LEVICE. V meste si dodnes ctia pamiatku Kálmána Kittenbergera, ktorý sa tu narodil 10. 10. 1881. Pomenovali po ňom ulicu, dostal pamätnú tabuľu a levickí skauti nosia jeho meno.
V Nagymarosi, kde zomrel 4. 1. 1958, každý rok organizujú Kittenbergerove dni a dodnes tam stojí dom, kde strávil posledné roky svojho života.
Obidve mestá udržiavajú spomienky na tohto afrického poľovníka. Uskutočniť by sa v nich mala výstava komiksov, ktorých hlavnou postavou je tento známy bádateľ.

Rozprávali sme sa s Györgyöm Somogyim, autorom textu komiksu.
Na vydanie alternatívno-historického komiksu o Kittenbergerovi sa muselo čakať do roku 2016, pritom nápad vznikol v roku 2010. Prečo ste si vybrali práve jeho?

- Cestoval som v metre, keď som sa v jedných novinách dočítal o komikse o Darwinovom, ktorý vyšiel v Anglicku. Už predtým som sa rozprával s Brazilom (pseudonym Szabolca Tebeliho, maďarského komiksového umelca) o tom, že by sme urobili spolu komiks. Vtedy som si spomenul na stretnutie Kittenbergera s levom, ako skúša nabiť pušku a keď je už lev blízko, vtedy potiahol spúšť. Potom sa vrátil do svojho stanu ošetril si odhryznutý prst a poslal ho aj s exotickými vtákmi do Národného múzea, aby ukázal, že bol na pokraji smrti a nielen na rekreačnej poľovačke. Tento moment ma nadchol.
Ako ste nadviazali spoluprácu s Brazilom? Vraj sa mu zapáčili vaše scenáre a navrhol, že o dva roky si nájde čas na spoločnú spoluprácu, lebo bol zaneprázdnený inými projektmi.
- Áno bolo to tak, Brazilovi vtedy vychádzal je ho sci-fi komiks v magazíne Roham, kde som mal aj ja publikovanú svoju sci-fi novelu. Zapáčil sa mi Brazilov štýl kresieb. Ochota na spoluprácu bola vzájomná, bola to „láska na prvý pohľad“.
Kittenberger napísal viac kníh o svojich cestách, v ktorých rozprával nie každodenné príbehy. Podľa čoho ste vyberali príbehy na tento komiks?

- Zaujímavé je to, že som nevyužil tieto poľovnícke príbehy, ale vychádzali sme zo zvieracej novely od Kilimandžára po Nagymaros. Základom sa stala Kifaru ako prvá novela. Je to príbeh o osamelom nosorožcovi, ktorý blúdi po savane a nenatrafí na svojho premožiteľa. Osudným sa mu stane nevídaní protivník a zahynie. Je ním vlak, ktorý ho zrazil.
Prvá časť sa zaoberá pátraním po nosorožcovi, počas príbehu sa dozvieme, aké zverstvá sa dejú v Kongu v roku 1907, objavia sa aj zbrane, ktoré tajne vyrábajú veľmoci chystajúce sa na svetovú vojnu.
Objavia sa tu ešte dvaja dobrodruhovia, Ács a Baka. Ich mená sú použité z románu Pál utcai fiú.
V komikse sa spájajú dobrodružné udalosti zo života Kálmána Kittenbergera so vzrušujúcim obdobím začiatku minulého storočia, so známymi, ale väčšinou zabudnutými maďarskými osobnosťami, fiktívnymi a literárnymi osobnosťami a so špeciálnymi strojmi a vynálezmi steampunkového štýlu.
Kým prvá časť komiksu sa odohráva v Afrike, druhá je na Bácske a v Budapešti. Ale celý príbeh nebudem približovať, nechajme si niečo aj pre čitateľov.
Príbehy v komikse sú pravdivé alebo ide o výplody tvojej fantázie?
- V príbehu som použil pravdivé historické udalosti, popritom celý dej je vymyslený. Je to vlastne alternatívno-historický steampunk komiks.