LEVICE. Medvedí cesnak sa v ostatných rokoch stáva stále obľúbenejším a používanejším. Má liečivé účinky na žalúdok, upravuje krvný tlak, pomáha pri kŕčových žilách a množstvo iných účinkov.
Medvedím cesnakom ho volajú údajne preto, že ho obľubujú medvede, ktoré jeho vôňu zacítia na veľkú vzdialenosť a stáva sa ich prvým pokrmom po zimnom spánku.

O pár dní sa sezóna medvedieho cesnaku skončí. Cesnak, ktorý už kvitne, nie je vhodný na zber.
Tento cesnak sa dá ale pestovať aj v záhradke z cibuliek, ktoré sa vám náhodou podarí vytrhnúť pri zbere spolu s rastlinkou. Najvhodnejšie je ho pestovať v trsoch - teda viacej cibuliek vedľa seba. Tento „domáci“ medvedí cesnak je vhodný na zber práve teraz.
Mrazený v kockách
Využitie listov je veľmi široké. Výrobca syrov z Novej Bane, pridáva medvedí cesnak do syrov a jeho syry sú skutočne vynikajúce. Niektoré gazdinky ho zapracujú do pagáčov alebo rôznych slaných chuťoviek.
Medvedí cesnak sa dá spracovať viacerými spôsobmi. Tu sú tri príklady. Ešte predtým však nazbierané listy umyte a nechajte ich odkvapkať.

Prvým spôsobom je mrazenie na kocky, ktoré sa potom dajú používať do polievok a omáčok. Listy medvedieho cesnaku treba najprv porezať na rezance a vložiť do mixéra. Pridajte trochu oleja a rozmixujte ho na kašu. Kašou potom naplňte formičku na ľadové kocky. Obaľte ju fóliou a uložte v mrazničke. Fólia jednak bráni, aby sa mrazením obsah nevysušoval, ale aj aby sa nestrácala vôňa a prípadne nenapáchli iné potraviny v mrazničke.
Cesnak vyberieme z formy tak, že na zadnú stranu pustíme vodu. Kocku potom ľahko vylúpneme nožíkom.
Zelené pesto
Druhým spôsobom spracovania cesnaku je príprava pesta. Podobne ako v predošlom prípade po umytí listy rozmixujeme s troškou oleja. Je vhodné pridať aj trochu orechov, prípadne si ho ešte dochutiť štipkou soli, alebo nejakými koreninami podľa vlastnej chuti. Takto spracovanú zmes môžeme plniť do malých sklenených pohárikov.
Použitie pesta je tiež široké. Môžeme ním dochucovať omáčky, pridávať do pečiva, alebo dať na chlieb ako ďalšiu vrstvu s nejakými nátierkami. Pesto môžeme skladovať v malých pohároch, dobre uzatvorené v chladničke. Je možné ho mierne sterilizovať v pare, čím sa viečko podtlakom, ktorý tam vznikne pri ochladnutí, dobre uzatvorí. Ohrevom sa ale strácajú vitamíny.
Čerstvé listy medvedieho cesnaku si však možno dať rovno na chlieb natretý nejakou nátierkou .
Účinná tinktúra
Z medvedieho cesnaku si môžeme vyrobiť aj tinktúru. Stačí pokrájať listy cesnaku a zaliať ho alkoholom. Najlepšie 35- až 45-percentným, nearomatickým. Napríklad vodkou. Potom ho necháme v uzatvorenej fľaši lúhovať dva týždne. Takto vylúhovaný roztok môžeme zliať do čistej fľaše. Tinktúra je vhodná v malom množstve pri žalúdočných problémoch.
