Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Prešiel vojnové a chudobné oblasti. Cestovateľ má ale rešpekt pred kockami ľadu

Má iba 39 rokov a precestoval už päťdesiatku krajín. Nevyhľadáva ale bežné turistické destinácie, spoznáva život v rozvojových krajinách.

V Ugande.V Ugande. (Zdroj: Archív (ĽR))

KRŠKANY. Ľudovít Rapko sa doma, kúsok od Levíc, často a dlho nezdržiava. Aj v teraz, keď čítate tento článok, je už niekde na trase Ukrajina – Moldavsko – Rumunsko - Podnestersko. „Je to krajina, ktorá vyhlásila samostatnosť, ale nikto ju neuznal,“ komentuje pred odchodom a pridáva, že je to posledná komunistická krajina v Európe.

Vždy predtým, ako sa niekam vyberie, si okrem praktických informácií zisťuje aj aktuálnu politickú a bezpečnostnú situáciu v danej krajine a regióne. Jeho cieľom totiž nie sú vyhľadávané destinácie, ale miesta, ktorým sa turisti vyhýbajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ropa za vodu

„Odmalička som chcel cestovať,“ začína rozprávanie Krškanec, ktorý skončil Obchodnú akadémiu v Leviciach. Týmto smerom sa ale nikdy neuberal. Jeho cestovateľské sny sa mu začali vypĺňať vďaka netradičnému zamestnaniu. Pred štyrmi rokmi vycestoval do Bangladéša v Ázii, neskôr pôsobil v afrických krajinách. Pracoval pre firmy, ktoré budovali fabriky na výrobu nápojov.

„Chorvátsko či Bulharsko, kde chodia turisti, ma nezaujímajú. Ale rozvojové krajiny áno,“ konkretizuje svoj výber.

Prečítajte si tiež: V záhrade Levického hradu nájdete nezvyčajné rodiny Čítajte 

Ako hovorí, Bangladéš je jedna z najchudobnejších krajín, do ktorej nemajú turisti dôvod ísť. „Päťročné deti tam otročia v tehelniach. Za celodennú šichtu zarobia v prepočte 1,2 eura,“ približuje tvrdú realitu tejto ázijskej krajiny, ktorá nemá vybudovanú cestnú sieť. Len percento obyvateľov vlastní autá, ktoré jazdia na plyn. Plynové bomby majú priamo v aute. Na čo je ale krajina bohatá, je voda. Dodávajú ju do Iránu a Iraku, za čo dostávajú ropu. Pobudol tu tri týždne, kým nedokončili zákazku.

SkryťVypnúť reklamu

Afričania, aj tí, ktorých vidíme prichádzať do Európy, vlastnia moderné telefóny. „Mobily sú pre nich dôležité – všetky peniaze od štátu dostávajú na účet. S peniazmi vedia manipulovať len cez telefón, nahrádza im banku,“ vysvetľuje Ľudovít tento novodobý fenomén a pridáva, že hoci nemajú vybudovanú elektrickú sieť, nabíjanie vyriešili cez solárne nabíjačky.

Čierny kontinent

Pred približne tromi rokmi začal Ľudovít striedať pracovné cesty s poznávaním. Takto navštívil malý vnútrozemský štát v Afrike, Rwandu. „Pred rokmi tu došlo k veľkej genocíde, výsledkom ktorej bol milión mŕtvych,“ načiera do spomienok na čierny kontinent. Informácie o masakroch získal z múzea a rozhovorov s miestnymi obyvateľmi: „Boli tu dva znepriatelené kmene, z ktorých jeden chcel vyhladiť druhú časť obyvateľov. Použili pritom mačety.“

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Levice: Priecestie využíva armáda, motoristi ale nemôžu Čítajte 

V ďalšej africkej krajine, Ugande, zase spolupracoval s malou zahraničnou organizáciou na novom školskom projekte.

Všade strážili vojaci

Nezabudnuteľnou je pre neho aj cesta do kaukazských krajín – Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu a Náhorného Karabachu. Jeho hlavné mesto Stepanakert je vysoko v horách. Vrátil sa tu späť v čase – budovy boli staré, na cestách žiguláky. „Ide o vojnovú oblasť, kde je armáda všadeprítomná,“ hovorí. Na otázku, či sa cítil byť ohrozený, reaguje: „Našťastie sme sa streľbe vyhli. Stalo sa nám ale, že sme dostali defekt dvesto metrov od azerbajdžanských ostreľovačov. Vedeli sme, že tam nemôžeme ostať stáť, lebo by sme boli podozriví, a mohli by sme sa stať ich cieľom. Preto sme išli na defekte ďalšie štyri kilometre za najbližší kopec a tam auto opravili.“

Túto cestu absolvoval s partiou, ktorá sa dala dokopy na sociálnej sieti. Okrem neho v nej boli chalani zo Serede, Bratislavy a dvaja Banskobystričania.

Lacný luxus

Keď známym povie, kde práve bol, alebo kam sa chystá, automaticky sa ho pýtajú, či sa nebojí. Ďalšiu skupinu zase zaujíma, kde na to berie.

„Peniaze? Po prvé nepracujem na Slovensku, ale v zahraničí, takže môj príjem je vyšší. Druhou najpodstatnejšou vecou je, že to dokážem obísť extrémne lacno.“

Ako príklad uvádza posledne spomínané zakaukazské krajiny, ktoré ho vyšli 280 eur vrátane leteniek, transferov, darčekov a jedla v reštauráciách. „Je tam lacno. V centre hlavného mesta Azerbajdžanu som v 4-hviezdičkovom hoteli zaplatil za noc tri eurá, obed stál osemdesiat centov. Pritom svojou infraštruktúrou a spôsobom vybudovania možno Baku porovnať s Dubajom. S tým rozdielom, že je 5-násobne lacnejšie. Je to vďaka ropnému bohatstvu,“ konkretizuje.

Podľa jeho slov najviac ho stoja letenky. „Tie si vždy kupujem spiatočné,“ hovorí s úsmevom a naráža tým na otázku bezpečnosti. V tejto súvislosti najväčšie kontroly zažil paradoxne v Egypte, kde bol pred tromi rokmi pracovne. Bývali v špeciálne stráženom hoteli, v ktorom vždy prechádzali cez štyri kontroly.

Pred cestou sa snaží nájsť všetky dostupné informácie o aktuálnom dianí v danej krajine: „Ak sú tam napríklad demonštrácie, tak sa im vyhnem.“ Rady získava aj od miestnych obyvateľov, s ktorými sa dohovorí po anglicky. Prišiel už ale aj na miesta, kde sa mu to nepodarilo. Tak tomu bolo v meste Ban Phai hlboko vo vnútrozemí Thajska. „Angličtinu neovládali ani policajti, čo býva zvykom. Ako cudzinec som tam bol atrakcia, vraj tam cudzincov ešte nemali,“ usmieva sa pri spomienkach na inak turisticky módnu destináciu.

Ľadové kocky sú tabu

Dôležité je zdravotné hľadisko, preto má očkovania voči hepatitíde typu A a B, brušnému týfusu, žltej zimnici. „V niektorých juhoamerických či afrických krajinách, hlavne v rovníkovej Afrike, musíte na letisku ukázať očkovací preukaz,“ zdôrazňuje predpisy.

So sebou si nosí viac menej bežné lieky: tabletky na maláriu či hnačku, Paralen, Ibalgin. „Lieky si vždy kúpim v danej krajine, lebo naše aj tak nezaberajú.“

Čoho sa ale vystríha a radí to aj bežným turistom, je ľad v nápojoch: „Nikdy neviete, či ho spravili z balenej vody alebo tečúcej.“

Jeho batožinu netvoria ani cestovné kufre, ani obrovské batohy. „Nebalím si takmer nič – len spodnú bielizeň, ponožky, kozmetiku, tričko. Všetko tam kúpite lacno. Najdôležitejšia je kvalitná obuv,“ zdôrazňuje skúsený cestovateľ.

Cestuje počas prestávok v práci

A kde berie čas na cestovanie? „Vždy, keď mám prestávku z práce, tak idem,“ objasňuje s tým, že prácu si hľadá sám, ale ho aj oslovujú.

Z cestovateľskej stránky ho najbližšie čaká Alžírsko, kde pôjde prvý raz. Týždeň bude v severnej časti, potom sa presunie do saharskej oblasti. V auguste má naplánované celé Mongolsko, na ktoré sa veľmi teší, obzvlášť na jurty, a začiatkom budúceho roka má ísť ako charitatívny pracovník do Burundi.

Ľudovít Rapko doteraz precestoval približne 50 štátov. Jeho cieľom sú ďalšie rozvojové krajiny v Afrike a Ázii.

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako zvládnuť prechod?
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  1. Ako zvládnuť prechod?
  2. MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie
  3. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  4. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  5. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  6. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  7. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  8. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 795
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 519
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 855
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 397
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 196
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 828
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 629
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 223

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: Keď si dievča nevie rady a chce byť chlapcom.
  2. Irena Šimuneková: Dražovce Barohať – Zobor – Pyramída - Svoradova jaskyňa – Barohať.
  3. Ján Valchár: Povolebný blog
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Šéf NAKA napísal na súd. Hlási sa ako svedok korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika
  5. Martin Pollák: Generácia Alfa
  6. Miroslav Pollák: Po voľbách
  7. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
  8. Otilia Horrocks: "Len aby horšie nebolo "
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 454
  2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 49 107
  3. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 605
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 25 558
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 901
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 14 918
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 13 421
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 838
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Čísla raketovo stúpajú. Tyčinka Space Protein je žiadaná doma aj za hranicami.


29. sep
Ilustračné foto

VIII. LIGA: Farná remizovala vo Veľkých Turovciach.


György Vystrčil 22 h
Nová Dedina sa tešila z víťazstva nad Čajkovom.

VII. LIGA ObFZ Levice: Beša po obrátke zapla a zdolala druhého.


22 h
Záber zo stretnutia Želiezovce - Šahy

VI. LIGA VÝCHOD: Podlužany doma s tesným víťazstvom.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: Keď si dievča nevie rady a chce byť chlapcom.
  2. Irena Šimuneková: Dražovce Barohať – Zobor – Pyramída - Svoradova jaskyňa – Barohať.
  3. Ján Valchár: Povolebný blog
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Šéf NAKA napísal na súd. Hlási sa ako svedok korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika
  5. Martin Pollák: Generácia Alfa
  6. Miroslav Pollák: Po voľbách
  7. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
  8. Otilia Horrocks: "Len aby horšie nebolo "
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 454
  2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 49 107
  3. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 605
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 25 558
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 901
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 14 918
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 13 421
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 838
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu