VEĽKÉ KOZMÁLOVCE. Prvá svetová vojna je často neprávom v úzadí druhej svetovej vojny. A pritom na jej frontoch zahynulo viac Slovákov ako na frontoch v rokoch 1939 – 1945.
Aj preto tento úsek slovenskej histórie ukrýva ešte množstvo bielych miest, ktoré čakajú na svoje vyplnenie. Jedno z takýchto bielych miest zaplnili v prvú novembrovú nedeľu vo Veľkých Kozmálovciach, kde pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny a za prítomnosti ministra obrany Slovenskej republiky Petra Gajdoša slávnostne odhalili novú pamätnú tabuľu padlým občanom v prvej a druhej svetovej vojne.
Mená padlých nepoznali
Vo Veľkých Kozmálovciach doposiaľ existoval len pomník padlých v druhej svetovej vojne, ktorý odhalili 29. augusta 1965. Boli na ňom uvedené len mená občanov, ktorí zahynuli v rokoch 1939 – 1945. Obete prvej svetovej vojny svoj pomník nemali a čo bolo ešte horšie, nepoznali sme ani len ich mená. Pred rokom sa preto vedenie obce rozhodlo vypátrať tieto mená a výsledky tohto výskumu zhmotniť do novej pamätnej tabule, ktorá by už nepripomínala len obete druhej svetovej vojny, ale aj obete jej predchodkyne. Výskumu sa ujal poslanec obecného zastupiteľstva a zároveň historik Ústavu pamäti národa Branislav Kinčok. Nešlo o jednoduché pátranie, pretože v žiadnom z relevantných archívov sa nezachoval ani len čiastočný zoznam padlých.
„Začínali sme preto od nuly a jedinou možnosťou bolo prácne preštudovať všetky verejne dostupné databázy a pramene,“ povedal.
Pustili sa do skúmania tisícok strán civilných (Matričný úrad Starý Tekov), cirkevných (Farský úrad Starý Tekov) a vojenských matrík (Vojenský historický archív v Bratislave). Informácie čerpali aj z oficiálneho zoznamu strát (Verlustliste), ktorý vydávalo v rokoch prvej svetovej vojny ministerstvo vojny vo Viedni a z databázy padlých z prvej svetovej vojny, ktorá je voľne prístupná na internetovej stránke Vojenského ústredného archívu v Prahe.
Výsledkom takmer ročnej práce je zoznam 23 padlých Veľkokozmálovčanov, ktorí padli buď priamo na bojiskách prvej svetovej vojny, alebo podľahli zraneniam a infekčným chorobám vo vojenských nemocniciach, prípadne zahynuli v ruskom zajatí alebo už po návrate domov.
„Po vyhotovení tohto zoznamu sme uvažovali nad tým, či zhotovíme pre padlých v prvej svetovej vojne vlastný pomník, alebo ich mená umiestnime na pomník padlých v druhej svetovej vojne. Nakoniec zvíťazila druhá alternatíva a pristúpili sme k rekonštrukcii existujúceho pamätníka,“ ozrejmil ďalej.
Tejto úlohy sa chopili Adriana Tarišková a Dušan Tariška, ktorí z pomníka najskôr odstránili mená padlých v druhej svetovej vojne, a potom ho celý vyčistili. Novú pamätnú tabuľu s menami padlých v prvej a druhej svetovej vojne, aj so spomienkou na siedmich neznámych sovietskych vojakov, ktorí zahynuli na území obce počas prechodu frontu v zime 1944/1945, vyhotovilo a na pomník umiestnilo kamenárstvo Michala Hudeca.
Zaznela salva z poľného kanóna
Odhalenie novej pamätnej tabule sa uskutočnilo 4. novembra a nieslo sa v slávnostnej a reprezentatívnej atmosfére, ktorú umocnila prítomnosť ministra obrany Petra Gajdoša a Čestnej stráže Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Dobovú atmosféru sprítomňovali aj vojaci oblečení v uniformách rakúsko-uhorskej armády s historickým poľným kanónom, ktorých zabezpečil vedúci vojenského historického múzea v Pohronskom Ruskove Ladislav Žákovič.
Minister obrany zdôraznil: „Hrôzy, ktoré so sebou prvá svetová vojna priniesla, sú nepochybne mementom aj pre nás, že mier a sloboda sú hodnoty, ktoré nikdy neboli a ani dnes nie sú samozrejmosťou. A mnohí za ne zaplatili životom. Vítam preto každú takúto pietnu spomienku, pretože je dôkazom toho, že na hrôzostrašné následky oboch svetových vojen nezabúdame a že nám ich obete nie sú ľahostajné.“
Na záver zaznela aj čestná salva z historického poľného kanónu rakúsko-uhorskej armády.
Prvá svetová vojna predstavovala pre svet a predovšetkým Európu nesmiernu katastrofu, ktorá rozvrátila ekonomiku a jej staré väzby, prevrátila morálku, spôsob života a zničila monarchie, ktoré existovali po stáročia. V tejto vojne zanikla stará mapa Európy, jej starý duch i poriadky. Preto veríme, že aj vďaka takýmto pietnym spomienkam sa jej hrôzy už nikdy opakovať nebudú.
(BK)
Autor: BK