LEVICE. Päťdesiat kilometrov z Levíc do Nitry, tridsať do Zlatých Moraviec. Obyvatelia nášho regiónu si podľa ministerstva zdravotníctva môžu vybrať, kam budú cestovať na pohotovosť pre dospelých. Z južnej časti okresu, zo Šiah a okolia to majú najbližšie do Veľkého Krtíša, cez 40 kilometrov. Ďalšia pohotovosť je v Nových Zámkoch.
Od 1. decembra je ambulantná pohotovosť pre dospelých v sídle okresu zrušená. Ministerstvo vypísalo tretiu súťaž na poskytovateľa tejto služby. Ukončená by mala byť v závere roka.
Nemal kto slúžiť
Na zrušenie pohotovosti v najväčšom okrese Slovenska sa vzniesla spŕška rozhorčenia. Ľudia sú nespokojní s tým, že chorí teraz budú musieť merať desiatky kilometrov, aby ich ošetril lekár.
Pohotovosť v Leviciach fungovala na prízemí levickej polikliniky, a to počas pracovných dní od 16. do 22. hodiny a počas víkendov a sviatkov od 7. do 22. hodiny.

Dlhé roky služby na pohotovosti rozdeľovala doktorka Marta Mančíková. Ako hovorí, snažila sa spravodlivo, aby sa všeobecní lekári počas sviatkov a víkendov striedali.
Od júla sa ale zmenil zákon, ktorý z pôvodne povinnej služby na pohotovosti spravil dobrovoľnú. „Časť lekárov, hlavne mojej a trošku mladšej generácie sme si mysleli, že mladších lekárov strhneme, ale mladí cez dovolenkové obdobie neslúžili. Prišiel september a začali sa búriť aj tí, ktorí slúžili dovtedy: Pokiaľ nebudú slúžiť všetci lekári, končia aj oni,“ opísala reakcie svojich kolegov.

Konalo sa stretnutie s krajským lekárom, no zo 41 všeobecných doktorov z okresu prišla len desiatka. Situácia sa podľa doktorky Mančíkovej nezmenila, na pohotovostné služby lekári nenastupovali. „V septembri som slúžila 9-krát, a tak som si povedala, že ja tiež končím. Robila som to 31 rokov. Žiadosť o zrušenie licencie práce organizátora som posunula ministerstvu,“ pridala s tým, že sa s ministerstvom dohodla na termíne do konca novembra.
„Nebolo to celkom kolegiálne, je to ale generačný problém. Je mi ľúto, že lekársky stav sa dostal do takéhoto svetla,“ dodala.
Aktuálne beží ďalšia súťaž
Od soboty 1. decembra je na dverách pohotovosti oznam o jej zrušení. Píše sa v ňom, že pacientov ošetria v levickej nemocnici – v internej alebo chirurgickej ambulancii, ktoré zabezpečujú ústavnú pohotovostnú službu. Najbližšia ambulancia pohotovosti pre dospelých je v Zlatých Moravciach a Nitre.
Ministerstva zdravotníctva sme sa spýtali, aké kroky podnikne. „Poskytovateľ ambulantnej pohotovosti v pevnom bode v Leviciach mal vydané poverenie, ktoré vrátil. Na tento pevný bod je vyhlásené výberové konanie, ktoré ešte nebolo ukončené,“ reagovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu s tým, že výberové konanie by malo byť ukončené do konca roka. „Následne budú výsledky zverejnené na webe MZ SR.“
Pripomenula tiež, že obyvatelia regiónu majú možnosť v prípade náhlej zmeny zdravotného stavu privolať si záchrannú zdravotnú službu, alebo ísť na ústavnú pohotovostnú službu resp. urgentný príjem do nemocnice.
Zoznam pohotovostí na Slovensku nájdete tu: http://www.health.gov.sk/?pohotovosti-po-novom
Lekári reagujú
Do redakcie sme dostali mail, pod ktorým je podpísaných 14 všeobecných lekárov. Ohradzujú sa voči medializovaným vyjadreniam bývalej organizátorky ambulantnej pohotovostnej služby doktorky Mančíkovej: „Posledné tri mesiace sme túto službu vykonávali na základe rozpisu VÚC, a tak by sme konali aj naďalej. Keďže VÚC tento rozpis na svojej stránke do 25. novembra neuverejnil, my nevieme, kedy a kde máme v mesiaci december APS vykonávať.“
Na župnej stránke je posledný rozpis na november. Ďalší nemala župa na základe čoho uverejniť, keďže doktorka Mančíková službu organizovala len do konca novembra. Nástupca nebol a momentálne ani nie je, ministerstvo ho hľadá.
Podľa rozpisu na webe VÚC v novembri zabezpečovala pohotovostnú službu z 30 dní až 15 dní firma doktorky Mančíkovej.

Pacientov ošetria v nemocnici
Pohotovostná služba je v prenajatých priestoroch Nemocnice Levice. Podľa hovorkyne Alžbety Sivej nemajú žiaden vplyv na zatvorenie ambulantnej pohotovostnej služby, pretože ju po zmene legislatívy prevádzkoval súkromný organizátor.
So zrušením pohotovosti zaznamenávajú nárast počtu pacientov na centrálnom príjme nemocnice. „Jeho primárnou úlohou je poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov v život ohrozujúcom stave a so závažnými diagnózami. Všetkých pacientov, zatiaľ, dokážeme ošetriť, upozorňujeme však, že kapacita počtu ošetrení sa v čase blížiacich vianočných sviatkov môže v krátkom čase naplniť," dodala.