VEĽKÉ KOZMÁLOVCE. Stredoveké dejiny obce boli až donedávna zahalené rúškom tajomstva. Poznali sme z nich len útržky a aj tie boli často zdeformované nánosom času.

Až senzačný objav doteraz neznámeho jednoloďového románskeho kostola s polkruhovitou apsidou z 12. až polovice 13. storočia pod základmi súčasného Kostola Všetkých svätých (Ján Tirpák a Matúš Martinák v roku 2016) a rozsiahly vedecký historický výskum, zrealizovaný riaditeľom Štátneho archívu v Nitre Petrom Kerestešom v rámci prác na zostavení obecnej monografie, nám podrobnejšie a hlavne pravdivejšie priblížili stredoveké dejiny obce a posunuli ich do oveľa staršieho obdobia, ako sú prvé písomné správy o nej z rokov 1322 a 1323.

A práve v týchto písomných zmienkach vystupuje tajomná postava Ondreja z Kozmáloviec (latinsky Andreas de Kozmal), prvého písomne doloženého Veľkokozmálovčana.
Sídlo rodu bolo v Kozmálovciach
Ondrej, syn Ondreja st. z Gýmeša (spomínaný v rokoch 1299 až 1357, + pred 1362) pochádzal z významného veľmožského rodu Forgáčovcov. Ich sídlom bol hrad Gýmeš, o ktorý ich však pripravil Matúš Čák, pričom dal zavraždiť aj Ondrejovho otca a strýka. Z celého rodu Forgáčovcov sa fakticky podarilo prežiť len Ondrejovi ml. a jeho bratovi Mikulášovi. Rodina živorila, pretože návratu panstva Gýmeš sa nedočkala ani po smrti Matúša Čáka. Niekedy medzi rokmi 1323 až 1332 Ondrej ml. získal do vlastníctva Kozmálovce (Veľké i Malé), čo bolo pre rodinu doslova vykúpením. Rozhodol sa tu usadiť a postavil si tu aj svoju rezidenciu. A tak už v roku 1332 po prvýkrát Ondrej vystupuje pod prídomkom „z Kozmáloviec“ (de Kozmal). Navyše na sklonku života sa tu rozhodol usadiť aj jeho brat Mikuláš z Bohúňova. V poslednej tretine 14. storočia tak v Kozmálovciach bývali obe línie rodu Forgáčovcov – jednu reprezentoval Ondrej, ktorý spolu s potomkami vystupoval iba s prívlastkom „z Kozmáloviec“, neskôr aj pod prezývkou Hegyes a druhú Ondrejov brat Mikuláš, ktorého potomkovia začali ako priezvisko používať prezývku Forgáč. Veľké i Malé Kozmálovce sa tak na dlhé obdobie stali hlavným sídlom tohto významného uhorského rodu.
Vymreli po meči
Po smrti oboch bratov si kozmálovskí Forgáčovci rozdelili majetky vo Veľkých a Malých Kozmálovciach medzi seba na dve presné polovice. Veľké Kozmálovce sa stali sídlom potomkov Ondreja z Kozmáloviec, Malé Kozmálovce zas sídlom Mikulášových potomkov zvaných Forgáčovci. V roku 1386 bolo malokozmálovskej vetve Forgáčovcov vrátené panstvo Gýmeš, kam sa následne jej príslušníci presťahovali. V Kozmálovciach tak zostala bývať len veľkokozmálovská vetva Forgáčovcov – Hegyesovci, ktorá však nemala dlhé trvanie. V roku 1424 zomrel Ondrejov vnuk Mikuláš Hegyes z Veľkých Kozmáloviec bez mužského potomstva, a tak Hegyesovci vymreli po meči. Ich majetky zdedili ich príbuzní z Gýmeša a Veľké Kozmálovce prestali byť po sto rokoch rezidenciou rodu Forgáčovcov.
Socha osobnosti obce
Približne pred rokom vedenie obce Veľké Kozmálovce začalo uvažovať o skrášlení intravilánu obce, rôznymi architektonickými a umeleckými prvkami. Ako prvé sme zvažovali vyhotovenie umeleckej drevorezby, ktorá by zobrazovala významnú osobnosť z dejín obce, pričom voľba padla práve na Ondreja z Kozmáloviec. Dôvodov bolo viacero: Ondrej je nespochybniteľne najvýznamnejšou historickou postavou dejín našej obce, s jeho menom sa spája prvá písomná zmienka o našej obci, z ktorej na viac ako 100 rokov urobil sídlo rodu Forgáčovcov a najmä založil jeho veľkokozmálovskú vetvu.
Od myšlienok nebolo ďaleko k činom a v priebehu niekoľkých mesiacov vytvoril umelecký rezbár Pavol Koteš fiktívnu drevorezbu Ondreja z Kozmáloviec, ktorú sme umiestnili na podstavec pri Kostole Všetkých svätých.
Drevorezbu dopĺňa aj erb obce Veľké Kozmálovce a erb rodu Forgáčovcov. V blízkosti je umiestnená aj informačná tabuľa, vďaka ktorej sa môžu záujemcovia dozvedieť niečo viac o kozmálovských Forgáčovcoch a o stavebnom vývoji Kostola Všetkých svätých.
Drevorezbu Ondreja z Kozmáloviec slávnostne odhalili 4. novembra. Veríme, že sa stane vyhľadávaným miestom nielen pre našich obyvateľov, ale aj pre návštevníkov obce.
Historické údaje o Ondrejovi z Kozmáloviec sme čerpali z publikácie Petra Keresteša: Kozmálovce v stredoveku. Rukopis.
Autor: BRANISLAV KINČOK