RYBNÍK. V Kostole Najsvätejšej Trojice opäť požehnali vína. Už tradične akt 27. decembra vykonali rybnícki rodáci, bratia Mons. Daniel Ižold, rektor Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda a don Jozef Ižold provenciál saleziánov.
Členovia Vinohradníckeho spolku sa potom stretli v kultúrnom dome na výročnej schôdzi, ktorá bola spojená s ochutnávkou mladých vín.
Podujatia
Predseda vinohradníkov Jozef Uhnák privítal účastníkov schôdze a hostí, medzi ktorými bol predseda Vinohradníckeho spolku v Kozárovciach Štefan Gaži.
V správe o činnosti Jozef Uhnák pripomenul hlavné podujatia, ktoré zorganizovali počas roka. Prvá býva degustácia, ktorá je po organizačnej stránke veľmi náročná, na jej hladký priebeh treba minimálne 40 dobrovoľníkov. Toto podujatie aj pre vinárov v širokom okolí chcú zachovať, hoci neprináša adekvátny finančný efekt.
Populárny je aj Deň otvorených pivníc na Kráľovke, tohto roku bude 15. júna. Najúspešnejšou akciou je Rybnícke vinobranie, ktoré má už nadregionálny charakter. Začalo mať príliš komerčný charakter, preto sa chcú vrátiť k pôvodnému charakteru podujatia. Uhnák tiež konštatoval, že sa v Rybníku podarilo vyriešiť majetko-právne vzťahy k pôde, čo je najväčším problémom slovenského vinohradníctva.
Svieže, aromatické a ľahké
Spolok, ktorý existuje 12 rokov a má 61 členov, má zásadný vplyv na zachovaní vinohradníckej a vinárskej tradície, zveľaďovaní viníc ako krajinotvorného prvku i na vinársku osvetu, ktorá sa prejavuje v rastúcej kvalite vín aj ich prezentácie.