PUKANEC. Občianske združenieSpoločnosť priateľov cestovateľa Samuela Šikeťa a pukanskej histórie spolu s obecným úradom pri príležitosti 100. výročia republiky usporiadali besedu s účastníkmi osláv. Z archívnych materiálov vybrali zaujímavosti k buste TGM, návštevy Alice Masarykovej v Pukanci a obdobia vzniku republiky.
Darina Palkovičová, Mária Gembešová, Ľudmila Ponická a Miroslav Slivka pátrali v archívoch a získané poznatky predniesli na besede.
Bol premietnutý filmový šot z odhalenia busty TGM 14. septembra 1946, ktorý je vo vlastníctve Slovenského filmového ústavu.
Na obecnom zastupiteľstva 26. marca 1938 sa uzniesli kúpiť sochu prezidenta Masaryka. Viliam Koričanský, ev. av. farár hovorí: „Podstavec pod sochu treba vyrobiť z prirodzeného kameňa“, asi miesto prírodného. Druhé uznesenie o soche TGM je zo začiatku roka 1946, kde sa píše, že pre ľudácky režim nemohla byť socha v roku 1938 postavená a radní hlasujú o postavení sochy. Za postavenie bolo všetkých šesť radných, nikto nebol proti.Všetci radní boli evanjelici.
V uznesení sa píše, že miesto pre postavenie sochy navrhol Ing. Vojtěch Večeřa, ktorého firma pripravila regulačný plán úpravy námestia a jednu štvrtinu aj postavila.
Prvé postavenie a odhalenie pamätníka za veľkej účasti obyvateľov bolo 14. septembra 1946 na deviate výročie úmrtia TGM. Prišiel rok 1948 a práce na úprave námestia boli prerušené a už nikdy sa podľa tohto plánu nestavalo a onedlho bustu Masaryka nahradila červená hviezda.
Druhé postavenie a odhalenie busty bolo po nežnej revolúcii 7. marca 1990 na 140. výročie narodenia TGM.
Na besede hovorili o návšteve dcéry prezidenta Masaryka Alice Masarykovej v Pukanci, predsedníčky Československého Červeného kríža a jej stretnutí s členkami ženského spolku Živena.