo, aby sa pečienky piekli na bezpečnom mieste a mimo cirkevných sviatkov. Pravdepodobne v tejto dobe postavili vyhľadávané búdy na trhovisku, prvýkrát písomne spomínané v roku 1826 v poslednom urbári, uzavretom medzi Mikulášom Esterházim a mestom. V roku 1852 ich opravili, a po polstoročí, v roku 1902 pri výstavbe nového mestského domu, zbúrali. Od polovice 19. storočia sa v písomnostiach magistrátu pravidelne objavujú zoznamy nájomcov pečienkarských búd aj so sumami za prenájom.

Pečienky pre celú Európu

Tradičné husacie trhy koncom 19. a začiatkom 20. storočia nadobudli takú intenzitu, že ich význam prekročil hranice regiónu. Na jeseň, keď skončilo lámanie kukurice, začali stovky poľnohospodárov, remeselníkov či nádenníkov v Leviciach a na okolí husi vykrmovať (štopať). Zameriavali sa najmä na veľkosť pečienky. Na trhoch sa schádzali predávajúci z Levíc i širokého okolia, najmä z čilejkárskej oblasti. Pečienku tu priekupníci skupovali a dodávali až do Viedne, Paríža a Londýna. Chovatelia mali väčšinou 40 - 45 husí, predávali všetky, okrem pár, ktoré si nechali na nejakú mimoriadnu príležitosť, najčastejšie na oberačku hrozna. Ak nebolo dosť kukurice, vykrmovali husi šúľkami (gágorcami, šúľancami) z ražného a jačmenného šrotu. Šrot zaliali teplou vodou a nechali spariť, potom z neho robili šúľance, ktoré sa sušili v peci.

Pečienky mali cenu zlata

O rozmach obchodu s pečienkami sa zaslúžili predovšetkým židovské obchodnícke rodiny. Podľa novín Bars z roku 1899 sa z levickej pochúťky vyrábala aj známa štrasburská paštéta. Zahraničné firmy mali o pečienky taký záujem, že domácim neostalo nič a ich cena neúmerne rástla. Roku 1909 na jarmoku na sv. Michala predávalo husacie štvrťky 64 levických a 92 dedinských žien, no po tretej hodine sa všetky minuli a návštevníci si mohli túto špecialitu vychutnať už len v krčme. V roku 1937 nakupovali husacie pečienky Jonáš Breuer, Július Kohn, Imrich Schwarz, Árpád Schwarz, Eugen Kohn a Ľudovít Klein. Vedenie mesta v tom roku rozhodlo, že prvé hodiny na trhoch budú vyhradené drobným nákupcom. Na jednom z jesenných trhov predali až 10-tisíc pečených štvrtiek.

Pri delení husi na štvrťky sa mimoriadne dbalo na presný rez, lebo štvrťka, z ktorej chýbal kúsok mäsa, sa predávala pod cenu. O cene sa jednalo – s pribúdajúcimi hodinami ceny husaciny výrazne klesali.

Miestne gazdiné chovali 30 - 40 husí a podľa množstva krmiva ešte aj prikupovali. Kŕmili ich len kukuricou, aby mali väčšie pečienky. Predávali ich v jeseni, najradšej v sobotu, a v nedeľu už boli na sviatočnom stole. Levičanky naposledy predávali na trhu v roku 1947, odvtedy už ponúkali husacinu len ženy z vidieka. Prvé roky po vzniku JRD boli veľmi ťažké. Družstvá nedokázali hospodáriť so ziskom, takže družstevníci často nemali finančnú hotovosť. Peniaze z predaja husí na levickom trhu sa stali vítaným doplnkom rodinných rozpočtov.

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 012
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 12 887
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 852
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 243
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 885
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 4 972
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 962
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 496

Blogy SME

  1. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
  2. Anton Giertli: Pán Sulík, odpúšťať (Vám) je veľkorysé.
  3. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
  4. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
  5. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
  6. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
  7. Stano Sládek: Vidieť za slová
  8. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 81 932
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 415
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 145
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 655
  5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 32 186
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 408
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 280
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 547
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Ministerstvo zdravotníctva vytvorilo 29 očkovacích centier. Lekári odporúčajú očkovanie najmä starším a chorým ľuďom.

Vírus evidujú v odpadových vodách.


8 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 28. sep
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep
Nehoda na ceste medzi Kozárovcami a Olichovom.

Zranených ošetrili záchranári.


27. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
  2. Anton Giertli: Pán Sulík, odpúšťať (Vám) je veľkorysé.
  3. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
  4. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
  5. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
  6. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
  7. Stano Sládek: Vidieť za slová
  8. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 81 932
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 415
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 145
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 655
  5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 32 186
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 408
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 280
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 547
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu