BRATISLAVA, LEVICE. Pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky, na slávnostnom ceremoniáli udelil prezident Andrej Kiska štátne vyznamenania tridsiatim známym osobnostiam - pätnástim ženám a pätnástim mužom.

Rok novembra 1989
„Najlepšie reprezentujú hodnoty, na ktorých naša krajina stojí a hodnoty, ktorými by sme sa mali riadiť pri našom spolunažívaní," povedal Andrej Kiska.
„Môžem vyznamenať ľudí, ktorí v nás vzbudzujú hrdosť a lásku k Slovensku a napĺňajú príbeh našej krajiny sebavedomím a rešpektom," pokračoval. Vyznamenaní sú pre neho skutočnými lídrami, ktorí inšpirujú a ukazujú, ako prekonávať prekážky, pomáhajú chrániť a rozvíjať identitu Slovenska. Slovensko je vďaka oceneným spravodlivejšie, slušnejšie, múdrejšie a lepšie miesto pre život nás všetkých.

Prezident vo svojom príhovore pripomenul aj to, že Slovensko tento rok čaká najdôležitejšie výročie – 30. výročie novembra 1989. „Vtedy sme sa zbavili režimu, ktorý šliapal po našich právach a sme vďaka tomu súčasťou slobodnej a demokratickej Európy," pokračoval prezident.
Medzi ocenenými sú napríklad spevák Miroslav Žbirka, lyžiarka Veronika Velez Zuzulová, herec Richard Stanke či zavraždený novinár Ján Kuciak.

Dvaja zo Šiah
Gyula Zalabai dostal Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné vedecké výsledky v oblasti šľachtiteľstva.
Poctení boli aj zástupcovia Levického okresu – Péter Hunčík a Gyula Zalabai.
Péter Hunčík si prevzal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj literárnej činnosti.
GYULA ZALABAI
Narodil sa 12. apríla 1960 v Šahách. Od roku 1983, teda od skončenia vysokoškolských štúdií na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, pracuje v spoločnosti, ktorá pokračuje v slávnej česko-slovenskej tradícii šľachtenia obilnín. Je autorom najkomplexnejšieho a najúspešnejšieho šľachtiteľského programu husto siatych obilnín, a podľa niektorých aj vizionárom so schopnosťou predvídať požiadavky každej doby na vhodnú odrodu, pre každé počasie, pre každý svetadiel a podnebné pásmo, ekonomiku či požiadavky na špeciálnu výživu.Prezident SR udelil Gyulovi Zalabaiovi štátne vyznamenanie, Pribinov kríž I. triedy, za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj SR a významné vedecké výsledky v oblasti šľachtiteľstva. (TASR)
PÉTER HUNČÍK
Narodil sa 25. mája 1951 v Šahách. Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V decembri 1989 sa stal zakladajúcim šéfredaktorom prvých nezávislých novín v Českej a Slovenskej Federatívnej Republike (ČSFR) - NAP. Vo funkcii poradcu prezidenta ČSFR Václava Havla pôsobil v rokoch 1990 - 1992. Američan Mark Palmer a Péter Hunčík spolu s ďalšími kolegami v polovici roku 1992 založili spoločnosť s ručením obmedzeným CET 21 (Central European Television for 21st Century) s plánom zriadiť komerčnú televíziu v šiestich európskych krajinách. Jednou z nich bola dnešná česká televízia Nova. V rokoch 1993 až 2003 pôsobil ako riaditeľ nadácie Sándora Máraiho. Od roku 2003 bol hosťujúcim profesorom na Carleton University v kanadskej Ottawe a Wesley University v USA. Hunčík vykonáva komunikačné tréningy v rôznych častiach sveta. Expert pre komunikáciu je autorom kníh TAS: Tension Anticipation System, SPON: Systém prognózovania ohnísk napätia. V roku 2012 bol nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii publicistika a literatúra. Medzinárodne rešpektovaný psychiater, publicista a spisovateľ s darom nevšedného humoru, znalec mentálneho stavu stredoeurópskeho prostredia, o problémoch nielen rozpráva, ale sa aj aktívne vkladá do ich riešenia. Prezident SR udelil Péterovi Hunčíkovi štátne vyznamenanie, Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj literárnej činnosti. (TASR)
Autor: JN, KP, SME