LEVICE. Unikátny projekt Chráňme včely - učme sa konať ako včely rozbieha spoločne Tekovské múzeum a Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov v Leviciach.
Prvým krokom k propagácii včelárstva v priestoroch hradného areálu je päť včelích úľov. Na lúke za Kapitánskou budovou pribudli pred pár dňami. Ukázať ich verejnosti a predstaviť projekt chcú počas Noci múzeí a galérií, ktorá bude 18. mája. Venovaná bude tematike včelárstva.

V budúcnosti by v záhrade pri Levickom hrade mohol vzniknúť náučný včelí chodník.
Na včely upozorňujú tabule
Život bez včiel je nemožný, zhodujú sa odborníci a zdvíhajú varovný prst: Včelstiev ubúda. Bez týchto nenápadných živočíchov by nebolo opeľovanie a úroda.

O prinavrátenie včiel do miesta sa úspešne snažia vo svetových metropolách. Úle sú na mestských budovách v Prahe, opere vo Viedni, Starej tržnici v Bratislave či výškových budovách v New Yorku, Londýne aj Paríži. Pridali sa k nim aj Levice.
Záhrada v areáli Levického hradu je pre návštevy zatvorená. Hniezdia tu kačky, vyskytujú sa chrobáky, ako roháč či nosorožtek, žijú užovky. Tento kus prírody poskytuje priestor aj na ďalšie využitie. S myšlienkou prišla historička múzea Nikola Mihálová: „Sú hrady, kde majú kozy či ovce ako živé kosačky. Tie sú ale náročnejšie, treba sa o ne starať a ustajniť ich. Sem by sa hodili včely.“
V Dušanovi Kollárovi, predsedovi Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach, našla spojenca. „Bol rád, lebo už niekoľko rokov sa snaží umiestniť včely v meste. Zlyhávalo to na bezpečnosti, že by niekoho neuštipli,“ opísala a pridala, že v hradnom parku budú včely aj návštevníci pod dozorom. Osadili už aj tabule, ktoré na domčeky s užitočnými tvormi upozorňujú. V záhrade im vysiala zmes lúčnych kvetov.
„Prišiel, pozrel si to a v marci sme podpísali oficiálnu zmluvu o spolupráci,“ konkretizovala historička vzťahy Tekovského múzea s včelárskou organizáciou.
Včelie rodiny zaregistrovali
Prvý päť úľov umiestnili na lúke medzi Kapitánskou budovou a Podlužiankou