LEVICE. Podľa hasičov nie je bežné, aby v zimnom období prijali preventívne opatrenia. Mimoriadna situácia je typická pre suché letné dni.
Februárová štatistika a úvod marca ale primali Krajské riaditeľstvo HaZZ v Nitre, aby obciam a mestám zaslalo na zverejnenie oznam o vyhlásení času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Spojený je s prísnym zákazom vypaľovania porastov, zakladania ohňa, fajčenia či manipulácie s ohňom na priestranstvách, kde by mohlo dôjsť k požiaru.

Suché porasty horeli v ostatných týždňoch na rôznych miestach kraja. Levický okres nebol výnimkou. Práve naopak.
Kraj v plameňoch
„Za mesiac február je v Nitrianskom kraji evidovaných 34 požiarov suchého porastu,“ informoval Michal Varga, krajský hovorca hasičov s tým, že za prvých päť marcových dní pribudlo do štatistiky osem takýchto požiarov.
Výjazdy hasičov sa začali stupňovať v druhej polovici februára. V pondelok 18. februára vyrážali do viníc v katastri obce Brhlovce. O tri dni neskôr horel suchý porast v Preseľanoch nad Ipľom a v Tesárskych Mlyňanoch.
Rekordný bol asi 25. február, keď hasili v obciach Obid, Ludanice, Trnovec nad Váhom, Šarkan, Močenok, Kolárovo, Šurany, Šaľa.
Horelo aj v Levickom okrese
Aj náš okres ovplyvnil štatistické údaje. Porast horel v Brhlovciach, Preseľanoch nad Ipľom, Pohronskom Ruskove, v Leviciach – časť Ladislavov dvor, Veľkých Kozmálovciach, Dolných Semerovciach, Čata.
Podľa M. Vargu od 18. februára do 5. marca likvidovali požiare suchého porastu na ôsmich miesta Levického okresu.
Na otázku ako sa zväčša okrajové časti katastrov obcí ocitnú v plameňoch, reagoval: „V siedmich prípadoch bola príčina vzniku požiaru nezistená, nakoľko je nemožné ju určiť v bližšie nezistenom prírodnom prostredí. Po príchode jednotky HaZZ sa na mieste nenachádzala žiadna osoba, a nie je známy ani vlastník parcely.“
Podľa jeho slov sa dá len predpokladať, čo alebo kto je za tým – zväčša je to nedbalostné konanie, ako je vypaľovanie, fajčenie, zakladanie ohňa v prírode.
V jednom prípade bolo preukázané vypaľovanie trávy a suchých porastov dospelými osobami. „Porušený bol zákon číslo 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a priestupcovi bola na mieste udelená bloková pokuta,“ doplnil.
Zákaz vydali aj stopli
Priama škoda bola odhadnutá na sto eur, výška uchránených hodnôt je asi 9110 eur.
Aj keď oheň nespôsobil značné škody, Krajské riaditeľstvo HaZZ v Nitre bolo donútené vyhlásiť 1. marca čas zvýšeného nebezpečenstva.
„Nie je to bežné, išlo o krátkodobú mimoriadnu situáciu. V minulosti neevidujeme takýto prípad,“ reagoval hovorca na otázku, či sa s takouto situáciou, ktorá je typická pre letné obdobie sucha, stretli aj v zime.
Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru odvolali hasiči 4. marca.
Nasledujúci deň boli ale opäť volaní do Málaša a o dva dni neskôr hasili suchý porast v Čate v okrese Levice, Svodíne v Novozámockom okrese či Zbehoch v okrese Nitra.
ČO JE ZAKÁZANÉ?
V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je zakázané zakladať oheň, vypaľovať trávu a porasty (hrozí sankcia do výšky 331 eur pre fyzické osoby a 16 596 eur pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov), fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch.
Každý požiar je nutné bez odkladu oznámiť Hasičskému a záchrannému zboru na tiesňovú linku 112 alebo 150. (HaZZ)