LEVICE. Patrícia Bátovská od septembra študuje v zahraničí. Pre francúzsku univerzitu v meste Toulouse sa rozhodla aj kvôli cudzím jazykom.
Ich znalosť zužitkuje už onedlho počas dobrodružnej expedície, na ktorú ju vyberali spomedzi 5-tisíc záujemcov z celého sveta.
V krajine galského kohúta
Devätnásťročná Patrícia bola doma v Leviciach na prelome rokov. Za rodinou pricestovala prvý raz odvtedy, ako na jeseň začala študovať ekonómiu na Toulouse Business School. Za sebou má písomné testy z piatich predmetov, všetko v angličtine. Ovláda tiež francúzštinu – päť rokov v nej študovala na bilingválnom gymnáziu v Banskej Bystrici. „Chcela som si udržať úroveň, preto som si vybrala univerzitu vo Francúzsku,“ vysvetlila svoju voľbu.

Jej škole, napriek tomu, že je to univerzita ekonómie a obchodu, nie je ani environmentalistika, ekológia a príroda ľahostajná, čo je Levičanke blízke. V minulosti sa zúčastnila niekoľkých letných work campoch v zahraniční. Stretla sa tu so študentmi zo zahraničia, spoločne pracovali, varili si, bývali. Dobrovoľnícke tábory mali rôzne zameranie, napríklad v rakúskom Wachau čistili lúky od invazívnych rastlín. V Nemecku zase minulé leto zhotovovali pre ľudí s postihnutím vyvýšené záhony v záhradách.
Preto keď na univerzite organizoval bývalý žiak prednášku o udržateľnom rozvoji, zúčastnila sa jej. „Pred šiestimi rokmi bol na expedícii. O tejto téme rozprával veľmi zaujímavo, preto si na nete začala hľadať viac informácií,“ vracia sa do minuloročnej jesene. Keď zistila, že podobnú expedíciu organizujú aj tento rok, rozhodla sa prihlásiť sa. „Bolo potrebné napísať eseje, motivačný list,“ hovorí ďalej s tým, že opísala aj účasť na dobrovoľníckych táboroch či environmentálne aktivity z gymnaziálnych čias, keď sa skupinka študentov podujala v rámci projektu organizovať separovanie odpadu v škole.
Úspešná
V októbri jej došlo odpoveď, že ju vybrali. Prihlásilo sa pritom asi 5-tisíc záujemcov z celého sveta a rôznych oblastí – napríklad novinári, umelci, manažéri bánk, zástupcovia súkromného sektora, start upu. „Myslím si, že tí, ktorí vyberali, prihliadali na angažovanosť záujemcov a ich motiváciu. Na to, že daný človek chce naozaj spraviť niečo pre životné prostredie,“ rozmýšľa nahlas. Pridáva, že hlavnou myšlienkou expedície je, aby účastníci videli na vlastné oči, aké závažné klimatické zmeny sa dejú a naučili sa, ako riešiť situáciu. Tieto myšlienky šíriť ďalej.
Prvá Slovenska na expedícii
Patrícia má pred sebou expedíciu, ktorá bude náučná, no určite aj dobrodružná. Dostať sa do Arktídy a ešte pod dohľadom svetovo uznávaného výskumníka, akým je Robert Swan, nie je bežné.
Podľa dokumentov, ktoré už účastníci dostali, začínajú 15. júna. „Odchádza sa z