LEVICE. Rodiny s deťmi mali počas uplynulej soboty o zábavu postarané. Pripravený bol skákací hrad, veľká trampolína, kolotoč, nafukovacia šmýkačka. Pozrieť si mohli aj predstavenia divadla Tyjátr, na ktoré pozýval Ivan Gontko hrou na netradičný nástroj - flašinet. V súčasnosti je jediný svojho druhu na Slovensku, v 18. a 19. storočí ale vytváral atmosféru na promenádach či v kaviarňach veľkomiest. Súčasťou 30-píšťalového jedinečného flašinetu sú xylofón, dva bubny a činel.
Na zvuky, tentoraz z prírody, boli zamerané hádanky poľovníka Jozef Hlásnika. Deti aj dospelí hádali podľa zvukov lesné zvieratá. Kus prírody priniesli pod 700-ročné hradby levickí včelári. V presklenom úli ukázali, aký je život jednej včelej rodiny. "Je tu okolo 25-tisíc včiel, v strede, v tme, je ukrytá aj kráľovná," povedal Dušan Kollár, šéf včelárskej organizácie. Do ukážkového "priesvitného" domčeka ich preniesol v sobotu ráno z úľov, ktoré nedávno umiestnili v hradnej záhrade. Večer zase putovali späť, do úľa číslo 5.
Včelári nielen propagovali dôležitosť tohto drobného hmyzu pre život ľudí, ale ponúkali aj ochutnávku medov. Včelár Michal Petrikovič z Kalnej nad Hronom zase predvádzal výrobu sviečok.
Dravce, o ktoré sa starajú študenti Strednej odbornej školy lesníckej z Banskej Štiavnice, sa stali najväčšou fotoatrakciou. Diváci si mohli pozrieť ukážky, čo dokážu, ale si ich aj podržať na ruke. Mladí sokoliari predviedli prácu s jastrabom, myšiakom, krkavcom, orlom, výrom či plamienkou. "Vyzerá ako Rozárka z rozprávky Tri oriešku pre popolušku," tešilo sa dievčatko so sovou na ruke a pózovalo svojej mame pred objektívom.
Ďalšie živé zvieratá, ktoré priviezla Detská farma Humanita pri Kráľovej nad Váhom, neboli také prítulné. Hada či dikobraza bolo lepšie pozorovať z bezpečnej vzdialenosti. Ovce, králiky či sliepočky videli niektoré deti prvý raz "naživo".
V rámci podujatia vyhodnotili detskú súťaž v kreslení, ktorú organizoval Klub zdravých materských škôl pri ÚS SČK Levice.
Podľa riaditeľa Tekovského múzea Jana Dana Noc múzeí a galérií organizovali v tento deň nielen v areáli Levického hradu, ale aj vo vysunutej expozícii vo Vodnom mlyne v Bohuniciach. Kto si nestihol túto unikátnu technickú stavbu pozrieť, môže tak urobiť počas sezóny až do jesene.