LEVICE. Bez vody alebo s nažltnutou vodou boli v týchto dňoch obyvatelia troch častí mesta.
Pod poruchy sa nepodpísali mrazy, ale naopak odmäk. Vodári túto zimu riešili viacero udalostí na vodovodných prívodoch, ale aj kanalizácii.

Podľa regionálneho historika viedli voľakedy v miestach terajšej pešej zóny, kde bola porucha, podzemné chodby. Stála tam aj mestská brána.
Slabý tlak a veľký únik
Od začiatku týždňa bola na križovatke Ulíc sv. Michala a Ľ. Štúra jama hlboká vyše troch metrov. Prasklo tam hlavné prívodné potrubie vody.
Pracovníci Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti odstraňovali poruchy aj na ďalších miestach v Leviciach.
„Počas víkendu pohotovostná služba zaznamenala hlásenie správcov bytov, že v najvyšších podlažiach bytových domov v časti mesta Na lúkach a Kpt. Nálepku obyvatelia hlásia nedostatočný tlak vody, resp. i prerušenie dodávky,“ informovala dnes Zuzana Trnková, riaditeľka levického odštepného závodu s tým, že aj na dispečingu zaznamenali vysoký únik vody, viac ako 10 litrov za sekundu. Signalizoval haváriu na niektorom z hlavných privádzacích potrubí v meste.
Miesta porúch museli najskôr nájsť
Už počas víkendu sa zamestnanci zamerali na lokalizáciu porúch. Kanalizačné a vodovodné potrubia sú uložené najhlbšie v zemi – pod ostatnými inžinierskymi sieťami, čo sťažuje lokalizáciu aj opravu.
V pondelok 14. januára vytýčili inžinierske siete a spravili výkopy potrebné na opravu.
„Na lúkach sa v pondelok opravovalo rozvodné potrubie priemeru DN 100 a pri obchodnom centre Dituria hlavné prívodné potrubie DN 400 a až v utorok rozvodné potrubie na ulici Koháryho,“ opísala postup prác.
Podľa slov riaditeľky poruchy vznikli jednak pohybom pôdy, ktorý je pri odmäku veľmi častý, a tlakom, ktorý spôsobili inžinierske siete tesne križujúce vodovodné potrubie.
„Pri oprave porúch musíme vždy odstaviť poškodené potrubie a niekedy aj niekoľko ulíc a až po odtečení vody z porušenej trasy je možné začať potrubie opravovať,“ vysvetlila dôvod, prečo ostali obyvatelia bez vody. Neskôr im z batérií tiekla zafarbená voda.
„Naša spoločnosť sa snažila zabezpečiť opravu tak, aby prerušením dodávky vody bola zastihnutá čo najmenšia časť odberateľov. Z toho dôvodu sa v pondelok a ešte aj v utorok presmerovala dodávka vody z iných častí mesta, čo malo za následok zakalenie vody,“ doplnila.
Zákalová udalosť vzniká uvoľnením jemného materiálu, ktorý je akumulovaný na stenách vodovodného potrubia. K jeho zvíreniu dochádza vplyvom náhlych zmien hydraulických pomerov v sieti. Zvýšená dezinfekcia vody nebola vykonaná.
Podľa slov riaditeľky vo všetkých troch častiach mesta zamestnanci osobne ohlásili vykonanie opravy a podľa požiadavky pre časť odberateľov okolo OC Dituria bolo zabezpečené náhradné zásobovanie pomocou cisterny.
Výjazdy aj do okresu
Prívodné potrubie s priemerom 400 milimetrov bolo pri Diturii vybudované v roku 1958. Práve pre jeho veľký rozmer trvala oprava dlhšie.
Obdobné poruchy vodári riešili aj v iných častiach okresu. „Od vianočných sviatkov sme už odstránili 14 porúch na verejných vodovodoch z čoho osem porúch bolo na prívodných potrubiach,“ rekapitulovala vedúca levického odštepného závodu a pridala, že havárie sa nevyhli ani kanalizácii, v Leviciach ich evidujú šesť.
História ukrytá v zemi
Miesto na pešej zóne, kde došlo k úniku vody, má svoju minulosť. Schovaná je pod hrubými pod nánosmi.
„Voľakedy tu bola mestská brána. Celá pešia zóna, jej budovy, sú prilepené na opevnenie mesta,“ povedal viceprimátor Csaba Tolnai, ktorého dlhoročnou záľubou je regionálna história.
Priblížil aj opisy starších Levičanov, ktorí spomínali, že keď sa pred polstoročím budovala terajšia pešia zóna, v hĺbke odkryli obrovské otvory, do ktorých by sa zmestil aj koč.