KALNÁ NAD HRONOM. Približne sto metrov delí posledný rodinný dom od zánovnej technológie na čistenie, sušenie a uskladnenie poľnohospodárskych plodín. Ľudia sa sťažujú na obťažujúci hluk a prach. Z areálu bývalého družstva sa šíria počas letných mesiacov.
Spoločnosť Donau farm Kalná plánuje túto technológiu rozšíriť. V stredu 17. apríla predstavili plány novej pozberovej linky na verejnom stretnutí s obyvateľmi. Tí sú ale proti, čo vyjadrili aj petíciou. Odôvodňujú to negatívnymi skúsenosťami s doterajším zariadením, z ktorého sa šíri hukot a prach.
Sušička pri rušnej ceste
V Kalnej nad Hronom žijú viac ako 2-tisícky obyvateľov. Obcou prechádza cesta prvej triedy k hraniciam s Maďarskom. Vyťažená je nákladnou dopravou. Na túto skutočnosť upozornili obyvatelia, ktorí sa 17. apríla zúčastnili stretnutia na obecnom úrade. Vlani v lete k ruchu a otrasom z hlavnej cesty pribudol aj hluk z areálu, kde podniká dánska spoločnosť.
Tá požiadala o začatie územného konania na vybudovanie pozberovej linky. Umiestnená má byť popri troch silách, ktoré už existujú.
Ako povedal starosta Ladislav Éhn, „pri konaní sme konštatovali, že sú tam nedostatky, preto je konanie prerušené“. Konkretizoval, že išlo najmä o hlukovú štúdiu. „Obecné zastupiteľstvo odsúhlasilo vypracovanie našej hlukovej štúdie. Hotová by mala byť do dvoch týždňov,“ doplnil s tým, že je dôležité vedieť, ako bude táto investícia zasahovať do života obyvateľov a životného prostredia. Štúdia má byť zameraná aj na prašnosť.
„Táto činnosť nepodlieha zo zákona posudzovaniu, ale ktokoľvek môže dať podnet,“ pripomenul starosta s tým, že sa dohodlo, že obec na ministerstvo podnet podá.
Nová technológia
Plány novej pozberovej linky predstavil Michael Bager Houmann z Donau farm Kalná. Podľa jeho slov terajšie sklady sú staré 20 a 30 rokov a nespĺňajú už parametre na uskladňovanie komodít. „Naša kapacita v Kalnej už nebola dostatočná,“ pridal ďalší argument s tým, že využívajú aj priestory v Loku, na Ladislavovom Dvore a v Dobogove, čo navyšuje prepravu.
Riešením je plánovaná nová technológia, ktorá má skrátiť obdobie čistenia a sušenia pozberaných plodín. „Naša hlavná sezóna bude júl až október,“ konkretizoval s tým, že čistenie a sušenie bude zredukované na dva mesiace. Silá budú využité počas ôsmich až deviatich mesiacov. Na linke budú spracovávať len vlastnú úrodu, nie produkty iných výrobcov a cieľom je nerobiť v noci. „Sme blízko k obci, preto požiadavka bola, že chceme najlepšie z najlepšieho,“ uviedol pred prezentáciou českej firmy, ktorá sa špecializuje na pozberové linky.
K trom súčasným silám má pribudnúť ďalších osem. Podľa slov Filipa Klusa z dodávateľskej firmy linka prinesie vylepšenia - ventilátory síl majú byť na zemi, veľká časť technológie v podzemí, zariadenia sušiarne a čističky umiestnené v hale, aby sa hluk minimalizoval. Skladované zrná sa zo súčasných hál presunú do síl, kam sa hlodavce nemôžu dostať a prežiť.
Technológia je zaradená ako stredný zdroj znečistenia. Garantujú zníženie prašnosti, „pôjde o kompletne uzatvorený systém“.
Hluk a prach
„Žijem tu už 40 rokov, sme štvrtý dom od družstva a nedá sa tam spať,“ pripomienkovala obyvateľka Kalnej hluk z areálu. Ďalší účastník stretnutia poznamenal, že býva dva kilometre na druhú stranu a sušičku počuje.
M. Houmann pripustil, že v noci hluk zo sušičky počuť, majú už kúpené filtre, ešte ich ale nepoužívali.
Obyvatelia vyjadrili obavy, že niekoľkonásobným zvýšením kapacity zariadenia sa hluk a prach budú stupňovať. Tiež pohyb nákladných áut.
„Keby som vedela, že bude táto schôdza, donesiem vám tri lopaty špiny, ktorú som pozametala zo schodov. A to ešte táto sušička nefunguje. Uteráky som trikrát preprala, aby boli čisté,“ argumentovala obyvateľka Viničnej ulice, ktorá je v tesnej blízkosti areálu a zadnej vstupnej brány do dvora firmy.
Skúsenosti zo susedného Tekova
So svojimi viacročnými skúsenosťami so zariadením na sušenie obilnín sa podelili obyvateľky Nového Tekova: „Nepomohol nám nikto, ani hygiena. Neviem sa pohnúť ďalej.“
Silá iného poľnohospodárskeho subjektu majú za záhradami rodinným domov. Poukázali na hluk, prach, nákladné autá, ktoré obilie vozia a tiež zvýšený výskyt hlodavcov.
O tieto nehnuteľnosti nie je záujem, ich ceny klesli o päťdesiat percent.
Šéf Donau farm Kalná konštatoval, že spomínané technológie boli lacnejšie, ako plánujú v Kalnej nad Hronom.
Petícia a podnet na ministerstvo
Poslanci obecného zastupiteľstva aj účastníci stretnutia, ktoré iniciovala spoločnosť Donau farm Kalná, sa zhodli, že takéto zariadenie v blízkosti rodinných domov nechcú. Ocenili, že tu firma podniká a stará sa „o dorobenie chlebíka“, jej vedeniu ale odporučili, aby hľadali inú lokalitu.
Svoj negatívny postoj vyjadrili obyvatelia v minulých týždňoch petíciou proti vybudovaniu novej pozberovej linky. Zorganizovali ju poslanci Arpád Vajda a Jozef Sipos. V krátkom čase ju podpísalo 421 obyvateľov. Hárky boli doručené na stavebný úrad. Obec podala podnet na ministerstvo životného prostredia, túto iniciatívu obyvateľov v podnete taktiež pripomenula.
Podľa starostu stretnutie investora s obyvateľmi Kalnej nad Hronom nebolo posledné.