LEVICE. Pekné počasie, ktoré sprevádzalo nastupujúcu jar aj v našich končinách, bolo dobrým dôvodom na to, aby človek nezostal sedieť doma, ale vybral sa na prechádzku do prírody. Či už to bol neďaleký Hron, Podlužianka, Perec alebo vodná plocha Levických rybníkov. Všade tam smerovali kroky nejedného Levičana. A keď už sa ide s rodinkou na jarnú prechádzku k vode, kde sú labute, kačice či iné vtáky, berie sa aj proviant.

Prvotný krok, ktorým je snaha pomôcť vtáčatám, je správny. Dôsledok ale môže byť pre vtáctvo smrteľne nebezpečný.
Z chleba sú tzv. anjelské krídla
Veľmi populárne je kŕmenie najmä starším chlebom. Tento potravinový stereotyp nie je pre vtáky práve najvhodnejší. Chlieb totiž nie je ich prirodzenou potravou a okrem nevyváženej stravy dochádza aj ku znečisteniu životného prostredia. Jednoducho napísané, veľa chleba môže spôsobiť divokému vtáctvu zdravotné problémy. V extrémnych prípadoch môžu dostať chorobu známu ako anjelské krídla, čo sa prejavuje deformáciou krídel, ktorá im môže spôsobovať vážne problémy pri lietaní. Vyvoláva ju práve nedostatok živín v strave. Navyše nespotrebovaný mazľavý chlieb môže okrem hromadenia zlých živín spôsobiť aj nežiadúci nárast rias, šírenie chorôb a dokonca lákať potkany.
Preto nikdy vtáctvu nedávajme pečivo, aj keď ho s chuťou žerú. Pečivo v žalúdku zvieraťa kvasí. Rovnako sa vyvarujme soleným, koreneným, praženým a údeným potravinám. Tie radšej nechajme doma.
Neodporúča sa kŕmiť vtáky počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene, kedy je v prírode dostatok potravy. Naopak, odporúča sa prikrmovať vtáctvo predovšetkým počas zimného obdobia, kedy sú ich potravné zdroje v prírode obmedzené alebo nedostupné.
Čím prikrmovať?
Ak už človek chce prikrmovať vodné vtáctvo, ako sú labute alebo kačice divé, je vhodné použiť kukuricu, pšenicu, jačmeň, ryžu alebo iné zrná, neochutené ovsené vločky alebo zelené časti zeleniny .
Ako už bolo spomenuté, pri dlhodobom prikrmovaní napríklad pečivom môže dôjsť k problémom s trávením, chorobe alebo k úhynu . Sú známe prípady, kedy po prikrmovaní hniezdiacich labutí počas výchovy mláďat pečivom došlo postupne k ochoreniu a úhynu viacerých mláďat. V každom prípade je nutné zvážiť, kedy je naše prikrmovanie vhodné, aby sme vtáctvu v konečnom dôsledku viac neublížili, ako pomohli.
Autor: Štefan Čambal