BÁTOVCE. Posledný februárový piatok sa niesol na prvom vzdelávacom stupni v Základnej škole v Bátovciach v duchu fašiangov.
Deti aj učiteľky boli oblečené v krojoch z tej oblasti, odkiaľ pochádzajú. Prišli v čilejkárskych a v bátovských, hontianskych krojoch, čím deti poriadne prekvapili. Dokonca aj riaditeľ školy Roman Salinka mal tradičný hontiansky odev.

Na všetkých vyučovacích predmetoch boli témou fašiangy. Na matematike počítali šišky, na čítaní si čítali z knihy Bátovce vo zvykoch a obyčajoch, na hudobnej výchove spievali pieseň Fašiangy, Turíce a na výtvarnej výchove robili fašiangovú masky.
Počas veľkej prestávky sa zapojili do fašiangového sprievodu. Na chodbe si vyskúšali generálku fašiangového programu, ktorý sa bude v obci konať 2. marca. Deti na ňom vystúpia v maskách, ktoré si samy zhotovili.
Učiteľky Lucia Holková a Lenka Ďurčaťová im priblížili čilejkárske kroje. Hontiansky ľudový odev zase učiteľka Zuzana Címerová, oblečená v takmer storočnom slávnostnom kroji. Ten síce nebol taký bohato zdobený ako čilejkársky, ale bol dôkazom, že v jednoduchosti je krása. Pracovný hontiansky kroj mala zástupkyňa riaditeľa školy Oľga Leštáková, ktorá prišla z kuchyne, kde so štvrtákmi robila typickú fašiangovú pochúťku – šišky, nazývané aj pampúchy.
Deti sa dozvedeli mnoho starých názvov, napr. že hontiansky čepiec je forgov, pracovné ženské topánky sú našuchovačky, zástera je fertuška, ženský kabátik je vizitka, pod vizitkou sa nosila vestička – pruslek. Mužské nohavice sú briče.
Nakoniec školákom premietli rozprávku o fašiangoch „Na vŕšku“.
„Dnešný deň sme nazvali Fašiangy v škole, aby sme deťom priblížili fašiangové zvyky a pozvali ich do fašiangového sprievodu, ktorý sa bude konať 2. marca,“ informovala triedna učiteľka druhákov Zuzana Címerová.
A ako sa súviseli fašiangy v škole s vyučovaním?
„Máme rôzne medzipredmetové vzťahy, environmentálnu výchovu, regionálnu výchovu a podobne. Tie majú byť zakomponované do našich tematických plánov. V rámci regionálnej výchovy sa rozprávame s deťmi, približujeme im históriu regiónu. A celý dnešný deň sme poňali ako regionálnu výchovu,“ povedala Zuzka, ktorá je jednou z vedúcich Detského folklórneho súboru Pečeničan, ktorý zachováva ľudové zvyky z regiónu a jeho podstatnou časťou sú deti z bátovskej školy.
Autor: Štefan Ráchela