LEVICE. Organizácia spojených národov uznala v roku 2010 právo na bezpečnú a čistú pitnú vodu ako ľudské právo, čo je nevyhnutné pre plné užívanie života a všetkých ľudských práv.

Vo svete sú viac ako dve miliardy ľudí, ktoré žijú v domácnosti bez bezpečnej vody a jedna zo štyroch základných škôl pitnú vodu nemá.

Svetový deň vody má tento rok heslo „Nenechať nikoho bokom“. Upozorňuje, aké je dôležité vynakladať úsilie na to, aby prístup k zdravotne bezpečnej pitnej vode mohol byť naozaj zabezpečený pre všetkých.

Žijeme v oblasti, v ktorej úroveň zásobovania obyvateľov pitnou vodou prostredníctvom verejných vodovodov za minulý rok prekročila 86 percent obyvateľov. V obciach bez verejného vodovodu môžu ľudia väčšinou využívať vlastné studne alebo balenú pitnú vodu a nie vodu z rybníkov a potokov ako na mnohých miestach vo svete. O kvalitu vody vo verejných vodovodoch sa starajú jednotliví prevádzkovatelia vodovodov, o kvalitu vody v studni sa starajú obyvatelia sami. V rámci prevencie výskytu ochorení z vody.
Aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Leviciach sa v rámci svojej činnosti zaoberá preventívnou činnosťou v oblasti zásobovania obyvateľov pitnou vodou. V rámci Svetového dňa vody 2019 bude aj tento rok poskytovať 21. marca bezplatné poradenstvo v oblasti pitnej vody a orientačné vyšetrenie dusičnanov a dusitanov z vlastných studní obyvateľov využívaných na pitné účely v rámci okresu Levice.
Autor: ERIKA JAKUBÍKOVÁ